موج
کدخبر : ۴۰۱۴۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401436

علی سلیمانی:

رییس شبکه دامپزشکی نیشابور: دامپزشکی نیشابور با دارا بودن توان و ظرفیت کافی هنوز به معاونت اداره کل ارتقا نیافته و سهمیه استخدامی نیز به این شبکه اختصاص داده نشده و با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علی سلیمانی رییس شبکه دامپزشکی نیشابور در خبری اعلام کرد: شهرستان نیشابور با تولید سالانه ۹هزار تُن گوشت و روزانه ۷۵۰ تُن شیر برای چندمین سال متوالی مقام نخست تولید را در استان دارد.

سلیمانی در ادامه این خبر افزود: به رغم قول های داده شده و با وجود پیگیری‌های انجام شده دامپزشکی نیشابور با دارا بودن توان و ظرفیت کافی هنوز به معاونت اداره کل ارتقا نیافته و سهمیه استخدامی نیز به این شبکه اختصاص داده نشده و با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است.

رییس شبکه دامپزشکی نیشابور در ادامه تصریح کرد: امسال برای چندمین سال متوالی از فروردین ماه حدود ۴۰۰ هزار دام‌های حاشیه حیات وحش و داخل روستاها برای پیشگیری از بیماری طاعون گوسفندی واکسینه شده و در ادامه آبشخورهای مشترک حیات وحش و اهلی در مناطق حیات وحش طی سه نوبت در طول سال ضدعفونی شده است.

وی همچنین ادامه داد: در خصوص بیماری هاری، واکسیناسیون رایگان ۱۲هزار قلاده سگ‌ در سطح شهرستان در دستور کار قرار دارد و تاکنون از این میزان بیش از ۶ هزار قلاده سگ واکسینه شده‌اند.

رییس شبکه دامپزشکی نیشابور تاکید کرد: بیماری تب برفکی چهار سال است که مشاهده نشده ولی دامداران به دلیل مشکلات اقتصادی از این واکسن استقبال نمی‌کنند که موجب نگرانی است و هر چهار ماه یک بار این‌ واکسیناسیون باید انجام‌شود و هر دوز از این واکسن حدود ۵۰۰ هزار ریال هزینه دارد.

سلیمانی با اشاره به اینکه ۹۰درصد نیروهای دامپزشکی مبتلا به تب مالت شده‌اند تصریح کرد: اقدام شاخص برای جلوگیری از بیماری‌های مشترک مانند سل و بروسلوز حدود ۱۲ هزار رأس گاو در شهرستان مورد آزمایش قرار گرفت که چهار نمونه شناسایی شد و همچنین با هشت هزار و ۲۶۱ خون‌گیری ۱۶ مورد مبتلا به بروسلوز شناسایی و از چرخه تولید خارج شد.

وی عنوان کرد: ۳۵۰هزار دُز واکسیناسیون نیوکاسل در ۲۷۰ روستا به صورت رایگان انجام‌ شده است و در شهرستان نیشابور ۹۷ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت بیش از یک میلیون و ۵۰۰ قطعه در سال و ۱۶ واحد تخم‌گذار با ظرفیت بیش از ۹۰۰هزار قطعه وجود دارد.

 شهرستان نیشابور

سلیمانی یادآور شد: عسل‌های فاقد برچسب مورد تایید دامپزشکی نیست و طی یک سال گذشته حدود ٣ تُن عسل تقلبی کشف شد و حدود ۴۰۷ زنبورستان با ۴۵هزار کندوی زنبور عسل در نیشابور وجود دارد و هر کندو بین هفت تا ۱۰ کیلو سرانه تولید دارد همچنین سالانه حدود ۳۳۰ تُن عسل، ۱۴۲ کیلوگرم ژل رویال و سه هزار و ۲۰ کیلوگرم گرده گل در نیشابور تولید می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد: از ابتدای امسال ۶۳ هزار رأس گوسفند و چهار هزار رأس گاو در کشتارگاه صنعتی نیشابور کشتار شده که از این تعداد به ترتیب ۱۶۰ رأس گوسفند و ۳۳ رأس گاو غیرقابل مصرف تشخیص داده شد و تبدیل به پودر گوشت شد همچنین طی این مدت سه میلیون و ۱۸۱ هزار قطعه طیور کشتار شده است و حدود ۱۹هزار قطعه غیرقابل مصرف تشخیص داده شد.

رییس شبکه دامپزشکی نیشابور در مورد پرورش ماهی در این شهرستان متذکر شد: ۲۵ واحد استخر پرورش ماهی با تولید۴۵۰ تُن گوشت ماهی قزل‌آلا می باشد همچنین پنج واحد تولید شترمرغ با ۲هزار و ۵۰۰ رأس شترمرغ در شهرستان زبرخان وجود دارد و از ابتدای امسال یک هزار تُن پا و پنجه مرغ فرآوری شده به کشورهای جنوب شرقی آسیا صادر شد.

سلیمانی در خاتمه خاطر نشان کرد: یک هزار و ۲۰۰ واحد عرضه واحد پروتئینی در نیشابور وجود دارد و از ابتدای امسال یک هزار و ۴۷۳ مورد بازدید از این واحدها انجام و ۱۲هزار و ۹۳۸ کیلوگرم مواد پروتئینی ضبط و چهار هزار و ۸۲۴ کیلوگرم معدوم و ۳۷ مورد به مراجع ارجاع شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`