موج
کدخبر : ۳۸۷۸۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387864

با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور؛

آئین آغاز عملیات اجرایی طرح بزرگ ساماندهی فاضلاب شهر بندرعباس و انتقال پساب تصفیه شده جهت استفاده در صنایع غرب بندرعباس، از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، فریدون همتی استاندار هرمزگان در آئین آغاز عملیات اجرایی طرح بزرگ ساماندهی فاضلاب شهر بندرعباس، عنوان کرد: مسئله فاضلاب بندرعباس و کمبود بیمارستان و تخت های بیمارستانی دو مسئله ای است که این استان با آن مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه پیگیری ها در راستای افزایش بیش از دو هزار تخت بیمارستانی در چهارسال اخیر در قالب بیمارستان های جدید و توسعه بیمارستان های موجود انجام شد که تا این لحظه نزدیک به ۸۰۰ تا ۹۰۰ تخت بیمارستانی به استان اضافه شده است، افزود: یک بیمارستان و بیمارستان های بعدی به‌خوبی در مرحله ساخت قرار دارند که برای دو یا سه دهه مسئله درمان و تخت های بیمارستانی در استان حل خواهد شد.

استاندار هرمزگان خطاب به رئیس جمهور گفت: انتظار داریم باتوجه به شرایط سخت کرونایی که در هرمزگان روبرو هستیم دستور دهید بیمارستان ۵۳۱ تخت‌خوابی با تزریق منابع پیشنهادی که به سازمان مدیریت برنامه و بودجه ارائه شده است، فاز اول در مهر ماه و فاز دوم آن در دی ماه به بهره‌برداری رسد که کمک بسیار مهمی برای استان خواهد بود.

وی با اشاره به پروژه فاضلاب شهربندرعباس، اظهار داشت: شهر بندرعباس بیش از دو دهه با مشکل فاضلاب و  مسائل محیط زیستی آن روبرو بوده است، باید از مردم بابت این تحمل و همراهی تشکر کنیم.

همتی با بیان اینکه این پروژه به بیش از ۲ هزار میلیاردتومان اعتبار نیاز داشت اجرای آن در توان دولت نبود، گفت: با یک ابتکار عمل  صنایع غرب بندرعباس را پای کار آوردیم و یک ائتلاف تشکیل داده شد.

وی با بیان اینکه صنایع غرب بندرعباس در این پروژه با تشکیل شرکت جدید توسعه و زیرساختی ، افزایش سرمایه دادند، عنوان کرد: سرمایه گذار قبلی در این پروژه ناموفق عمل کرد با کمک دستگاه قضایی از ورود به مرحله قضایی جلوگیری شد و شرکت زیرساخت که از سهام‌داران بزرگ بنگاه‌های غرب بندرعباس است، با منابع نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان کار را شروع کرد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه پروژه تصفیه و انتقال پساب بندرعباس به صنایع غرب در دو مرحله تعریف شده است، افزود: آنچه در مرحله اول برای شهر بندرعباس مهم است ارتقاء تصفیه خانه، ایستگاه پمپاژ، ساخت مخزن و خط انتقال است تا بتوانیم فاضلاب را از شهر خارج کنیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این پروژه با مشکل مالی مواجه نیست، افزود: تمام سعی ما بر این است تا قولی که به مردم دادیم عمل کنیم و  ظرف ۶ ماه شهروندان از چالش بزرگ فاضلاب رهایی پیدا می کنند، با این اقدام یک تهدید به فرصت تبدیل و هزینه از دوش دولت برداشته شد.

همتی با اشاره به چالش های  آبی پیش آمده در خوزستان، اظهارداشت: درحال حاضز نیاز آبی شهر بندرعباس حدود ۲۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز است که  ۱۴۰ هزار متر مکعب آن از آب شیرین کن های که در ۴ سال اخیر افتتاح شده اند تامین می شود، منابع سدها رو به پایان است باتوجه به اینکه خشک‌سالی سختی را تجربه کردیم با دو دهه خشک سالی روبرو هستیم.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه ذخیره آب سد های هرمزگان روبه پایان است، گفت: تا دو ماه آینده اگر نتوانیم آب شهر بندرعباس و روستاهای اطراف و بندرخمیر را تامین کنیم با مشکل روبرو خواهیم شد، تقاضای ما از رئیس جمهور این است دستور خرید تضمینی ۵۰ هزار متر مکعب آب تولید شده  از آب یک میلیون متر مکعبی درحال تولید را صادر کند تا آب وارد شبکه شهر بندرعباس شود، با این اقدام برای یک افق ۱۵ ساله مردم شهر بندرعباس از آب پایدار برخوردار خواهند بود.

حسن روحانی رئیس جمهور نیز در این مراسم عنوان کرد: در جلسه‌ای که با حضور اقای نوبخت خواهیم داشت مسائل بیمارستان و خرید تضمینی آب مطرح و اقدام خواهد شد تا خیال شهروندان از جانب آب آشامیدنی راحت باشد و  در تامین  آب آشامیدنی مشکلی ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه مسئله فاضلاب برای محیط زیست منطقه، مردم و خلیج فارس بسیار حائز اهمیت است، افزود: شهرهای که در کنار ساحل قرار دارند از اهیمت ویژه برخوردار هستند و باید هر چه سریع تر پروژه انتقال پساب انجام شود، امروز آغاز خوبی خواهد بود تا سریع تر ارتقاء پساب فاضلاب شهربندرعباس به نتیجه برسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`