موج
کدخبر : ۳۸۶۴۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-386451

مهدی سمنگانی:

رییس اتحادیه محصولات گلخانه‌ای خراسان رضوی عنوان کرد: خسارت ناشی از کرونا برای گلخانه داران خراسان رضوی هزار و۲۰۰ میلیارد تومان بود؛ خسارت برق در دور نخست قطعی‌ها تا ۸۰ میلیارد تومان برآورد شد و با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که این خسارت تاکنون به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مهدی سمنگانی رییس اتحادیه تولیدکنندگان گل وگیاه و محصولات گلخانه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: خسارت گلخانه ها به خاطر قطع برق تاکنون به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

مهدی سمنگانی در ادامه این خبر گفت: در دور جدید قطعی برق خسارت‌های وارد شده به گلخانه ها کنترل شده است؛ در دور اول بخشی از کشاورزان محصولشان به کلی از بین رفت و اکنون دیگر محصولی برای از دست دادن ندارند و از این رو می‌توان گفت که حجم خسارت‌ها کمتر شده است اما نگران بازارهای جهانی هستیم که با این قطعی های مکرر برق و از دست رفتن محصولات جایگاه خود را در بازارهای جهانی از دست بدهیم.

رییس اتحادیه محصولات گلخانه‌ای خراسان رضوی در ادامه افزود: در خراسان رضوی ۳۰ واحد از مجموع ۳۰۰ واحد گلخانه‌ای به کلی کشتشان را جمع کردند و در هریک از این گلخانه‌ها به طور متوسط برای ۷ نفر اشتغال مستقیم و برای ۸ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده بود و اکنون برآورد می‌شود در ماجرای قطعی برق حدود ۴۵۰ نفر شغلشان را از دست داده باشند.

وی همچنین تصریح کرد: بعد از همه‌گیری ویروس کرونا از ما خواستند برآوردی از خسارت‌ها تهیه کنیم و اکنون نیز چنین درخواستی دارند اما چون دفعه قبل هیچ کمکی نشد دیگر آماری در این زمینه به جهاد کشاورزی نمی‌دهیم؛ اگر قصد کمک دارند مبلغ همان خسارت‎‌های مربوط به کرونا را به ما بدهند؛ واقعیت این است که در دولت دوازدهم گلخانه داران هیچ مبلغی بابت خسارات ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی دریافت نکردند یعنی آن قدر شرایط دریافت خسارت را سخت کردند که هیچ کس نتوانست کمکی دریافت کند.

سمنگانی با اشاره به آمار‌های گذشته بیان کرد: خسارت ناشی از کرونا برای گلخانه داران خراسان رضوی  هزار و۲۰۰ میلیارد تومان بود؛ خسارت برق در دور نخست قطعی‌ها تا ۸۰ میلیارد تومان برآورد شد اما بعد از آن دیگر آمار نگرفتیم چون وقتی برآورد خسارت بشود و کمکی نشود ذهن خودمان آسیب می‌بیند پس سراغ برآورد خسارت نرفتیم اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که این خسارت تاکنون به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که این رقم تنها مربوط به خسارت به محصولات است و به غیر از خسارتی است که به تاسیسات وارد شده است.

وی اظهار کرد: یک گلخانه ۳ هزارمتری در شرایط عادی روزانه ۶۰۰ کیلوگرم خیار تولید می‌کند اما زمانی که با قطعی چهارساعته برق روبه رو می‌شویم، گل‌های خیار از بین می‌رود و تولید به ۱۵۰ کیلوگرم کاهش می‌یابد. این خسارت غیرمستقیمی است که هرگز برآورد نمی‌شود.

رییس اتحادیه محصولات گلخانه‌ای خراسان رضوی با اشاره به از دست دادن بازار‌های جهانی گل تاکید می‌کند: ۸۰ درصد گلخانه‎‌هایی که صادرات گل داشتند به دلیل قطع برق کیفیت محصولشان کاهش یافته است و دیگر امکان صادرات ندارند ما ۷ سال زحمت کشیدیم تا بازار ترکمنستان را از اکوادور گرفتیم و اکنون تلاش چندساله ما بی ثمر شده است و این بازار را از دست داده ایم؛ بازاری را که برای به دست آوردنش ۷ سال تلاش کردیم ظرف یک ماه از دست دادیم.

سمنگانی در خاتمه با اشاره به از بین رفتن کل کشت ۳۰ گلخانه در خراسان رضوی اظهار کرد: هرکدام از این گلخانه‌ها ۳ تا ۴ هزار مترمربع مساحت داشتندِ این یعنی حدود ۱۰۰ هکتار گلخانه از مدار تولید خارج شده است، سرمایه موردنیاز برای احداث و راه اندازی این گلخانه‌ها بدون هزینه زمین آب و نگهداری تقریبا معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان است که البته این آمار مربوط به گلخانه‌های بزرگ مقیاس است و در آن اشاره‌ای به نابودی محصول گلخانه‌های کوچک مقیاس نشده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها