موج
کدخبر : ۳۸۵۴۵۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385453

مدیر فرهنگسرای رسانه اصفهان خبر داد:

مدیر فرهنگسرای رسانه اصفهان گفت: چهل و سومین مراسم یاد بود امیرقلی امینی بر سر مزارش برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، فاطمه شفیعی بیان کرد: مراسم یاد بود چهل و سومین  سال درگذشت روزنامه نگار برجسته اصفهان استاد امیر قلی امینی بر سر مزارش که در حیاط خانه اش دفن است برپا می گردد.

وی اضافه کرد: این برنامه با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران   و با دعوت جمعی از روزنامه نگاران و ادیبان و هنرمندان اصفهان  در فضای باز حیاط با رعایت پروتکل های بهداشتی روز 17 تیر ماه  ساعت 18:30  برگزار می گردد.

گفتنی است؛ علاقمندان جهت شرکت در این مراسم می توانند به آدرس خیابان کاشانی، مقابل هلال احمر بنیاد فرهنگی امیرقلی امینی مراجعه فرمایند.

به گزارش موج؛ امیرقلی امینی در سال ۱۲۷۶ خورشیدی در اصفهان متولد شد. او در نوجوانی از هر دو پا فلج شد. با این حال، در حوزه روزنامه‌نگاری، ترجمه و فعالیت‌های سیاسی و امور خیریه‌ای بسیار فعال بود. امیرقلی امینی در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۰۷ تا ۱۳۲۱، روزنامه اخگر و روزنامه‌ی اصفهان را از ۱۳۲۲ تا ۱۳۵۴ (جز یک دوره توقیف هشت ساله) در اصفهان منتشر ‌کرد. او از سال ۱۳۲۲ تا ۲۸ مرداد، در صحنه‌ی سیاسیِ اصفهان فعال بود و در سال ۱۳۲۴ حزب آزادی را تأسیس کرد که در ۱۳۲۵ در شعبه‌ی حزب دموکرات ایران ادغام شد. امینی رئیس شعبه اصفهانِ این حزب بود.

وی بزرگمردی نیکوکار بود که پرورشگاه کودکان را در اصفهان تاسیس کرد. مرحوم امینی  کتب زیادی را ترجمه و تالیف نمود که از جمله آن فرهنگ عوام و داستان های امثال است که حاصل سال ها تحقیق و پژوهش وی در حوزه فولکولر ایران بود .

وی خانه اش را جهت رشد و پرورش فرهنگ و ادب و روزنامه نگاری تقدیم به شهر اصفهان کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها