موج
کدخبر : ۳۸۲۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382023

سعید شهند خبر داد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از شناسایی ۱۴ واحد تولیدی و صنعتی آلاینده محیط زیست در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، سعید شهند ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل همزمان با هفته محیط زیست با بیان اینکه تذکرات لازم به مسئولان واحدهای تولیدی و صنعتی آلاینده داده شده تا در اسرع وقت نسبت به رفع آلایندگی محیط زیست اقدام کنند، گفت: واحدهایی که نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام کنند از فهرست واحدهای آلاینده خارج خواهند شد.

وی افزود: در صورتی که واحد‌های تولیدی آلاینده استانداردها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نکنند، طبق تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده باید یک درصد از مبلغ فروش تولیدات خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از پایش مستمر مقدار آلایندگی محیط زیست واحدهای تولیدی استان خبر داد و اظهار کرد: از سال ۹۸ تاکنون هزار و ۸۷۸ مورد پایش زیست محیطی در حوزه واحدهای صنعتی، فاضلاب های صنعتی، پسماند و هوا انجام شده که از این تعداد به ۶۲۶ واحد اخطار زیست محیطی صادر شده است.

شهند بیان کرد: در این مدت ۷۶ مورد شکایت های مردمی در زمینه فعالیت صنایع مزاحم و مزاحمت های زیست محیطی به اداره کل ارجاع شده که ۲۰ مورد از آن بدون ارجاع به دستگاه قضایی حل و فصل شده و ۲۹ مورد برای رسیدگی به مراجع قضایی معرفی و مابقی نیز در حال رسیدگی است.

وی با گرامیداشت هفته محیط زیست اضافه کرد: امسال در پنجاهمین سال تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برنامه‌های هفته محیط زیست از ۱۷ تا ۲۳ خرداد با شعار"نیم قرن حفاظت از زیست بوم‌های ایران، بازنگری، نوسازی ، بازسازی برگزار می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه همزمان با هفته گرامیداشت محیط زیست برنامه های متنوع مختلفی در سطح استان برگزار خواهد شد، ادامه داد: غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدا، دیدار با نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه اردبیل و مسئولان عالی استان،  ارائه گزارش به مردم قبل از خطبه های نماز جمعه، آغاز عملیات اجرایی احداث پاسگاه محیط بانی در منطقه شکار ممنوع دربند مشکول، افتتاح محل جمع آوری شیرابه محل دفن زباله اردبیل و تجهیز آزمایشگاه معتمد پایش صنعت نوین آسیا به گازهای محیطی از جمله آن ها است.

شهند آغاز تولید فیلم مستند مناطق حفاظت شده استان، برگزاری کارگاه آموزشی جوامع محلی در منطقه حفاظت شده نئور، برگزاری آئین تجلیل از فعالان و پیشکسوتان محیط زیست، برگزاری کارگاه های آموزشی چهره به چهره در تمامی شهرستان های استان، برگزاری نشست خبری، اهدای خون توسط محیط بانان و کارکنان محیط زیست و برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری را از دیگر برنامه های هفته گرامیداشت محیط زیست عنوان کرد.

وی گفت: هدف از انتخاب یک هفته در سال به عنوان هفته محیط زیست، افزایش حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه به مسائل زیست محیطی و تبیین اهمیت پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه روز جهانی محیط زیست مربوط به مردم است، افزود: این روز بهانه‌ای برای آغاز تغییر در رفتارهای زیان آور تمامی آحاد مردم در محیط زیست و آگاه کردن آنها در زمینه نگهداری و مراقبت از محیط زیست است.

شهند اظهار کرد: با توجه به اینکه طبق اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست امری عمومی و همگانی است، برای همین باید تمامی افراد جامعه در حفاظت و نگهداری از آن احساس مسئولیت کنند تا نسل های آینده نیز از این نعمت ارزشمند الهی بهره مند گردند.

۱۸0 هزار هکتار و به عبارتی ۱۰ درصد از مساحت کل استان اردبیل زیرپوشش برنامه های حفاظتی محیط زیست و محیط بانان قرار دارد.

استان اردبیل به دلیل شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری زیستگاه مستعدی است، در این استان ۳۵۳ گونه جانوری اعم از پرندگان، جانوران وحشی، دوزیستان، ماهیان و مارها در اکوسیستم‌های آبی و خشکی شناسایی شده که این موضوع غنای تنوع زیستی استان را نشان می‌دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها