موج
کدخبر : ۳۸۲۰۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382016

محمدرضا بهروزیان:

رییس اداره بهداشت دامپزشکی خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به رخداد این بیماری در برخی از استان‌های کشور، توصیه می‌شود دامداران علاوه بر سم پاشی جایگاه و بدن دامها، نسبت به واکسیناسیون دام خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدرضا بهروزیان رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خراسان رضوی اعلام کرد: شیوع بیماری ویروسی لمپی اسکین در بین دام‌های سنگین و لزوم هوشیاری دامداران استان برای پیشگیری از این بیماری به‌ویژه در فصل گرما.

محمدرضا بهروزیان همچنین در ادامه تصریح کرد: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در دام‌های سنگین مانند گاو و گوساله است که می‌تواند به بیماری حاد تا مزمن دام ها، به ویژه در فصل تابستان بینجامد.

 رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خراسان رضوی در ادامه گفت: این بیماری عمدتا به شکل ضایعات پوستی در گاو‌ها خود را نشان می‌دهد و عمدتا به وسیله پشه‌های گزنده، مگس‌های خونخوار و کنه‌ها انتقال می‌یابد.

وی بیان کرد: واگیری لمپی اسکین بین پنج تا ۴۵ درصد و میزان تلفات دام‌های مبتلا به آن تا ۱۰ درصد است.

 دکتر بهروزیان ادامه داد: با توجه به آنکه حشرات و کنه‌ها در انتقال و اشاعه بیماری نقش عمده‌ای دارند، سم‌پاشی بدن و جایگاه دام‌ها می‌تواند نقش موثر در پیشگیری و کنترل بیماری لمپی اسکین داشته باشد.

 وی تاکید کرد: تاکنون موردی از وقوع بیماری لمپی اسکین در بین دام‌های خراسان رضوی گزارش نشده است.

بهروزیان در خاتمه اظهار کرد: با توجه به رخداد این بیماری در برخی از استان‌های کشور، توصیه می‌شود دامداران علاوه بر سم پاشی جایگاه و بدن دامها، نسبت به واکسیناسیون دام خود اقدام کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها