موج
کدخبر : ۳۸۱۸۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381874

محمدعلی نبی‌پور:

رئیس ستاد انتخابات خراسان‌رضوی بیان کرد: از آنجا که این نگرانی در میان مردم وجود دارد که در شعبه‌های دریافت رأی آلودگی و امکان ابتلا به کرونا زیاد است و ما تلاش کرده‌ایم تا این شبهه و نگرانی کم‌رنگ شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدعلی نبی‌پور رئیس ستاد انتخابات خراسان‌رضوی تاکید کرد: موضوع مشارکت مردم در انتخابات و حضور بدون نگرانی آن‌ها از ابتلا به کرونا پای صندوق‌های رأی از اولویت‌های استانداری است

محمدعلی نبی‌پور در ادامه بیان کرد: برای رأی‌گیری انتخابات ۲۸ خرداد بیش از هزار صندوق اضافه شده است تا از ازدحام در شعب و پای صندوق‌های رأی جلوگیری شود و مردم بدون نگرانی از ابتلا به کرونا رأی دهند و سلامتی‌شان به‌خطر نیفتد و اولویت استانداری این است که مردم آسان، راحت و بدون نگرانی از ابتلا به کرونا در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

رئیس ستاد انتخابات خراسان‌رضوی با اشاره به صدور مجوز به فرمانداران برای اضافه‌کردن صندوق‌های رأی ادامه داد: از آنجا که این نگرانی در میان مردم وجود دارد که در شعبه‌های دریافت رأی آلودگی و امکان ابتلا به کرونا زیاد است و ما تلاش کرده‌ایم تا این شبهه و نگرانی کم‌رنگ شود و با وجود افزایش چشمگیر صندوق‌ها و شعب اخذ رأی.

وی همچنین گفت: بازهم به فرمانداران اعلام کردیم که هیچ منعی برای اضافه‌کردن صندوق جدید وجود ندارد؛ در مشهد همه صندوق‌هایی که در دوره گذشته انتخابات بیش از ۵۰۰ و ۷۰۰ رأی داشتند، تقسیم شدند تا شاهد ازدحام کمتری در شعب باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی تصریح کرد: در مکاتبه‌ای که وزارت کشور با وزارت نیرو داشته، قرار است روز رأی‌گیری و همچنین روز قبل و بعد از آن هیچ قطعی برقی نداشته باشیم.

در ادامه معاون شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌رضوی نیز با بیان اینکه در ۲۸خرداد و روز قبل و بعد از آن قطع برق و خاموشی در بخش خانگی این استان نداریم، گفت: طبق توافقی که انجام شده است، در این ۳ روز دریچه‌های آب سد‌ها برای تولید برق به‌وسیله نیروگاه‌های برق‌آبی باز می‌شود تا کسری تولید برق جبران شود؛ باتوجه‌به کمبود شدید بارندگی، به ذخیره آب سد‌ها نیاز داریم، اما تأمین برق در روز انتخابات اولویت ماست.

وحید باغشینی با اشاره به افزایش تعداد گرو‌ه‌های اتفاقات و عملیات برای حوادث احتمالی، ادامه داد: ستاد‌ها و بخش‌های اصلی انتخابات در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها باید مولد‌های برق کوچک و سیار تأمین و آماده عملیات کنند و در صورت لزوم مولد‌های کوچک در اختیار ستاد‌ها و شعب قرار دهند.

وی افزود: در ۷۲ساعتی که قطعی برق خانگی نداریم، برنامه منظم برای مدیریت مصرف برق کشاورزی و صنعت اتخاذ شده است؛ همچنین در صورت قطع برق بخش کشاورزی در روستاها، برق شعب اخذ رأی و منازل روستا به‌دلیل تفکیک، مختل یا قطع نمی‌شود.

از دیگر افراد علی‌اصغر حسنی، مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد نیز گفت: شعب اخذ رأی باید حتما تأییدیه بهداشتی بگیرند و ما اعلام آمادگی کردیم که جلسه توجیهی برای عوامل اجرایی برگزار شود؛ ضمن اینکه توصیه کردیم در زمینه اجرایی کمتر از افراد بالای ۶۰ سال استفاده شود، چون ریسک ابتلا به کرونا در آن‌ها زیاد است.

رضا نیری، مدیرکل ثبت‌احوال استان نیز از تحویل شناسنامه‌های تحویلی تا ۲۵ خرداد خبر داد و گفت: دفتر‌های پیشخوانی که کار ثبت‌نام و تعویض و تحویل شناسنامه و کارت‌ملی انجام می‌دهند، از روز ۲۲ خرداد تا ساعت ۱۸ پاسخ‌گوی مردم هستند و از ۱۸ خرداد دیگر شناسنامه المثنی صادر نمی‌شود؛ مردم در روز انتخابات می‌توانند به‌صورت تلفنی و حضوری از اداره ثبت‌احوال شماره‌ملی خودشان را دریافت کنند.

محمدرضا هاشمی معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد در نشست خبری دیگری با بیان اینکه تعداد صندوق‌ها و شعب اخذ رأی ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: تا امروز ۱۸۹۲ شعبه اخذ رأی نهایی شده است که ۱۵۱۴ شعبه در شهر مشهد و ۳۷۸ شعبه دیگر در ۳ بخش مرکزی، رضویه و احمدآباد پیش‌بینی شده است؛ از آنجایی که انتخابات شورا‌ها در مشهد تمام‌الکترونیک برگزار می‌شود، ۵ هزار صندوق رأی الکترونیک تهیه شده است و همچنین برای شعبی که در دوره‌های گذشته کمتر از ۱۵۰ رأی داشته‌اند، یک صندوق و برای شعبه‌هایی که بیش از ۵۰۰ رأی داشته‌اند و احتمالا دارند، ۷ تا ۸ صندوق الکترونیک پیش‌بینی کرده‌ایم.

محمدرضا هاشمی همچنین از افزایش ۴ درصدی ثبت نام برای انتخابات شورای شهر خبر داد و افزود: ۱۰۶۱ نفر برای شورا‌های شهر ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۸۱۲ نفر تأیید و ۴۵ نفر نیز ازسوی هیئت‌های نظارت ردصلاحیت شدند که با اعتراض این افراد به هیئت‌های استانی، صلاحیت ۲۶ نفرشان احراز شد و هیئت نظارت مرکزی روز گذشته صلاحیت ۱۸ نفر دیگر از کسانی را که رد شده بودند نیز تأیید کرد و ۶۰ نفر هم از حضور در انتخابات شورا‌های شهر انصراف دادند؛ در بخش روستایی هم ۲۰۲۶ نفر در این دوره ثبت‌نام کردند که در مقایسه با ۴ سال قبل شاهد رشد ۵/۵ درصدی بودیم؛ خوشبختانه در همه روستا‌ها انتخابات برگزار می‌شود.

وی در خاتمه با تأکید بر اینکه شعب اخذ رأی طبق دستور وزارت بهداشت باید سقف بلند و تهویه مناسب داشته باشند، گفت: از حدود ۱۸۰۰ شعبه اخذ رأی در شهرستان مشهد، ۱۱۲۰ شعبه در مدارس، ۵۲۸ شعبه در مساجد و حسینیه‌ها و ۴۸ شعبه نیز در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها پیش‌بینی شده است و ۱۰۵ شعبه دیگر هم در کتابخانه‌ها و فرهنگ‌سراها، فضای باز برخی ادارت و بیمارستان‌ها و اماکن ورزشی برپا می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها