موج
کدخبر : ۳۸۱۳۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381398

محمدصادق معتمدیان:

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: ضریب امنیتی ما در انتخابات پیش‌رو افزایش پیدا کرده است و در ایام انتخابات ۲۰ هزار نیروی انتظامی و امنیتی مسئولیت امنیت این انتخابات را بر عهده دارند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی گفت: ضریب امنیتی ما در انتخابات پیش‌رو افزایش پیدا کرده است و در ایام انتخابات ۲۰ هزار نیروی انتظامی و امنیتی مسئولیت امنیت این انتخابات را بر عهده دارند.

محمدصادق معتمدیان در برنامه زنده تلویزیونی «مثبت اراده» با تاکید بر اینکه انتخابات نماد مردم‌سالاری دینی است بیان کرد: شرکت در انتخابات یک تکلیف و حق دینی و شرعی است و برای رعایت این حق و اجرای امور شرعی مردم در انتخابات پیش‌رو حضور پرشوری خواهند داشت.

وی در رابطه با میزان مشارکت مردم استان در انتخابات‌های گذشته، افزود: ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار کردیم. میانگین مشارکت مردم کشور در این انتخابات ۶۶.۹۶ بوده اما در استان خراسان رضوی ۷۷.۷۵ بوده که نشان از مشارکت بالای مردم در انتخابات دارد.

معتمدیان در ادامه گفت: کمترین میزان مشارکت مردم خراسان رضوی در دوره پنجم و بیشترین آن در دوره هفتم انتخابات ریاست جمهوری بوده است و در انتخابات ۵ دوره شورای اسلامی شهر و روستا میانگین مشارکت کشوری ۶۲.۲۲ بوده اما در استان ما ۶۶.۱۸ بوده است که در ۱۱ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز میانگین مشارکت کشوری ۵۹.۳۱ بوده که این رقم در استان خراسان رضوی ۶۳.۸۲ بوده است.

استاندار خراسان رضوی همچنین یادآور شد: در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ۵ دوره گذشته میانگین کشوری ۵۶.۵۵ بوده که در استان ما این میزان ۶۲.۷۶ بوده است.

وی با بیان اینکه انتخابات شوراها در استان در ۸۷ شهر برگزار می‌شود، ادامه داد: ۳ هزار و ۲۴۴ نفر در این انتخابات ثبت نام کردند که از این تعداد ۸۷ درصد مرد و ۱۳ درصد زن بودند. در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات‌های اجرایی حدودا ۱۲ درصد رد صلاحیت شدند و در مرحله دوم که بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت صورت می‌گیرد ۹ درصد دیگر نیز رد صلاحیت شدند که در مجموع ۲۱ درصد رد صلاحیت داشتیم.

معتمدیان خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ۳۳۰ نفر در سطح استان از انتخابات انصراف دادند، مجموعا ۲ هزار و ۳۴ نفر برای کسب ۴۶۵ کرسی اصلی شوراها با یکدیگر رقابت خواهند داشت و در ۲ هزار و ۵۶ روستا انتخابات برگزار خواهد شد که ۱۵ هزار و ۳۶ نفر برای کسب ۲۷۲ کرسی اصلی شوراهای روستا با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی تشریح کرد: برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز ۱۲ نفر در  استان ثبت نام کردند که ۳ نفر به عنوان نامزدهای اصلی انتخاب شدند.

معتمدیان  با بیان اینکه ۴ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر بر اساس اعلام وزارت کشور واجدین شرایط رای در سطح استان هستند، افزود: از این تعداد ۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۱۳ نفر مرد و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۷۱۹ نفر نیز زن هستند. در استان ۱۲۰ هزار و ۷۰۲ نفر رای اولی نیز داریم و این جمعیت هشت درصد از جمعیت واجدین شرایط سطح کشور هستند.

استاندار خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه برای انتخابات پیش رو در سطح استان ۵ هزار و ۵۰ شعبه اخذ رای را رونمایی کردیم، افزود: از این تعداد ۴ هزار و ۲۳۰ شعبه ثابت و۸۲۰ شعبه سیار است و باتوجه به اینکه فرآیند رای‌گیری برای انتخابات در خراسان رضوی به صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد تمهیدات ما حداکثری است. ۵ هزار و ۴۰۰ صندوق برای انتخابات شورا در اختیار فرمانداری‌های استان‌ قرار دادیم.

معتمدیان گفت: ۸۳ بخشدار، ۳۳ فرماندار، ۳۳ معاون فرماندار و بیش از ۴۰۰ کارشناس ستادی فرآیند انتخابات را پیگیری خواهند کرد. در روز انتخابات ۱۰۰ هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی در اجرای انتخابات دخیل خواهند بود. بیش از ۱۸ میلیون تعرفه انتخاباتی برای سه انتخابات پیش‌رو به استان تخصیص پیدا کرده است و از ماه‌های گذشته هماهنگی میان بخش‌های مختلف استان را بررسی و زمینه‌های ناامنی در سطح استان را شناسایی کردیم. در قالب طرح جامع امنیت انتخابات با پشتیبانی دستگاه قضایی تلاش کردیم تا دغدغه‌های امنیتی خود را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ضریب امنیتی ما افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: در ایام انتخابات ۲۰ هزار نیروی انتظامی و امنیتی مسئولیت امنیت این انتخابات را بر عهده دارند و همچنین با زحمات حوزه بهداشت و درمان در ماه‌های گذشته و ایثار آن‌ها شرایط استان خراسان رضوی نسبتا پایدار و مطلوب است. در صورتی که پروتکل‌ها را رعایت نکنیم احتمال بازگشت شرایط سخت ممکن خواهد بود.

استاندار خراسان رضوی همچنین تصریح کرد: قرنطینه‌ها، تست‌ها و آزمایشات لازم در ورودی مرز دوغارون و گلوگاه‌هایی که می‌توانستند منشا و منبع شیوع کرونا در خراسان رضوی باشند انجام می‌شود. آمار ابتلا و فوتی‌ها به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده اما تمام تلاش ما این است که این عدد را به صفر برسانیم و از مردم درخواست می‌کنم که همچنان کرونا را جدی بگیرند زیرا احتمال وقوع پیک پنجم متصور است.

معتمدیان در خاتمه گفت: از مردم درخواست می کنیم تا در روز انتخابات با رعایت فاصله گذاری، تنظیم زمانی انتخابات، حضور با ماسک و داشتن یک خودکار شخصی در محل انتخابات حاضر شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها