موج
کدخبر : ۳۷۰۹۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370923

محمد صفایی:

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مهمترین مانع در تولید، سیستم اداری است، زیرا در صدور مجوزهای لازم بسیار کند عمل می‌کنند و مانع بعدی بانک‌ها هستند که به سمت سوداگری رفته اند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد صفایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای تولیدکننده‌ها توجیه دارد کالای خود را صادر کنند، به همین جهت  وارد رشد اقتصادی مثبت شدیم، افزایش قیمت دلار به تولید و صادرات کمک کرد و تاب‌آوری اقتصای ما را افزایش داد در مجموع به سمت تحقق شعار جهش تولید رفتیم ولی عملا دولت ظرفیت‌ها و منابع خود را برای تحقق این شعار پای کار نیاورد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، درباره افزایش قدرت خرید مردم در سال جاری که تاکید مقام معظم رهبری نیز بود بیان کرد: ما برای این که هم از تورم جلوگیری شود و هم ارزش پول ملی حفظ شود چاره‌ای جز تکیه بر تولید نداریم؛ امروز اقتصادهای دنیا بر پایه تولیداتشان تعریف می‌شوند، یعنی اگر تولید در جامعه رونق پیدا کند چند اتفاق می‌افتد؛ ارزش پول ملی حفظ می‌شود، تورم کاهش پیدا می‌کند و اشتغال افزایش می‌یابد و همه این زنجیره به نفع اقتصاد ملی و مردم شکل می‌گیرد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مهم این است که بتوانیم سرمایه‌های سرگردان را جهت‌دهی به سمت تولید کنیم و همین طور منابع بانکی که معمولا سرمایه‌های مردم و بخش خصوصی را بانک‌ها مدیریت می‌کنند.

صفایی بیان کرد: منابع بانک  باید به سمت تولید سوق داده شوند؛ به عنوان مثال در سال 98 تنها 6.5 درصد منابع بانکی به سمت کشاورزی، 15 درصد به سمت صنعت، 78.5 درصد از منابع به سمت سوداگری رفته است؛ در چنین شرایطی تولید تقویت نمی‌شود، تورم شکل می‌گیرد، ارزش پول ملی و اشتغال کاهش پیدا می‌کند، باید مکانیسیمی تعریف کنیم که کشاورزی، صنعت و خدماتی زنجیره‌ای ایجاد شود تا فشار اقتصادی کمتری به مردم وارد شود، تورم ایجاد نشود و اگر ایجاد شد شیب کند داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت مبارزه با فساد در راستای پشتیبانی از تولید نیز اظهار داشت: در هر سیستمی که فساد باشد آن اقتصاد مریض است، پس منابع شما به سمت صحیح یعنی تولید هدایت نمی‌شود و لذا حتما ممرها و بسترهای تولید فساد را باید مسدود کرد و مجازات‌های درستی گذاشت که بازدارندگی برای فساد ایجاد کند.

صفایی عنوان کرد: مثلا بنده با ارز ٤٢٠٠تومانی مخالف بودم اما فشار دولت بر مجلس سبب شد مجلس نگرانی پیدا کند که اگر تن ندهد دولت فشار برمردم را تشدید کند و بگوید مجلس ارز 4200 را برای کالاهای اساسی تخصیص نداد؛ مجلس مصوبه‌ای را گذراند که ارز 4200 برای کالاهای اساسی، خوارک دام طیور و دارو حفظ شود در حالی که این ارز خودش تولید فساد می‌کند ما باید کانون‌های فساد در اقتصاد از بین ببریم.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مانع‌های مختلف در مسیر تولید بیان کرد: مهمترین مانع در تولید سیستم اداری است زیرا در صدور مجوزهای لازم بسیار کند عمل می‌کند و مانع بعدی بانک‌ها هستند که به سمت سوداگری رفته و تسهیلات را در این مسیر می‌دهند.

صفایی افزود: این روند حتما باید اصلاح شود تا بانک‌ها موظف باشند منابع خود را به سمت تولید سوق دهند، مانع بعدی موضوع صادرات و چالش‌هایی است که در این حوزه داریم و در آخر تعطیلی وزارت خارجه در حوزه اقتصادی که کار را مشکل کرده است.

صفایی با اشاره به تلاش های مجلس یازدهم از روزهای اولیه شروع به کار برای پشتیبانی از تولیدکنندگان در سطح کشور تصریح کرد:روان سازی کسب و کار مهمترین موضوع در امر پشتیبانی از تولید است که این موضوع سبب می‌شود سرمایه‌ها به سمت تولید بیایند و حمایت‌های پولی و بانکی و سیاستگذاری‌های درستی که برای واردات کالا باید صورت گیرد انجام شود زیرا به عنوان مثال وقتی کالایی تولید می‌کنیم نباید با تعرفه صفر کالایی را وارد کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات این کمیسیون در راستای تحقق شعار سال بیان داشت: در بحث اصلاح نظام بانکی و نظام مالیاتی تسریع خواهیم کرد که به تولید کمک کند و سریع تبدیل به قانون شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها