موج
کدخبر : ۳۶۹۰۸۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369085

رئیس کل دادگستری استان یزد اظهار کرد: نقد توأمان آرای قضات، دفاعیات وکلا و نظریات کارشناسی به ارتقاء سطح آموزش جامعه حقوقی می کند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد در پنجمین نشست نقد رأی دادگستری یزد با بیان اینکه هدف از نقد آرای قضات شناخت نقاط قوت و ضعف آراء و کمک به ارتقاء سطح علمی قضات و تسهیل و تسریع فرایند دادرسی و آموزش همگانی است گفت: اهمیت و توجه به ظرفیت های علمی و تجربی قضات، وکلا و کارشناسان و نخبگان حقوقی در دوران تحول قضائی؛ با نقد و واکاوی توأمان آراء قضات، دفاعیات وکلا و نظریات کارشناسی با هدف ارتقاء سطح آموزش دستگاه قضائی و تعالی علمی قضات و کارشناسان و وکلا و کمک به تسهیل و تسریع فرآیند دادرسی انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه تا چندین سال پیش آرای قضات که محصول یک عمر تفکر و تجربه قضات است در بایگانی ها خاک می خورد، اظهار کرد: در حال حاضر دستگاه قضایی این همت و جسارت را دارد که در راستای شفاف سازی آرا و اقناع اصحاب دعوا، مجامع حقوقی و نخبگانی و کمک به اتقان و استحکام آراء،  تجارب خویش را به علاقه مندان، قضات، وکلا و کارآموزان و دانشجویان جوان ارائه نماید.

دهشیری گفت: اگر به نقد رأی در فضایی وسیع تر نگریسته شود حتی عوامل و تصمیمات غیرقضائی زمینه ساز صدور رأی نیز قابل نقد است و در این میان لوایح وکلا و نظریات کارشناسی باید به سطحی از وزانت برسد که با همکاری نهادهای همزیست قوه در کنار آراء قضات مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد ادامه داد: آراء قضات نتیجه نهایی محصول تفکر و تجربه قضات است و در نقد رأی، شکل و محتوا و شیوه استنتاج و استدلال آراء مورد توجه می گیرد لذا در این حوزه سعی و تلاش بر آن است تا نقاط قوت و ضعف آراء مشخص شود.

وی افزود: این اقدام به جهت کمک به تعالی و ارتقاء سطح علمی جامعه حقوقی صورت می گیرد تا علاوه بر اصلاح رویه های نادرست به اتقان و استحکام آراء و رویه ها و نهایتا رشد، تعالی و تسهیل فرآیند و کاهش اطاله دادرسی و اقناع اصحاب دعوی کمک شود.

دهشیری در پایان با اشاره به تلاشها و اقدامات متعدد صورت گرفته در برگزاری نشستهای علمی-کارشناسی و آموزشی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان و مشارکت کنندگان نشست های نقد رأی بر حمایت ویژه مدیریت دادگستری استان از اینگونه  نشستها و برنامه ها که مورد تاکید و حمایت مسئولان عالی و مدیران پژوهشگاه قوه قضائیه و سند تحول قضایی نیز هست تاکید کرد و مشارکت مسئولانه و مجدانه دانشجویان، کارآموزان، قضات و وکلا و کارشناسان جوان را در کمک به ارتقاء کمی و کیفی و سیر تکاملی این نشست ها یادآور شد.

لازم به ذکر است، پنجمین نشست نقد رأی دادگستری استان یزد به همت معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری یزد و میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت با شرکت قضات، وکلا، کارشناسان، اساتید، دانشجویان و علاقه مندان رشته حقوق و به صورت حضوری و مجازی  در محل دانشگاه آزاد تفت برگزار گردید و مورد استقبال خوبی قرار گرفت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها