موج
کدخبر : ۳۶۶۶۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366645

نصیر اسکندری:

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی کنارصندل گفت: پس از ۱۳ سال وقفه، کاوش‌های باستان‌شناسی به‌منظور تعیین عرصه و حریم محوطه کنارصندل جیرفت با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری از سر گرفته شد. 

به گزارش خبرگزاری موج کرمان، نصیر اسکندری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران که سرپرست کاوش های باستان شناسی کنارصندل را بر عهده دارد، با اعلام این خبر گفت: «محوطۀ کلیدی و عظیم کنارصندل یکی از مهمترین شهرهای عصر مفرغ در جنوب غرب آسیاست که دارای ارزش جهانی است.

وی با اشاره به این نکته که محوطه کنارصندل در مرکز دشت جیرفت در استان کرمان واقع شده است، افزود: «پیش از این در دهه ۸۰ خورشیدی، این محوطه توسط یک تیم بین‌المللی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده کاوش و در پی آن، وجود یک شهر اولیه متعلق به عصر مفرغ در دره هلیل‌رود محرز شد.

اسکندری هدف از کاوش باستانی در این محوطه را تعیین عرصه و حریم آن اعلام کرد و اظهار داشت: این اقدام در راستای حفاظت از این محوطه کم‌نظیر است. به علاوه، هدف علمی این کاوش مشخص کردن وسعت شهر متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد کنارصندل است که می تواند اطلاعات ارزشمندی از فرم شهری کنارصندل را در پی داشته باشد.

این باستان‌شناس افزود: پس از ۱۳ سال وقفه در کاوش‌های کنارصندل، با حمایت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری بار دیگر پژوهش‌های میدانی باستان‌شناسی در این محوطه مهم از سر گرفته شد.

لازم به ذکر است کاوش و تعیین عرصه و حریم سایت باستانی کنارصندل از اقدامات اولیه ی برنامه ثبت جهانی کنارصندل می باشد که به مدت دو ماه ادامه دارد.

به گزارش موج ، ثبت جهانی کنارصندل نیازمند همکاری و هماهنگی همه مسئولان شهرستان جیرفت و منطقه جنوب است تا با کمک و همراهی همه به نتیجه برسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها