موج
کدخبر : ۳۶۶۵۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366513

فرحناز رافع:

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: 100 درصد مواد اولیه فرش در کشور تأمین می‌شود و هیچ مشکلی در این زمینه در استان‌های مختلف وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، فرحناز رافع ، رئیس مرکز ملی فرش ایران در جریان سفر به اردبیل به بازدید خود از مراکز مختلف تولید و عرضه فرش دستباف اشاره کرد و گفت: 100 درصد مواد اولیه فرش در کشور تأمین می‌شود و هیچ مشکلی در این زمینه در استان‌های مختلف وجود ندارد.

وی اظهار کرد: فرش به عنوان محصول با ارزش در زمره اقتصاد مقاومتی قرار دارد چرا که تولید آن داخلی و به نوعی صادرات آن نیز با ارزش افزوده بیشتری همراه است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در کنار افزایش تولید این محصول با ارزش کشور، جایگاه صادرات و عرضه جهانی آن نیز رشد مناسبی پیدا کرده که با وجود تحریم‌ها و همچنین شرایط کرونا، صادرات فرش نسبت به سال‌های گذشته 14 درصد افزایش یافته است.

رافع حمایت همه‌جانبه از بافندگان فرش را با پوشش بیمه‌ای یادآور شد و تصریح کرد: در حال حاضر 261 هزار بافنده فرش در کشور تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

او گفت: فردا و در استان اردبیل در قالب یک طرح ملی پوشش بیمه‌ای بافندگان فرش زیر نظر صندوق بیمه اجتماعی روستایی و عشایری به انجام می‌رسد که 106 هزار نفر در کشور با معرفی به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: البته 150 هزار نفر نیز در اولویت معرفی به این صندوق قرار دارند تا از خدمات آن بهره‌مند شوند.

رافع در مورد ارائه خدمات بیمه تکمیلی، بیمه عمر، حوادث و همچنین بیمه از کارافتادگی قالیبافان بیان کرد: در این زمینه نیز در همه استان‌ها ارائه خدمات به فعالان این بخش به صورت رسمی شروع می‌شود که اجرای آن را فردا در مراسمی در اردبیل شاهد خواهیم بود.

وی در مورد پرداخت تسهیلات به بافندگان فرش گفت: از محل تسهیلات فنی، اعتباری برای مجتمع‌های قالیبافی در قالب سرمایه در گردش و سرمایه ثابت پرداخت وام در اولویت قرار گرفته که امیدواریم با همکاری همه استان‌ها و مرکز ملی فرش ایران، پرداخت این منابع به سرعت انجام شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نرخ سود پرداختی این تسهیلات را 12 درصد برای بافندگان فرش اعلام کرد و ادامه داد: البته با هماهنگی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، برای پوشش بیمه درمان تکمیلی قالیبافان 25 تا 30 میلیون تومان تسهیلات با نرخ چهار درصد در اختیار فعالان این بخش قرار می‌گیرد.

رافع با قدردانی از فعالیت‌های خوب و مؤثر شروع شده در استان در حمایت از فعالان فرش دستباف افزود: استان اردبیل در ارائه خدمات رفاهی به قالیبافان گوی سبقت را از همه استان‌ها ربوده و شاهد شرایط مناسب در ارائه این خدمات به بافندگان و هنرمندان هستیم.

وی تصریح کرد: در قالب زنجیره تهیه و توزیع مواد اولیه مورد نیاز برای بافندگان فرش اقدامات خوبی در استان‌های مختلف آغاز شده و قطعا برای تقویت این حوزه در کنار ارائه برنامه‌های آموزشی، سعی و تلاشمان بر این است تا خدمات رفاهی را نیز به فعالان عرصه فرش انجام دهیم.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها