موج
کدخبر : ۳۶۵۵۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365590

منصور شیشه فروش خبر داد:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از فرونشست سالانه 15 تا 20 سانتی متری در دشت های استان اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، منصور شیشه فروش در نشست اعضای کمیته بحران آب استان با اشاره به تدوین استراتژی دستگاههای اجرایی،  پیرامون مصرف بهینه  آب در بخش کشاورزی، صنعت، شرب و فضای سبز اعلام کرد: افت آبهای زیرزمینی موجب فرو نشست   سالانه 15 تا 20 سانتی متری دشت ها در استان شده که در این میان می توان به فرونشست دشت برخوار، مهیار، گلپایگان و اصفهان اشاره کرد.

وی بیان داشت: در سال آبی جاری میزان بارندگی در ایستگاه چلگرد به 474 میلی متر رسیده است و این رقم نسبت به 40 سال گذشته 37 درصد کاهش را نشان می دهد که بیانگر استمرار پدیده خشکسالی در استان اصفهان است.

منصور شیشه فروش با بیان اینکه پدیده خشکسالی بیلان منفی آبهای زیر زمینی را در اصفهان رقم زده است، تصریح کرد: به دلیل عدم بارندگی کافی ، سالانه شاهد یک تا یک و نیم متر افت آّب زیر زمینی در آبخوان های استان هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری با اشاره به خشک شدن تالاب گاو خونی عنوان کرد: در حال حاضر 96 درصد تالاب گاوخونی خشک شده است که این امر می تواند ریزگردهای  موجود در تالاب را تا 6 هزار کیلومتر مربع در هوا معلق کرده و 6 استان همجوار را درگیر نماید.

شیشه فروش حجم سد زاینده رود را 187 میلیون متر مکعب اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: ذخیره سد زاینده رود نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش داشته است، بنابراین به نظر می رسد وزارت نیرو با همراهی سازمان محیط زیست،  احیای رودخانه زاینده رود را مانند احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار دهند.

آبفا اصفهان فرونشست زمین

در ادامه این نشست معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا استان اصفهان گفت: برای تامین آب شرب پایدار مردم در استان اصفهان راه اندازی خط اضطرای سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ ضروری است.

ناصر اکبری با اشاره به ظرفیت محدود انتقال آب از تصفیه خانه باباشیخعلی گفت: ظرفیت نهایی انتقال آب از تصفیه خانه آب باباشیخعلی 11.5مترمکعب در ثانیه است، این در حالیست که با افزایش یک درجه دما در نیمه اول سال، 300 لیتر مصرف آب شرب افزایش می یابد.  

وی اعلام کرد: با در مدار قرار گرفتن بخشی از سامانه اضطراری،  امکان افزایش آبگیری  از تصفیه خانه تا 250 لیتر بر ثانیه فراهم گردیده است.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا استان اصفهان با اشاره به ضرورت راه اندازی خط اصطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ اظهار داشت: با راه اندازی خط اضطراری سامانه دوم آبرسانی 900 لیتر در ثانیه، در مجموع به آبرسانی در شبکه توزیع خانگی اضافه شده و امکان توزیع عادلانه آب مهیا می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها