موج
کدخبر : ۳۶۲۳۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362300

محمد نوزری خبر داد:

معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام با اشاره به اینکه اقدام های مطلوبی در دولت تدبیر و امید بویژه در سه سال اخیر در کاهش آسیب های اجتماعی این استان انجام گرفته است،گفت: کارنامه دولت تدبیر و امید در رفع آسیب‌های اجتماعی در این استان موفق است که نتایج آن در کاهش آمار های مختلف در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، محمد نوزری معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در نشست بررسی و برنامه ریزی ایجاد و راه اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان  که با حضور معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور انجام شد، افزود: مصداق بارز این مساله، کاهش نرخ خودکشی در شهرستان ملکشاهی است بطوریکه با طرح های پیشگیرانه که با مشارکت دستگاه هایی از جمله بهزیستی، بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام و غیره در این شهرستان انجام گرفته در ۹ ماهه امسال نرخ خودکشی در این شهرستان به صفر رسیده است.

وی به تمرکز اصلی حوزه اجتماعی استان بر ارتقا سرمایه اجتماعی و نشاط اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: استان ایلام با استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد که تعداد آنها از ۲۷۰ مورد به  ۴۸۹ مورد افزایش یافته در حوزه‌های پیشگیری از اعتیاد و سایر آسیب های اجتماعی اقدام های موثری انجام داده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در استان،خاطرنشان کرد: ایجاد این مراکز با توجه به شیوه جدید درمان آنها و از طرفی نظر به اینکه تا ۴۰ درصد روند بهبود افراد معتاد را افزایش می دهد، در این استان ضروری است.

نوزری بر عزم همگانی به منظور تسریع در روند ایجاد و راه اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در این استان تاکید کرد و اظهار داشت: تاسیس این مرکز نقش مهمی در روند بهبود افراد معتاد و بازگشت آنها به شرایط زندگی عادی خواهد داشت که در این زمینه دستگاه های مرتبط باید همکاری لازم داشته باشند.

همچنین معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: راه اندازی مرکز اقامتی میان مدت ویژه زنان در استان های مختلف کشور از جمله ایلام را مهم دانست و افزود: این مراکز نقش بسزایی در کاهش تعداد معتادان زن خواهد داشت.

فاطمه رضوان مدنی  با بیان اینکه مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان نیمه اول بهمن ماه امسال در ۲۳ استان کشور افتتاح می شود، افزود: راه اندازی این مراکز از سال ۹۸ در دستور کار بهزیستی قرار گرفته و تاکنون در ۶ استان کشور افتتاح شده است و بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته با احتساب این مراکز جدید که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رییس سازمان بهزیستی کشور افتتاح خواهد شد ، کل مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان کشور به ۲۹ مرکز افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص فعالیت این مراکز گفت: طول درمان فرد معتاد در این مراکز به مدت یکسال بوده و افراد پذیرش شده تحت درمان تخصصی، خدمات روانشناسی، پزشکی، آموزش های شغلی و غیره قرار خواهند گرفت و در کنار درمان این افراد خانواده های آنان نیز آموزش های لازم را کسب می کنند و این آموزش های ارایه شده به معتادان و خانواده های آنان در این مراکز تا یکسال خواهد بود.

معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور خاطر نشان کرد: در صورت اشتغال بهبودیافتگان به هریک از این افراد ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و یا در صورتیکه فردی به عنوان کارفرما زمینه اشتغال ۴۰ نفر از این افراد را فراهم کند، ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات با بهره چهار درصد پرداخت می شود.

معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایجاد مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان را به عنوان یکی از مراکز جدید بهزیستی که نقش مهمی در تاثیرگذاری عدم بازگشت معتادان به مصرف مواد را دارندف مهم دانست،افزود:طی بررسی مطالعات و اقدامات ۲۰ سال اخیر در بهزیستی کشور این مساله مورد تاکید قرار گرفت که راهکاری برای افزایش درصد بهبودی و پیشگیری از شکست درمان بکارگیری شود که در این زمینه ایجاد مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در دستور کار قرار گرفت.

معاون سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه درمان معتادان در گذشته بدون توجه به نوع مصرف فرد و علت اعتیاد با بهره گیری از یک شیوه درمانی انجام می شد که درصد موفقیت آن بین پنج تا ۱۰ درصد بود،تصریح کرد: این در حالی است که با ایجاد این مراکز و درمان تخصصی تر فرد معتاد با توجه به ماده مصرفی آنها و همکاری خانواده، پزشک، روانشناس، مددکار و مدیر مرکز درصد موفقیت بهبودی به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

همچنین مدیرکل بهزیستی ایلام با اشاره به اینکه اولین کمپ ترک اعتیاد زنان در ایلام راه‌اندازی می‌شود، گفت: نخستین مرکز درمان اقامتی میان مدت ویژه زنان در مرکز استان همزمان با دهه فجر راه اندازی با هدف کمک به بهبود زنان مصرف کننده مواد مخدر برای نخستین بار راه اندازی خواهد شد.

زهرا همتی افزود: این مرکز توسط بخش خصوصی با نظارت بهزیستی فعالیت داشته و زنان مصرف کننده مواد مخدر به مدت یک ماه تحت درمان قرار می گیرند.

وی روند درمان در این مرکز را بصورت غیر دارویی عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این مرکز تعداد کل مراکز اقامتی میان مدت ترک اعتیاد استان به  ۱۷ مرکز افزایش خواهد یافت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها