موج
کدخبر : ۳۵۷۰۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357002

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با اشاره به اینکه مجاهدت رسانه‌های استان در ایام کرونا فراموش ناشدنی است،گفت:رسانه‌های استان ایلام در شرایط حاضر که کرونا نفس جامعه را بند آورده است،تنفس‌گاه مطمئنی برای افکار عمومی و مردم جامعه هستند.

عمران خودآموز در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری موج ایلام با بیان اینکه بی‌گمان مجاهدت رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی، فرهنگ‌سازی و امیدآفرینی در ایام کرونا بر کسی پوشیده نیست و از ذهن و ضمیر جامعه فراموش نخواهد شد،افزود: رسانه‌ها علی‌رغم اینکه با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند،اما بیان دردها و مشکلات مردم و ارایه پیشنهادها و راهکارهای عملیاتی برای بهبود اوضاع جامعه را بر مسائل و مشکلات خود ترجیح داده و از خود گذشت و ایثار نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه در ۹ ماه گذشته رسانه‌ها بدون وقفه، در کنار مدافعان سلامت بوده‌اند و جا دارد به عنوان"سفیران سلامت" مورد تکریم و تحسین قرار گیرند، اظهار داشت: بهره‌برداری حرفه‌ای از بستر فضای مجازی و نقش‌آفرینی نخبگان و پیشکسوتان مطبوعاتی در این فضای نوپدید می‌تواند آسیب‌های آن را به حداقل ممکن کاهش دهد و سواد رسانه‌ای جامعه را ارتقاء بخشد.

وی خاطرنشان کرد: مرجعیت رسانه‌های حرفه‌ای در این عرصه مستلزم جد و جهد فعالان واقعی حوزه رسانه است و در این صورت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند رقیب آن‌ها باشند، بلکه بررسی و تحلیل آنچه در فضای مجازی دست به دست می‌شود، بر دوش روزنامه‌نگاران و ستون‌نویسان رسانه‌های حرفه‌ای است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با بیان اینکه مدیران و مسئولان می‌بایست قدردان تلاش‌های بی‌شائبه و بدون چشم‌داشت رسانه‌ها باشند و ضمن به رسمیت شناختن حق پرسش‌گری و انتقاد از سوی آنان، اهتمام لازم را برای پاسخ‌گویی داشته باشند، تصریح کرد: اغماض از خطاهای سهوی رسانه‌ها نیز، انتظاری است که افکار عمومی و جامعه رسانه‌ای از مدیران و مسئولان دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: همدلی رمز موفقیت ما است و در این شرایط که کرونا میدان‌دار است و هر روز قربانی می‌گیرد، خودمان باید بیشتر هوای همدیگر را داشته باشیم و فرصت درگیر شدن با هم و پرداختن به حواشی را نداریم.

بیش از 15 نفر از فعالان رسانه ایلام به کرونا مبتلا شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: تاکنون بیش از 15 نفر از اهالی رسانه استان به کرونا ویروس مبتلا شده است.

خودآموز با بیان اینکه یکی از فعالان رسانه استان بدلیل شیوع بیماری کرونا جان خود را از دست داده است،افزود:تاکنون بالغ بر 15 نفر از فعالان رسانه ای استان به کرونا مبتلا شده اند که علاوه بر خدمات و تسهیلاتی که برای تمام صنوف فرهنگ، هنر و رسانه  ارائه شده ، مشخصات و اطلاعات آنان به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی نیز ارسال شده است.

وی اظهار داشت: بعضی از اقدامات و تسهیلات مستمر می باشد اما برخی دیگر همچون تسهیلات کرونایی سامانه کارا که زمان ثبت نام آن تمام شده، سعی خواهد شد با رایزنی این مشکل حل شود .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به تمهیدات این اداره برای اصحاب رسانه استان اشاره کرد و گفت:از آغاز شیوع کرونا و مشکلاتی که به پیامد آن برای اهالی رسانه ایجاد شده ، با حمایت استاندار محترم و کمک و اهتمام خانه مطبوعات  پیگیری ها و اقداماتی در حد توان برای صنوف مختلف و به ویژه اصحاب رسانه انجام شده است.

خودآموز ، پرداخت بیمه بیکاری به صنوف رسانه ای و فرهنگی هنری متضرر از شیوع ویروس کرونا را از تمهیدات این اداره برای اصحاب رسانه استان عنوان کرد و افزود: برخورداری از تسهیلات ویژه کرونا برای صنوف رسانه ای در سامانه « کارا » ، کمک 400 میلیون ریالی برای بزرگداشت روز خبرنگار و بخشش سه ماهه بیمه تامین اجتماعی را از اقدامات این اداره برای فعالان رسانه استان برشمرد.

 وی باز پرداخت برای افرادی که مبلغ ماه های مورد نظر را پرداخت کرده بودند از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت:تمدید رایگان سه ماهه بیمه تکمیلی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر شامل تیر ، مرداد و شهریور سال جاری و  غیر فعال کردن قانون « ماده 16 » برای نشریات به دلیل مشکلات چاپ در زمان شیوع کرونا از دیگر خدمات به اهالی رسانه استان بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: عدم اِعمال شاخص « نظم در انتشار » در فرآیند محاسبه و اختصاص یارانه نقدی به نشریات چاپی، حمایت و اختصاص اعتبار برای برگزاری جشنواره فصلی مطبوعات و رسانه های استان با اولویت بخش ویژه « کرونا » و اختصاص و توزیع بسته های معیشتی عذایی برای صنوف متضرر فرهنگی، هنری و رسانه ای از دیگر تمهیدات بوده است.

خودآموز افزود: رایزنی و کسب موافقت معاونت امور مطبوعاتی برای حمایت از رسانه هایی که در این مدت در حوزه کرونا فعالیت بیشتری داشته، کمک شایانی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت:  از طریق اعطای تسهیلات حمایتی با ثبت نام متقاضیان در سامانه های کارا و تحفه تسهیلات مناسب و کم بهره ای برای حمایت از صنوف مختلف فرهنگ، هنر و رسانه پیش بینی شده و تاکنون تعداد زیادی از فعالان صنوف مختلف زیرمجموعه اداره کل استان از تسهیلات مربوطه استفاده کرده اند.

خودآموز افزود: بلوغ  و پختگی رسانه ها ، رویش و ظهور استعدادهای جوان در عرصه رسانه ، همراهی و مشارکت رسانه ها در مدیریت بحران هایی همچون سیل ، زلزله ، آتش سوزی ، کرونا ، افزایش سواد رسانه ای فعالان رسانه ، درک موضوعی از رویدادها و اتفاقات روز ایران و جهان ، تاثیرگذاری رسانه ها در تصمیمات مدیریتی در استان و نیز در مدیریت کلان کشوری و بسیاری موارد دیگر از جمله آثار و اقدامات مناسب رسانه ها در برهه کنونی است.

وی اظهار داشت: فعالان رسانه ای استان پابه پای دولت در تمامی عرصه های ملی و بین المللی همواره حضوری مؤثر ، فعال و پویا داشته و در بسیاری از موارد نقطه نظرات و راهکارهای ارائه شده توسط رسانه ها  در اتخاذ تصمیمات ملی و منطقه ای حائز اهمیت بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاطر نشان کرد: رسانه های استان و فعالان رسانه ای در این شرایط خاص و حساس ایران اسلامی با وجود تحریم های ظالمانه همواره همراه  این اداره کل در اجرای سیاست های ابلاغی بوده و از این منظر رسانه های استان قابل تقدیر است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها