موج
کدخبر : ۳۵۵۲۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-355217

رئیس پلیس فتای استان قم به کاربران فضای مجازی هشدارداد: کلاهبرداران سایبری با ارسال پیامک پرداخت مبلغ اندک به عنوان هزینه ثبت آگهی در سایت دیوار و شیپور، اقدام به خالی کردن حساب آگهی ‌دهندگان می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سرهنگ علی موالی اظهارداشت: با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از شهروندان برای تبلیغ و فروش اجناس و وسایل خود از سایت‌ های دیوار و شیپور استفاده می‌ کنند و غافل از این که مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از آنان در کمین نشسته‌ اند.

وی افزود: بعد از درج آگهی در سایت‌ های فروشگاهی کلاهبرداران با ارسال پیامکی با محتوای "پرداخت مبلغ ناچیز برای درج هزینه آگهی" به کاربرانی که آگهی تبلیغاتی در این سایت درج کرده‌ اند، اقدام به ارسال لینک جعلی می‌ کنند.

رئیس پلیس فتای استان ادامه داد: لینک معرفی شده در این پیامک‌ ها یک درگاه‌ های جعلی (فیشینگ) است، کلاهبرداران سایبری با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت برده و نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنها اقدام می‌ کنند.

وی با بیان اینکه کلاهبرداران و سودجویان فضای سایبری، سعی دارند تا با شیوه و شگردهای گوناگون اهداف شوم خود را عملی سازند گفت: فروشگاه‌ های آنلاین به خصوص سایت‌ دیوار هرگز در پیام کوتاه درخواستی برای پرداخت وجه ارسال نمی‌ کند، درخواست‌ پرداخت خارج از فضای اپلیکیشن و سایت، زمینه‌ چینی برای کلاهبرداری است.

این مقام سایبری پلیس تاکید کرد: افراد به ویژه دارندگان مشاغلی که فعالیت‌ های زیادی در سایت‌ های فروشگاهی دیوار و شیپور دارند برای پیشگیری از برداشت غیرمجاز و وقوع جرایم سایبری نباید فریب پیامک‌های دریافتی را بخورند.

سرهنگ موالی به شهروندان هشدارداد: کاربران از باز کردن لینک‌ های ارائه شده از سوی افراد ناشناس از طریق شماره تلفن‌ های اپراتور‌های همراه  اول، ایرانسل و رایتل و یا اکانت‌ های ناشناس در شبکه‌ های اجتماعی جهت درج و تمدید آگهی تبلیغات در سایت‌ های دیوار و شیپور اعتماد نکنند زیرا ممکن است دامی در جهت کلاهبرداری بوده و شما را به درگاه‌ های جعلی پرداخت هدایت کنند.

رئیس پلیس فتای استان بیان کرد: شهروندان باید آگاهی و سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند تا مورد سرقت و کلاهبرداری با شیوه‌ های نوین قرار نگیرند و در صورت برخورد با چنین موضوعاتی موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir به ما گزارش دهند تا هر چه سریع‌ تر برای بررسی موضوع و برخورد با کلاهبرداران ورود کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها