موج
کدخبر : ۳۴۷۴۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347427

دادستان عمومی و انقلاب قم از اجرای دادرسی الکترونیک در استان قم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام و المسلمین غریب با بیان اینکه توسعه دادرسی الکترونیک و ایجاد سیستم هوشمند قضایی در اولویت برنامه‌های سال جدید دستگاه قضایی قرار دارد، گفت: اجرای دادرسی الکترونیک و غیر حضوری، علاوه بر تضمین سلامت مراجعان و همکاران، گام مهمی در کاهش زمان رسیدگی به پرونده، کاهش هزینه های سیستم قضایی و افزایش سرعت انجام کارها، افزایش کیفیت رسیدگی و امنیت قضایی و اداری، بر می دارد.

 دادستان قم از اقدامات صورت گرفته در راستای راه اندازی دادرسی الکترونیک اذعان داشت: در این نوع دادرسی، ارتباط زندانی با قاضی پرونده به صورت مجازی برقرار می شود و امکان حضور غیر فیزیکی در دادگاه برای زندانی از طریق ویدئو کنفرانس مهیا شده است.

وی ادامه داد: با تجهیز کامل محلی در زندان و بازداشتگاه قم و سایر استانها، زندانیان به صورت ویدیویی و زنده با مراجع رسیدگی کننده پرونده قضایی خود ارتباط برقرار می کنند و فرایند دادرسی انجام می گیرد.

غریب به اجرای موفقیت آمیز این طرح در ماه گذشته اشاره کرد و افزود: در نیمه دوم شهریور ماه، تنها در دادسرای عمومی و انقلاب قم با دستور مقام قضایی، 30 دادرسی مجازی از دادسرا با زندان لنگرود قم، زندان ساحلی، بازداشتگاه، زندان ساوه، اردوگاه و دیگر زندان ها با مرجع قضایی صورت گرفته است.

دادستان قم گفت: این روش هم در راستای رسیدگی به پرونده و همچنین به منظور دیدار غیرحضوری و چهره ‌به چهره قضات با زندانیان جهت حل مسائل و مشکلات آنان و اعطای مرخصی به زندانیان قابلیت اجرا دارد.

این مقام قضایی با اشاره به امنیت بالای این روش به دلیل استفاده از فیبر نوری بیان داشت: جلوگیری از هزینه های اضافی و پیشگیری های لازم در خصوص خطرات اعزام زندانی به دادگاه، پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و دیگر بیماری ها، تسریع در عملکرد و کاهش اطاله دادرسی از دیگر اهداف این امر است.

غریب در پایان افزود: امیدواریم که بزودی امکان برقراری ارتباط با کل کشور در هر شعبه به صورت مستقل ایجاد شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها