موج
کدخبر : ۳۴۵۲۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345219

رشید حیدری مقدم:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان با اشاره به وضعیت موجود کرونا در استان، گفت: ۵۰۴ همدانی بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند و ۷۰ درصد ابتلا یبه کرونا نیز در تجمعات رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری موج همدان،‌ رشید حیدری مقدم،  رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه که با حضور  معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شده بود، با اشاره به مرگ ۵۰۴ همدانی بر اثر کرونا و اینکه ۷۰ درصد ابتلای به کرونا در تجمعات رخ داده است، گفت: استان همدان در سه مرحله آمادگی مقابله با کرونا از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا ایجاد کرده بود که خوشبختانه تاکنون از مرحله نخست مقابله عبور نکرده‌ایم و ظرفیت‌ها به خوبی تکافوی نیاز استان بوده است.

وی تشریح کرد: متأسفانه آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد موارد ابتلا ناشی از حضور در تجمعات و مهمانی‌ها اعم از عروسی و عزا بوده است، ۱۵ درصد تماس خانوادگی و ۱۴ درصد خرید از بازار در روند شیوع اثرگذار بوده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به مراجعه بیش از ۱۰ هزار نفر بیمار مشکوک به ابتلا به مراکز درمانی استان اضافه کرد: از این تعداد ۳۷۹۲ نفر مبتلا بوده‌اند که متأسفانه ۵۰۴ نفر از این افراد فوت شده‌اند.

وی با بیان اینکه تا نیمه خردادماه شرایط شیوع کرونا در استان همدان روند ثابتی داشت، گفت: در ایام تعطیلات خرداد رفت و آمد و مسافرت‌های بسیاری انجام شد که از نیمه تیرماه ما را در برهه‌ای از اوج شیوع بیماری قرار داد و ما تا امروز در دو مرحله پیک بیماری را تجربه کردیم اما خوشبختانه هرگز دچار وضعیت قرمز نشدیم.

حیدری‌مقدم از بیماریابی فعال در استان همدان خبر داد و افزود: از ابتدای شیوع بیماری تاکنون سه مرتبه غربالگری در سطح استان صورت گرفته است و کلیه شهروندان و هم‌استانی‌ها مورد ارزیابی سلامت قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه به کاهش درآمدهای بیمارستانی در ایام شیوع کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوع بر درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و دریافتی کارانه کارکنان اثرگذار بوده است که اگر تداوم یابد موجبات نارضایتی کادر درمان را فراهم می‌کند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همچنین با اشاره به خرید ۱۶ میلیارد تومانی اقلام حفاظت فردی برای کارکنان کادر درمان تبیین کرد: در روزهای شیوع کرونا ۸۹ تخت به ظرفیت تخت‌های آی.سی.یو در استان اضافه شده و تعداد تخت‌های این بخش در کل استان به ۱۷۰ مورد رسیده است.

حیدری مقدم اظهارکرد: در حوزه تحقیقات نیز اتفاقات مثبت متعددی در دانشگاه علوم پزشکی همدان صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی آزمایشگاه جامع بیماری‌های نوپدید و ارائه ۹۰ مقاله در موضوع ویروس کووید۱۹ اشاره کرد که بیش از ۱۶ مورد از مقالات مزبور تاکنون به چاپ رسیده‌است.

وی در ادامه گفت: ما همچنان موفق بودیم در تولید ماسک از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه که تعداد آنها به پنج مورد رسیده است، بهره‌مند شویم و نیاز استان را در این زمینه پاسخگو باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا بیان کرد: در ایام شیوع کرونا هیچ یک از فعالیت‌های دانشگاه معلق نشده و همچنان پویا و پرکار در مسیر مسئولیت خود طی طریق می‌کنیم به طوریکه طی ماه‌های گذشته موفق به خرید و نصب چهار دستگاه‌ سی.تی.اسکن، هشت دستگاه آمبولانس، بیش از ۹۰ دستگاه دیالیز و ... بوده‌ایم و تا یک ماه آینده می‌توانیم فاز نخست مرکز جامع سرطان را نیز افتتاح کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها