موج
کدخبر : ۳۴۴۳۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344322

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم از کاهش مصرف برق در استان با همکاری مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی و همچنین مدیران ادارات در پیک مصرف خبر داد و از همه مردم، رسانه‌ها، استاندار و مدیران استان در این زمینه قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، مهدی آهنین‌ پنجه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم، با حضور در برنامه زنده رادیویی «مردم و مسئولان» به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این شرکت پرداخت و در ادامه به مسائل و مشکلات مطرح شده توسط مردم از جمله ضعف ولتاژ در برخی از مناطق قم و قطعی برق پرداخت.

وی با اشاره به وجود 580 هزار مشترک برق در قم گفت: 80 درصد مشترکان برق در قم خانگی هستند که 36 درصد مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم با بیان اینکه 1.14 مشترکان برق قم صنعتی هستند، اظهار داشت: 30 درصد مصرف برق در استان به مشترکان صنعتی تعلق دارد که نشان می‌دهد استان قم به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود.

وی 69 صدم درصد مشترکان برق را بخش کشاورزی استان اعلام و خاطرنشان کرد: این تعداد مشترک نیز 12 درصد برق مصرفی استان را به خود اختصاص داده‌اند.

آهنین‌پنجه در ادامه با بیان اینکه در هفته دولت 12 پروژه شرکت توزیع نیروی برق با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید ابراز داشت: راه‌اندازی سیستم اتوماسیون شبکه‌های توزیع، راه‌اندازی و ارتقا مرکز کنترل شبکه دیسپاچینگ، تأمین روشنایی، بهینه‌سازی و تبدیل سیم به کابل خودنگهدار، کاهش و تعدیل بار شبکه، رفع ضعف ولتاژ و تعدیل بار، تعویض پایه‌های فرسوده و نوسازی شبکه و تأمین برق مشترکین در مجموع با اعتباری بالغ بر 43.6 میلیارد تومان نیز از جمله اقدامات این شرکت از بهمن‌ماه سال گذشته تا شهریور امسال بوده است.

وی با اشاره به ضعف ولتاژ در برخی از مناطق قم به ویژه در تابستان تاکید کرد: با افزایش دما و استفاده از وسایل سرمایشی، مصرف برق افزایش پیدا می‌کند که به همین علت شاهد افت ولتاژ هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم با اشاره به برنامه‌های این شرکت به منظور جلوگیری از ضعف ولتاژ یادآور شد: ایجاد پست‌های 63 و 230 کیلوولت و یک پست 400 کیلوولت از جمله وظایف برق منطقه‌ای تهران است که ما در حال پیگیری آن‌ها هستیم.

وی از اجرای طرح چاوش خبر داد و اذعان داشت: در این طرح اطلاعات ولتاژی تمام مشترکان احصا شده و برنامه‌هایی برای مناطقی که با ضعف ولتاژ مواجه هستند اجرا می‌شود.

آهنین‌پنجه مشکل ضعف ولتاژ در شهر کهک را فاصله زیاد از پست 63 کیلوولت دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه مصرف برق در این منطقه کمتر از 5 مگاوات است ایجاد پست 63 کیلوولت توجیه اقتصادی ندارد به همین دلیل به دنبال ایجاد یک نیروگاه تولید پراکنده خورشیدی یا تولید پراکنده دیزل ژنراتور هستیم.

وی خاطرنشان کرد: این مشکل در بخش دستجرد و قاهان نیز وجود داشت که با ایجاد نیروگاه خورشیدی توانستیم ضعف ولتاژ را در این منطقه برطرف کنیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم همچنین با اشاره به عدم استقبال بخش خصوصی از ایجاد نیروگاه‌های تولید پراکنده خورشیدی گفت: در گذشته دوره برگشت سرمایه این‌گونه نیروگاه‌ها 4 ساله بود که استقبال خوبی صورت می‌گرفت اما این دوره در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی به 8 تا 10 سال رسیده و استقبال کم شده است.

وی در ادامه با اشاره به طرح‌های تشویقی و تنبیهی به منظور کاهش مصرف برق اظهار داشت: مشترکانی که  الگوی مصرف را رعایت کرده و 10 درصد مصرف برق خود را کاهش دهند 20 درصد تعرفه بهای برق آن‌ها کاهش می‌یابد.

آهنین‌پنجه همچنین یادآور شد: مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند نیز باید 16 درصد، نسبت میزان برق مصرفی بیشتر پول پرداخت کنند.

وی به طرح رایگان شدن برق برای مشترکان کم مصرف اشاره و تاکید کرد: در ماه‌های گرم سال که الگوی مصرف برق برای قم 1000 کیلووات ساعت در ماه است مشترکانی که کمتر از 200 کیلووات از برق استفاده کنند برق آن‌ها رایگان محاسبه می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم افزود: در ماه‌های دیگر سال که الگوی مصرف دویست کیلووات ساعت در ماه تعیین شده مشترکینی که زیر 80 کیلووات مصرف‌کنند، بهای برق مصرفی آن‌ها کاملاً رایگان است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به همکاری مشترکان خانگی، صنعتی و کشاورزی و همچنین مدیران ادارات در کاهش پیک مصرف گفت: در حالی که پیک مصرف برق در سال گذشته در قم 828 مگاوات بود این میزان در تابستان امسال به 819 مگاوات رسید که در همین راستا از همه مردم و مسئولان، رسانه‌ها و کسانی که همکاری لازم را در این زمینه داشتند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

آهنین‌پنجه با اشاره به کمک 134 مگاواتی استان به مدیریت مصرف برق در قم اظهار داشت: در بخش صنعت 80 ، در بخش کشاورزی 27 و در بخش خانگی 19 مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی صورت گرفت که این مهم ما را در مدیریت مصرف برق در تابستان امسال یاری کرد.

وی تاکید کرد: با همکاری مردم و اقدامات صورت گرفته توسط شرکت توزیع نیروی برق استان، در تابستان امسال هیچ‌گونه قطعی با برنامه برق در استان نداشتیم مگر در موارد حوادث که غیرقابل پیش‌بینی بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها