موج
کدخبر : ۳۴۲۴۶۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342467

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان همدان مطرح شد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان از صرفه‌جویی بیش از ۱۰میلیون مترمکعب آب ناشی از انسداد چاه‌های غیرمجاز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در چهل و هشتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: در سال آبی ۹۸_۹۹ نسبت به سال آبی قبل با افت میزان بارش مواجه بوده ایم. به عبارتی میانگین بارش در سال آبی جاری ۴۶۰میلی‌متر است و سال آبی پیش میزان بارش به طور میانگین ۶۰۶میلی‌متر بود.

ستوده با بیان اینکه میزان بارش میانگین در بلند مدت ۳۴۹میلی‌متر است، عنوان کرد: با مقایسه میزان بارش در سال جاری آبی با بارش بلند مدت در می‌یابیم که میزان بارش گرچه  نسبت به سال قبل کاهشی بوده است اما نسبت اما با درنظرگیری بازه زمانی بیشتر و  بلند مدت روندی افزایشی داشته است.

وی افزود: در پی این بارش‌ها حجم مناسبی از آب در مخزن سدها انباشته شده است و اکنون ۷۲درصد مخزن سد اکباتان، ۶۹درصد آبشینه، ۷۹درصد شیرین‌سو، ۹۶درصد کلان، ۷۷درصد سرابی و ۳۵درصد مخزن سد شنجور پر است.

وی با بیان اهم اقدامات در راستای صیانت، تعادل‌بخشی و احیا منابع آبی، اظهار کرد: از آغاز سالجاری تا کنون ۲۹۹چاه غیرمجاز پر و مسدود شده است که در نتیجه این اقدام نزدیک به ده میلیون و پانصد هزار مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اعلام کرد: کبودرآهنگ با ۱۰۴ چاه و فامنین با یک چاه، بیشترین و کمترین تعداد انسداد چاه‌های غیرمجاز را به خود اختصاص داده ا ند. نا گفته نماند که همدان نیز با انسداد ۷۳چاه غیرمجاز در رتبه دوم قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر انسداد چاه‌های غیرمجاز، با جدیت به نصب کنتورهای هوشمند تاکید شده و طی پنج ماه نخست سال‌جاری ۲۳۶کنتور نصب شده است. طبق پیش‌بینی برنامه اقتصاد مقاومتی تا پایان سال ۱۳۹۹ نصب کنتور به ۵۰۰عدد خواهد رسید.

در ادامه این جلسه  فرزانه، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان ضمن تاکید بر تشکیل مستمر جلسات شورای حفاظت در شهرستان ها، گفت: در این خصوص فرمانداران مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و از بهترین عملکرد تقدیر خواهد شد.

وی افزود: همه دستگاه های ذیربط که از اعضای شورای حفاظت هستند باید تلاش کنند که مصوبات این جلسات پیگیری و در جلسات بعدی گزارش کاملی از آن را ارائه کنند.

فرزانه گفت: خروجی جلسات شورای حفاظت در سطح استان باید مصوباتی باشد که کمک به احیاء و صرفه جویی در منابع آبی استان باشد

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها