موج
کدخبر : ۳۴۱۸۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-341887

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر خبر داد:

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با اشاره به درنظرگرفتن ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای حفظ جنگل کاری های ملایر از اجرای طرح های آبخیزداری با بیش از سه میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، علی ده‌پهلوان، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با اشاره به حفظ جنگل کاری های ملایر و اجرای طرح های آبخیزداری، گفت: امسال در حوزه سد کلان ملایر قرارداد احداث ۵۰۰ مترمکعب بند گابیونی و ۲۰۰ متر مکعب بند ملاتی با اعتبار یک میلیارد و ۵۵۱ میلیون تومان منعقد شده است.

وی افزود: امسال سه میلیارد و ۵۷۵ میلیون تومان طرح‌های آبخیزداری در سد کلان، طجر علوی و گلپرآباد این شهرستان در دست اجرا است.

وی افزود: همچنین در حوزه طجر علوی احداث بند ملاتی با ۷۱۴ میلیون تومان اعتبار و در حوزه گلپرآباد قرارداد احداث ۵۰۰ مترمکعب خشکه‌چین و ۲۰۰ متر مکعب بند ملاتی با اعتبار یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان منعقد شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر بیان کرد: سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بیش از یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون تومان برای اجرای سه هزار و ۴۰۰ متر مکعب بندهای ملاتی، گابیون و خشکه‌چین در حوزه سد کلان به مساحت ۳۹ هزار و ۴۵۵ هکتار هزینه شد.

ده‌پهلوان گفت: در حوزه طجر علوی نیز بیش از ۲۶۸ میلیون تومان برای اجرای ۸۰۰ متر مکعب بندهای ملاتی، گابیون و خشکه‌چین به مساحت چهار هزار و ۵۳۰ هکتار و در حوزه گلپرآباد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای سه هزار و ۴۰۰ متر مکعب بندهای ملاتی، گابیون و خشکه‌چین به مساحت ۲ هزار و ۲۷ هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه هزینه شد.

وی حفظ و بهره‌برداری مناسب از منابع آب و خاک، کاهش تاثیرپذیری آبخیزها نسبت به خشکسالی و سیل، کنترل حوزه آب‌ها و تغذیه آب زیرزمینی، جلوگیری از رسوبات به مخازت سدها و تاسیسات و شبکه‌های آبیاری پایین دست، مدیریت و توسعه پوشش گیاهی و بهبود شرایط زیست محیطی را از جمله اهداف طرح‌های آبخیزداری عنوان کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر ادامه داد: از سال‌های گذشته تاکنون سطح‌جنگل‎‌کاری در این شهرستان به ۵۹۲ هکتار رسید که هم اکنون در راستای حفاظت، نگهداری و توسعه درختکاری، عملیات نگهداری از این سطح از جنگل‌کاری‌های این شهرستان در دست اجرا است.

ده‌پهلوان گفت: امسال ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای آبیاری، حفظ و نگهداری این سطح از جنگل‌کاری‌های ملایر و نهالستان قدس اختصاص یافته است. 

وی افزود: سال گذشته طرح جنگل‌کاری به مساحت ۴۶۰ هکتار در مناطقی همچون سد کلان، گلپرآباد، ده‌میانه، بوستان پیامبر اعظم(ص)، بام ملایر، تپه مصلی سامن، جنگل‌کاری ازندریان، جوکار و سامن با کاشت نهال برای توسعه جنگل‌کاری این شهرستان اجرا شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر با اشاره به فعالیت نهالستان قدس به مساحت ۲۰ هکتار به عنوان بزرگترین نهالستان غرب کشور بیان کرد: امسال به منظور تولید نهال صنوبر، یک میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه نهال صنوبر به منظور توسعه زراعت چوب و کاهش قطع درختان جنگلی در این نهالستان کشت شد.

ده‌پهلوان ادامه داد: همچنین ۱۵ هزار اصله نهال شامل بادامک، ارژن، بادام شیرین، زالزالک، گلابی وحشی، داغداغان، اقاقیا، توت، ارغوان، سنجد و زبان گنجشک در هفته منابع طبیعی توزیع و کشت شد.

وی با اشاره به توزیع ۴۰ هزار اصله نهال صنوبر در روستاهای ملایر همزمان با هفته منابع طبیعی برای توسعه زراعت چوب گفت: به طور مستمر عملیات آبیاری، نگهداری و وجین علف‌های هرز در نهالستان قدس به عنوان یکی از بزرگترین نهالستان‌های غرب کشور و برای توسعه سرانه فضای سبز استان همدان در دست اقدام است.

ده‌پهلوان ادامه داد: در بخش مرتع نیز امسال ۱۵۰ هکتار کُپه‌کاری، ۸۵۰ هکتار قرق مراتع و ۳۷ هکتار ذخیره نزولات به منظور افزایش تولید علوفه، افزایش راندمان مرتع، حفظ گونه‌های پایه، حفظ آب و خاک، جلوگیری از وقوع سیلاب، افزایش ذخایر آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و کمک به اقتصاد بهره‌برداران در حال انجام است.

وی سطح اراضی ملی این شهرستان را ۱۵۲ هزار و ۸۴۷ هکتار عنوان کرد و افزود: در مقایسه با وسعت این شهرستان با ۳۲۰ هزار هکتار، ۴۴ درصد از کل اراضی این شهرستان را اراضی ملی که بیشتر مرتعی با ۱۳۸ هزار هکتار است را تشکیل داده است.

شهرستان ملایر ۱۷ درصد(۱۵۲ هزار و ۸۴۷ هکتار) از کل اراضی ملی استان همدان به مساحت ۹۰۵ میلیون و ۵۴۱ هزار هکتار را به خود اختصاص داده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها