موج
کدخبر : ۳۴۰۴۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-340454

به همت مدیران شهری کرمانشاه، همدان و سنندج؛

شهرداران و مدیران شهری و شورای شهر کرمانشاه، سنندج و همدان با همراهی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو گرد هم آمدند تا با یک امضای تاریخی، اتفاقی بزرگ را برای این سه شهر رقم بزنند و مسیر گردشگری "تاریخ و تمدن ایران" را پایه‌گذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، پروژه مسیر گردشگری تاریخ و تمدن ایران با امضای توافق‌نامه میان شهرداران این سه شهر رسماً آغاز شد و قرار است طی برنامه عملیاتی شش‌ماهه مقدمات کار در دو بخش کرونا زیستی و پساکرونا برای پایه‌گذاری مسیر گردشگری "تاریخ و تمدن ایران" پیگیری شود.

مهدی عبدالمالکی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمانشاه در تشریح جزییات این پروژه، از آن به‌عنوان یک اتفاق تاریخی یادکرد و افزود: کرمانشاه، همدان و سنندج ریشه‌های تاریخی مشترکی دارند و از غنای تاریخی برخوردارند. این سه شهر عناوین پایتخت ایران کهن، گهواره تمدن و سرزمین نجیب زادگان را با خود دارند و پیوند تاریخ و ریشه آن‌ها ناگسستنی است.

وی افزود: مسیر گردشگری میان شهرهای کرمانشاه، همدان و سنندج که آن را مسیر تاریخ و تمدن ایران نام‌گذاری کرده‌ایم، درگذشته فلات مرکزی را به سه جلگه بین‌النهرین وصل می‌کرده و همین گویا قدمت و تاریخ این مسیر است.

عبدالمالکی از این مسیر به‌عنوان یک مسیر تاریخی یادکرد و افزود: سه شهر کرمانشاه، سنندج و همدان درمجموع 8000 اثر ثبت ملی شده دارند که نشان از غنای تاریخی آن‌هاست و این میان یک اثر تاریخی جهانی به نام بیستون در کرمانشاه ثبت‌شده است.

وی افزود: این مسیر در کنار تاریخ کهن، فرهنگ کهن و آداب‌ورسوم کهنی هم دارد و مشاهیر و مفاخر بسیاری از دل این سه شهر و این سه استان سر برآورده‌اند که باید برای نسل امروز معرفی شوند.

این مسئول شهرداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: پیوست غنای تاریخی و فرهنگی این شهر، مردمانی هستند که به مهمان‌نوازی، شجاعت، غیرت، جوانمردی، صفا و صمیمت شهره‌اند و همین خود جاذبه اصلی این مسیر گردشگری است.

عبدالمالکی یادآور شد: کهن‌ترین و اصیل‌ترین سبک ایرانی اسلامی متعلق به مردمان همین مسیر است، مردمانی که درنهایت تنوع قومی، مذهبی و زبانی، در زیباترین ترکیب‌بندی ممکن و درنهایت مسالمت بی‌نظیر توانسته‌اند فرهنگ و تاریخ این خطه رقم بزنند و امروز مفتخریم که حاصل تلاش آن‌ها را در یک مسیر گردشگری به ایران و به دنیا معرفی کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروز سه شهر کرمانشاه، همدان و سنندج توانسته‌اند از رقابت‌ها عبور کنند و همه مدیران و مسئولان شهری سه شهر متوجه شده‌اند که رونق و توسعه گردشگری هریک درگرو رونق و توسعه گردشگری دیگری است و برای همین این میثاق نامه توسط مدیران شهری این سه شهر به امضا می‌رسد که مؤید این هم‌افزایی باشد.

عبدالمالکی تصریح کرد: این مسیر قرار است یک مسیر گردشگری جذاب برای تور گردشگری یک هفته تا 10 روزه باشد و قرار است با جذابیت‌های بی‌نظیری که دارد، خاطره ماندگاری را در ذهن گردشگران خود ثبت کند.

این مسئول با اشاره به ثبت‌نام سنندج به نام شهر خلاق موسیقی در یونسکو گفت: شهرهای کرمانشاه و همدان نیز به ترتیب پیگیر ثبت‌نام خود به نام شهرهای خلاق خوراک و صنایع‌دستی هستند و اگر این اتفاق بی‌نظیر رقم بخورد، برای اولین بار سه شهر خلاق در جهان در امتداد هم و در یک مسیر گردشگری قرار می‌گیرند که جاذبه بی‌نظیر گردشگری خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در کنار جاذبه‌های متعدد در این شهرها، مرزی بودن دو استان کرمانشاه و کردستان و داشتن 571 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در این دو استان بر جاذبه‌های گردشگری غرب کشور افزوده است.

این مسئول بابیان اینکه اقدام عملیاتی شش‌ماهه در خصوص پایه‌گذاری این مسیر با امضای تفاهم‌نامه میان شهرداران کرمانشاه، سنندج و همدان از امروز آغاز می‌شود، گفت: این اقدام عملیاتی در دو بخش کرونا زیستی و پساکرونا پیگیری می‌شود.

وی افزود: پایان کرونا مشخص نیست و ما نمی‌توانستیم تا پایان آن منتظر بمانیم، بنابراین برنامه‌ریزی کردیم تا برنامه‌ها را طبق شرایط زیست با کرونا برای پایه‌گذاری این مسیر پیش ببریم و برای دوران پسا کرونا هم برنامه داریم تا بتوانیم این مسیر را با تمام ظرفیت‌های آن معرفی کنیم.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه احداث مسیر گردشگری «تاریخ و تمدن ایران» به امضای شهرداران کرمانشاه، همدان و سنندج رسید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها