موج
کدخبر : ۳۳۸۳۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338312

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: زمانی که تمام استان‌های قم وضعیت قرمز دارند پس شهر قم نیز نمی‌تواند وضعیت سفید داشته باشد و آمار مبتلایان به ویروس کرونا رو به افزایش است اما خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافته و روز گذشته آمار مرگ و میر در استان قم به صفر رسید.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، امروز 29 تیرماه در نشستی خبری گفت: با آغاز شرایط بحرانی ناشی از ویروس کرونا در قم، هیچ آمادگی برای وضعیت بحرانی نداشتیم و به محض مثبت اعلام شدن تست کووید19 در کمترین زمان ممکن خبر آن را منتشر کردیم که این امر دو روز پس از انتخابات اتفاق افتاد که موجب آبروی نظام جمهوری اسلامی شد.

وی با اشاره به اینکه ما هیچ مرحله پیش از بحرانی رو سپری نکردیم و با امکانات حداقلی کار خود را برای مقابله با بحران آغاز کردیم، افزود: شهر مقدس قم کارنامه درخشانی در پیک اول شرایط کرونا کسب کرد.

قدیر بیان کرد: زمانی که تمام استان های قم وضعیت قرمز دارند پس شهر قم نیز نمی تواند وضعیت سفید و زرد داشته باشد و آمار مبتلایان به ویروس کرونا رو به افزایش است  اما خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافته و روز گذشته آمار مرگ و میر در استان قم به صفر رسید.

وی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس و عفونت زایی آن افزایش یافته است، افزود: در حال حاضر از هر 100 تست کرونا حدودا 40 الی 50 تست مثبت اعلام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه 387 فوتی از آغاز شیوع کرونا تا امروز در قم داشتیم، اظهار کرد: حدود 240 نفر بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدند، هم اکنون در بیمارستان کامکار 100 بیمار، بیمارستان فرقانی حدود 50 نفر بستری هستند.

وی ادامه داد: استان قم بعد از تهران اولین استان مجهز به تست های  PCR شد، تست های آنتی بادی بیشتر جنبه پژوهشی و تشخیصی دارد و اعلام نتایج آن، چندان قابل اتکا و اهمیت نیست و لذا مناسب ترین تست تشخیص کرونا، تست PCR است.

قدیر با تاکید بر اینکه بهداشت و سلامت کادر درمان از اولویت دانشگاه علوم پزشکی قم است، گفت: با اولین علامت سرفه و تنگی نفس و.. می بایست کادر درمان وارد قرنطینه شوند و خوشبختانه با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی هیچ تلفاتی در حوزه کادر درمان نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه تهیه 4 میلیون ماسک و راه اندازی نقاهتگاه در مجتمع یاوران مهدی(عج) از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی است، افزود: مجموعه درآمد دانشگاه حدود 214 میلیارد تومان بود و در حال حاضر با کمبود منابع مالی مواجه هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: کلیه بیمارستان های قم مراجعه بیماران کرونا دارند و لذا نگرانی مردم از بابت مراجعه بیمارستان نیز همین امر است لذا بخش مراجعه بیماران مبتلا به کرونا از سایر مراجعان جدا شد.

وی گفت: ما نمی توانیم مردم را با ترساندن در حالت اغما قرار دهیم و نباید بر مردم هراسی ایجاد کنیم و از یک طرف دیگر نباید شرایط را عادی جلوه داد لذا باید به گونه ای رفتار کرد تا مردم به آموزش های مربوط به رعایت پروتکل های بهداشتی توجه کرده و به آن ها اهمیت دهند.

قدیر ضمن تاکید بر آموزش و فرهنگسازی به مردم گفت: در شرایطی که فعلا هیچ گونه ماسک و دارویی برای این ویروس تولید نشده است بنابراین باید با ماسک زدن، شستن دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از انتشار ویروس جلوگیری کنیم.

وی ضمن ابراز نگرانی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط برخی از افراد جامعه، تاکید کرد: ارتباطات و تعاملات مردم باید به حداقل برسد و مردم برای تهیه مایحتاج خود ترجیحا به صورت اینترنتی خریداری کنند و کلیه آموزش های دانشگاه همچنان به صورت مجازی و بر خط برگزار شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: هیچ گونه مراسم عروسی و عزا به طور رسمی در استان برگزار نمی شود و در صورت برگزاری با متخلفان برخورد خواهد شد.

قدیر اظهار کرد: روند ابتلا به ویروس در استان نسبت به کل کشور جایگاه خوبی به نظر می رسد اما اگر رعایت نشود وارد وضعیت قرمز خواهیم شد

وی گفت: تصمیم گیری در خصوص بازگشایی مراکز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه ها به عهده ستاد ملی کرونا کشور است و هنوز هیچ اطلاعیه مبنی بر بازگشایی آن به استان ابلاغ نشده اما ترجیح ما بر عدم بازگشایی مدارس تا رسیدن به وضعیت سفید است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در پاسخ به سوال خبرنگار موج قم مبنی بر برگزاری کلاس های کارگاهی و آزمایشگاهی در برخی از دانشگاه های استان قم، گفت: تعطیلی کلیه مراکز فنی و حرفه ای در قم به دلیل مقاومت بیش از حد آن ها، در آخرین مراحله دستور تعطیلی آن ها ابلاغ شد و هم اکنون با مجوز وزارت علوم امکان برگزاری کلاس های آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشگاه ها با رعایت کلیه پروتکل های بهدشاتی و ظنارت کامل علوم پزشکی استان وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها