موج
کدخبر : ۳۳۶۸۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336840

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از کشف یکی از بزرگترین حشرات دنیا در روستای آدران کرج خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، حامد فرضی افزود که این حشره غول پیکر نوعی ملخ به نام «پدو» است که بزرگ‌ترین حشره و ملخ شناسایی شده در ایران به شمار می‌رود که با توجه به رژیم غذایی گوشتخواری آن جزو حشرات مفید به‌شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: این حشره یک ملخ بی بال از زیر راسته Ensifera خانواده Tettigoniidae و جنس saginae با نام علمی Saga pedo است. طول بدن آن بین ۱۲تا ۱۴ سانتی‌متر است که برای همین بزرگ‌ترین ملخ ایران و یکی از بزرگ‌ترین حشرات دنیا به‌شمار می‌رود.

فرضی ادامه داد: این ملخ در مناطق گرم، خشک، غنی از علوفه و بوته‌زارهای دارای رشد و مرطوب زندگی می‌کند و حشره‌ای به‌نسبت سازگار است که در زیستگاه‌های مختلفی از سطح دریا تا ارتفاعات ۱۵۰۰ متری و بالاتر پراکنده است.

این ملخ در سراسر اروپا و آسیا تا شرق چین دیده می‌شود و در ایران از استان اردبیل نیز گزارش شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اضافه کرد: این حشره در استان البرز در حین گشت‌زنی تیم گیاه پزشکی این اداره کل در مراتع روستای آدران و جنگل‌کاری دست کاشت منابع طبیعی مشاهده، شناسایی و گزارش شد.

وی گفت: به‌دلیل رژیم غذایی گوشتخواری، گونه‌ای غیرمعمول در بین ملخ‌ها به حساب می‌آید؛ به‌طوری‌که رفتار کانیبالیسم یا همنوع‌خواری نیز در آن دیده می‌شود.

فرضی افزود: لازم به یادآوری است که در مراتع روستای آدران و در عرصه جنگل‌کاری منابع طبیعی این ملخ در حال شکار ملخ‌های زبرا مشاهده شد که تاثیر مناسبی در کنترل این آفت دارد با این حال به‌دلیل این که شکارگری عمومی است و از گونه خاصی از حشرات تغذیه نمی‌کند نمی‌توان برای کنترل ملخ زبرا که آفت سنواتی مراتع استان است روی آن حساب باز کرد، اگرچه می‌توان با اقدامات مناسب در حفاظت و حمایت از آن کوشید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها