موج
کدخبر : ۳۲۷۴۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327482

کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ذرات ناشی از تنفس، عطسه و سرفه فرد آلوده و یا ناقل کرونا، می‌تواند سبب آلودگی فرد شود و باید از خرید خرمای فله خودداری شود.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، نیلوفر حیدری در خصوص رعایت موازین بهداشتی ایام ماه مبارک رمضان در مقابله با کرونا در کرمانشاه، با اشاره به اینکه اگر خرمای تازه در دمای محیط نگهداری شود، چسبناک و نرم شده و مستعد آلودگی و انتقال آن هستند گفت: با توجه به افزایش مصرف خرما در ماه مبارک رمضان، به‌منظور پیشگیری از شیوع کرونا این ماده غذایی را فقط از مراکز معتبر و شناخته‌شده و در بسته‌بندی‌های بهداشتی خریداری نمایید.

کارشناس تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بابیان اینکه تماس با مواد غذایی که احتمال آلوده شدن با ذرات ناشی از تنفس، عطسه و سرفه فرد آلوده (ناقل یا مبتلا) را دارند می‌تواند سبب انتقال به دستگاه تنفس و آلودگی فرد شود گفت: از خرید خرمای فله‌ای، بدون بسته‌بندی، فشرده و له‌شده خودداری کنید.

وی تأکید کرد: هنگام خرید به سالم بودن بسته‌بندی، دارا بودن مجوز سازمان غذا و دارو و تاریخ‌مصرف و تولید و انقضا توجه کنید.

به گفته وی خرمای تازه باید در دمای یخچال و به‌دوراز گرمای محیط نگهداری شود. اما نگهداری خرمای خشک بیرون از یخچال و درون ظروف در بسته اشکالی ندارد.

این کارشناس تغذیه با اعلام اینکه کیسه و جعبه مقوایی که برای بسته‌بندی محصول در نظر گرفته‌شده ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشد·گفت: بسته‌بندی‌های خرما را پس از بازگشت به منزل، مانند سایر بسته‌های خریداری‌شده، قبل از استفاده بشویید و یا به نحو مقتضی ضدعفونی نمایید.

وی با تأکید بر اینکه قبل از مصرف، ابتدا دانه‌های خرما را به‌طور مجزا با آب سالم و پاکیزه بشویید گفت: خرما ازجمله خوراکی‌هایی است که باید پیش از مصرف شسته شود تا از آلودگی‌های احتمالی در زمان برداشت، بسته‌بندی و عرضه پاک شود.

وی گفت درصورتی‌که از تمیز بودن خرما مطمئن نیستید بهتر است ‌قبل از مصرف، خرماها را روی حرارت ملایم در قابلمه به‌گونه‌ای حرارت دهید که حرارت به همه نقاط خرما برسد.

این کارشناس تغذیه با تأکید بر اینکه از مصرف زیاد خرما هم مثل سایر مواد قندی و شیرین خودداری کرده و به میزان متعادل و در حد دو سه عدد در زمان افطار یا سحر میل کنید گفت: زیاده‌روی در مصرف مواد قندی و شیرین ازجمله حلوا، شله‌زرد خیلی شیرین و.... در وعده افطار علاوه بر اینکه منجر به‌اضافه دریافت انرژی و چاقی می‌شود، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

حیدری همچنین گفت: بهتر است زولبیا و بامیه هم قبل از مصرف، داخل مایکروفر یا روی حرارت اجاق‌گاز یا هر وسیله گرماساز دیگر حرارت داده و سپس میل کنید.

وی با توصیه اینکه مصرف زیاد زولبیا و بامیه مقادیر زیادی قند، چربی، اسیدهای چرب اشباع و ترانس دارد گفت: این ماده غذایی موجب چاقی، دیابت و اختلالات چربی خون می‌شود.

این کارشناس تغذیه گفت: از مصرف این مواد غذایی به علت شیرینی بالا که سبب افت سریع قند خون می‌شود در وعده سحر خودداری کنید و در صورت مصرف مواد شیرین، بهترین زمان آن در وعده افطار است.

حیدری بابیان اینکه به‌منظور پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت عمومی، این مواد بایستی از مراکز فروش و قنادی‌های معتبر و دارای پروانه بهداشتی خریداری شود گفت: دقت کنید که فروشنده در هنگام بسته‌بندی، از انبرک یا دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنند و مطمئن شوید که از روغن‌های مناسب و مخصوص تهیه شیرینی استفاده کرده و از چند بار مصرف کردن روغن خودداری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها