موج
کدخبر : ۳۲۵۹۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-325986

توسط آیت الله علوی گرگانی مطرح شد؛

آیت الله سید محمد علوی گرگانی از مراجع عالیقدر یکی از پاسخ سوال در خصوص اعطای وام 12 درصدی در دوره کرونا را داد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، متن این پاسخ به شرح زیر است: آیت الله سید محمد علوی گرگانی از مراجع عالیقدر یکی از پاسخ سوال در خصوص اعطای وام 12 درصدی در دوره کرونا را داد.

با توجه به اعطای وام یک‌میلیونی دولت با سود ۱۲ درصدی تحت عنوان تسهیلات و کمک به معیشت مردم برای تامین نیازهای روزمره در ایام کرونا ؛ فروش و توزیع این وام توسط دولت ( و نه هیچ موسسه مالی‌ای) انجام می‌گیرد لذا نمی‌توان آن را تحت هیچ‌یک از عقود شرعی بازتعریف کرد و سود ۱۲ درصدی گرفت.

در ادامه این استفتا آمده است: آیا باوجوداین تفاسیر و اختصاص این وام به ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر آن‌هم تحت عنوان کمک؛ این وام ربوی نیست؟ و دولت دست به یک ربای آشکار نمی‌زند؟! و این وام جامعه اسلامی را سوق به رباخواری نمی‌دهد؟

این مرجع تقلید در پاسخ استفتا آورده است: چون این وام به‌عنوان بهبود وضعیت معیشتی مردم می‌باشد لذا در قالب عقود مضاربه و مشارکت و وکالت قرار نمی‌گیرد لذا دریافت سود از این وام شرعا جایز نیست.

وی ادامه داده است: لازم به ذکر است که عقد جعاله را در این نوع وام ها قبول نداریم.

گفتنی است با آغاز شیوع کرونا در قم و کشور، کارشناسان بسیاری از تبعات منفی آن بر اقتصاد بویژه کسب و کارهای کوچک سخن گفته اند و دولت نیز در این خصوص تاکنون تصمیماتی را جهت کاهش این تبعات اعلام کرده است.عدم کسب درآمد بدلیل تعطیلی بسیاری از فعالیت ها و مشاغل و در پی آن ناتوانی در پرداخت اقساط بانکی یا تعهدات مالی به مشتریان و بنک داران و عمده فروشان، از جمله دغدغه ها در این زمینه است که با طولانی تر شدن دوره شیوع کرونا و ادامه رکود در بازار، بر شدت این دغدغه ها افزوده می شود و دولت نیز با طرح های مختلف در تلاش است تا بار این تبعات را بر مردم کاهش دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها