موج
کدخبر : ۳۲۵۱۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-325119

فوق تخصص غدد و متابولیسم و متخصص بیماری‌های داخلی یزد معتقد است: این روزها کرونا نه تنها جان مبتلایان خود را به خطر انداخته بلکه برای مبتلایان به سایر بیماری‌ها نیز دردسر ساز شده است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، مسعود رحمانیان فوق تخصص غدد و متابولیسم و متخصص بیماری‌های داخلی یزد در یک یادداشتی آورده است: این روزها کرونا نه تنها جان مبتلایان خود را به خطر انداخته بلکه برای مبتلایان سایر بیماری‌ها نیز دردسر ساز شده است.

برای بیماری که سرطان روده دارد، تعجیل در جراحی و شروع درمان بسیار مهم است چرا که با تاخیر در شروع درمان، ممکن است شانس بهبود کامل از بین رفته و بیمار به مرگ نزدیک شود ولی متاسفانه با دستور وزارت بهداشت، جراحی چنین بیماری از اوایل اسفند تاکنون به تعویق افتاده است؛گناه این بیمار چیست که در دوران شیوع کرونا مبتلا گشته است؟.

یا برای بیماری که زخم پای دیابتی دارد، لحظات میتواند در امکان بقای عضو درگیر، تعیین کننده باشد چرا که عفونت، هرلحظه عمیق و عمیق تر می شود.

بیماری را شاهد بودم که نکروز وسیع انگشت شست داشت ولی با تاخیر در اقدامات تشخیصی مثل سی تی انژیوگرافی پا آن هم به دلیل تخصیص دستگاه سی تی اسکن به تشخیص بیماران کرونایی، در حال حاضر دچار زخمی وسیع تر شده است.

شاید ۲۰ روز قبل میشد با جراحی کوچکی ، پای وی را نجات داد ولی در حال حاضر احتمالا باید پایش از زیر زانو قطع شود.

تکلیف خانم حامله‌ای که در این شرایط، دچار دیابت بارداری شده و ممکن است قند بالا روی جنینش تاثیر گذاشته و سلامت وی را بصورت مادام العمر تغییردهد، چیست؟ آیا طبق مصوبات وزارت بهداشت باید دست روی دست بگذاریم تا سیستم عصبی و قلب جنین در اثر دیابت تخریب شود؟. 

بنظر میرسد تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در تعطیل نمودن مطلق مطب ها در شهرستان یزد، کم لطفی بود چرا که بیماران غیرمبتلا به کرونا با تاخیر درمان، رنج بیشتری از ابتلای به کرونا خواهند کشید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها