موج
کدخبر : ۳۲۲۸۰۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322807

مدیرکل دامپزشکی یزد از مرغداران و دامداران استان یزد؛

مدیرکل دامپزشکی یزد از مرغداران و دامداران استان یزد گفت: مرغداران و دامداران یزدی برای جلوگیری از انتشار بیماری به محض بروز تلفات، شبکه دامپزشکی شهرستان را مطلع کنند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، علی اکبر حدادزاده مدیرکل دامپزشکی یزد از مرغداران و دامداران استان یزد خواست با توجه به اینکه مراکز آلوده خطر شیوع بیماری ها را افزایش می دهد؛ گفت: فعالان این صنعت خوراک مورد نیاز واحدهای تولیدی را از مراکز دارای مجوز تهیه کنند.

وی با اشاره به اهمیت بیماری دام و طیور و تاثیر آن بر اقتصاد ملی، خواستار توجه جدی به رعایت اقدامات امنیت زیستی و تهیه خوراک مناسب و بهداشتی شد.

وی گفت: هم اکنون شرایط جوی در شرایط ناپایداری قرار دارد و هرگونه سهل انگاری امکان شیوع بیماری را در واحدهای دامی و طیور استان یزد افزایش می دهد؛ لذا به پرورش دهندگان توصیه می شود از رفت و آمد غیرضروری به واحدها خودداری کنند و در صورت ضرورت، خودرو حمل  قبل از ورود مورد ضدعفونی قرار گیرد و نسبت به تعویض کفش و لباس کارکنان و بازدید کنندگان هنگام ورود به واحدها توجه شود تا احتمال انتقال مکانیکی ویروس ها به حداقل برسد.

حدادزاده در پاسخ به اینکه آیا احتمال درگیری حیوانات با ویروس انتشار یافته جدید(کرونا) وجود دارد؟ افزود: کرونا، بیماری جدیدی است؛ که انتقال آن از طریق حیوانات به طور قطعی ثابت نشده است ، لازم است پرورش دهندگان نکات امنیتی مثل اقدامات بهداشتی قرنطینه  فردی و کاهش تردد را رعایت  و نسبت به ضدعفونی واحدهای پرورشی اقدام کنند.

 وی با بیان آنکه یکی از راه های مهم انتقال بیماری های دام و طیور به ویژه آنفلوآنزای پرندگان ، خرید مواد اولیه یا دان آلوده از محل های نامشخص و آلوده است، بر رعایت این مهم تاکید کرد.

وی  به مرغداران و دامداران یزدی توصیه کرد: برای جلوگیری از انتشار بیماری به محض بروز تلفات، شبکه دامپزشکی شهرستان را مطلع کنند و یا مورد را با شماره گویا ۱۵۱۲ به کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان یزد اطلاع دهند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها