موج
کدخبر : ۳۱۴۳۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314358

استاندار اصفهان:

استاندار اصفهان گفت: توسعه واحدهای دامی مشروط به اخذ مجوز محیط زیست می باشد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، عباس رضایی در هشتمین جلسه کارگروه ماده11 بیان کرد: توسعه گاوداری‌های موجود مشروط به ایجاد این واحدهای دوستدار محیط زیست و حذف‌کننده گاز متان است.

وی اظهار داشت: دامداران در کنار واحدهای دامی، کشت هیدروپونیک راه‌اندازی کنند و صنف کشاورزی نیز در این زمینه اقدام کنند.

رضایی ادامه داد: در گذشته به برخی گاوداری‌ها مجوز احداث داده‌ شده است اما با گذشت زمان و وسعت محدوده شهرها و روستاها، این واحدهای دامی در نزدیکی روستا و شهر قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه مساله بهداشت محیط و خانواده‌ها و سلامت افراد از هر چیزی مهمتر است، اضافه کرد: این واحدهای دامی به‌دلیل وجود فضولات خود و انباشت حشرات در ماه‌های گرم سال، موجب انتقال بیماری می‌شوند بنابراین انتقال آنها به بیرون شهرها و روستا ضروری است. 

استاندار اصفهان همچنین با اشاره به مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب که اخیرا آئین‌نامه آن توسط وزیر نیرو ابلاغ شده‌ است، ادامه داد: این مواد قانونی به صاحبان چاه‌ها اجازه می‌دهد که اگر در محدوده چاه خود زمینی ندارند بتوانند چاه خود را با فاصله‌ای در نزدیک محدوده زمین کشاورزیشان منتقل کنند.

وی تصریح کرد: در کارگروه ماده ۱۱ به سه گاوداری پروانه‌دار از جمله یک گاوداری در گلپایگان که متقاضی جابه‌جایی چاه‌های مجوزدار خود بودند بر اساس ماده ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب مجوزهای لازمه داده شد.

عباس رضایی اظهار داشت: موضوع ایجاد یک واحد گاوداری پنج هزار راسی در فریدونشهر نیز در این کارگروه مطرح و مقرر شد بررسی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد و در نوع کشت و زرعی که برای علوفه دام‌ها نیاز است، بررسی‌ مجددی انجام شود.

وی واحدهای بزرگ گاوداری را تولیدکننده گاز متان و مُضر و ناسازگار با محیط زیست برشمرد و خاطرنشان کرد: مقرر شد در کنار این گاوداری‌ها، واحدهای دیگری نیز احداث شود تا علاوه بر تولید گوشت دام و شیر، در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا اقدامات مفیدی صورت پذیرد.

استاندار اصفهان توسعه گاوداری‌های موجود را مشروط به ایجاد این واحدهای دوستدار محیط زیست و حذف‌کننده گاز متان دانست و گفت: دامداران در کنار واحدهای دامی، کشت هیدروپونیک راه‌اندازی کنند و صنف کشاورزی نیز در این زمینه اقدام کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها