موج

سعید شهند مطرح کرد؛

مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل از شناسایی 353 گونه جانوری در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، سعید شهند ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه استان اردبیل به دلیل شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی برای انواع گونه های گیاهی و جانوری زیستگاه مستعدی است، گفت: در استان اردبیل 353 گونه جانوری اعم از پرندگان، جانوران وحشی، دوزیستان، ماهیان و مارها در اکوسیستم های آبی و خشکی شناسایی شده که این موضوع غنای تنوع زیستی استان را نشان می دهد.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش افزود: محیط بانان ضابط خاص دادگستری بوده و با افتخار ادامه دهنده راه امام رضا (ع) و بعنوان خادمین مردم، از عرصه های طبیعی و حیات وحش استان حفاظت می کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: در شش ماهه اول سالجاری 168 مورد تخلف زیست محیطی پیگیری و رسیدگی شده و در همین ارتباط، 220 نفر بدلیل تخلف در حوزه محیط زیست استان شناسایی، دستگیر و با تشکیل پرونده به مقامات قضایی معرفی شده اند.

شهند افزود: به استناد ماده یک قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست رسیدگی به امور جانوران وحشی و آبزیان آبهای داخلی، از وظایف و تکالیف سازمان حفاظت محیط زیست است و همچنین به استناد ماده یک قانون شکار و صید حفظ، حمایت و تکثیر جانوران وحشی از دیگر وظایف این سازمان در حوزه حیات وحش می باشد.

وی با اشاره تعداد کم محیط بانان در سطح استان، اظهار داشت: بر اساس وسعت مناطق بایستی تعداد محیط بانان استان 140 نفر باشد و محیط بانان در اقصی نقاط استان با وجود تمامی مشکلات و سختی‌های کار، جان خود را برای حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی به خطر انداخته و برای صیانت از محیط زیست با تمام قوا فعالیت می‌کنند.

مدیر کل محیط زیست استان اردبیل همچنین اظهار داشت: در کنار اقدامات محیط بانان در حفاظت از عرصه های محیط زیست، 12 سمن زیست محیطی استان به عنوان بازوی توانمند و فعال در حفاظت از محیط زیست حضور دارند.

شهند در ادامه اظهار داشت: در همین مدت 7 قبضه اسلحه شکاری غیر مجاز و 26 قبضه اسلحه شکاری مجاز از متخلفین شکار و صید کشف و ضبط شده است.

وی تصریح کرد: بزرگترین مزیت استان اردبیل فرهنگ محیط زیستی و اخلاق مدار مردم آن است و با بیشتر تخلفات زیست محیطی بر اساس گزارشهای مردم شریف استان اردبیل، پیشگیری یا برخورد شده است.

شهند در پایان از مردم و دوستداران حیات وحش خواست شکایات و گزارشات زیست محیطی را از طریق سامانه ارتباط مردمی ۱۵۴۰، یا تلفن ادارات شهرستانها، بدون نیاز به مراجعه حضوری اطلاع دهند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها