فرماندار خمینی شهر گفت: کشورهای شرق همسایه ترانزیتی برای ارسال مواد مخدر به همه جهان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، محمود مسلم زاده در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر گفت: کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل راه ترانزیتی ارسال مواد مخدر به جهان خطری برای ایران محسوب می شود

 وی بیان داشت: پیامدهای اقتصادی ، اجتماعی وگاه سیاسی موادمخدر کشورهای بسیاری را در برگرفته است و139کشور درگیر موضوع مبارزه با مواد مخدر هستند.

مسلم زاده با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران  همجوار کشورهای شرقی مانند افغانستان وپاکستان  است افزود: کشورهای شرقی همسایه ایران  بیس فعالیتهای اقتصادیشان حول محور مواد می چرخد و این دو کشور مانند پلی  از شرق به غرب برای ارسال مواد مخدر به جهان است وخطری برای کشور ایران محسوب می شود  که متاسفانه جان هزاران نفر از افراد جهان را گرفته است.

وی با توضیح این مطلب که امروز نسبت به سالهای قبل به ابعاد شناختی مواد مخدر  باید توجه  بیشتری داشته باشیم افزود:مقابله و مبارزه در راس آن است اما آگاهی سازی در سیاست برنامه های شهرستان قرار گرفته است واز اهمیت بسیاری برخوردار است.

 فرماندار شهرستان خمینی شهر تاکید کرد: درگیر کردن خانواده ها از اولین اقدامات اولیه و مهم ترین سیاست حفظ خانواده ها برای در امان بودن از معضلات مواد مخدر است که شهرستان خمینی شهر به کارشناسان خبره ای برای آگاه سازی فرهنگی و اجتماعی نیاز دارد و امیدواریم قدمهای موثری در این زمینه برداشته شود.

 وی ابراز کرد:  این مساله همکاری و تعامل دستگاهها را می طلبد و هر ارگانی علاوه بر تکالیف اداری وخدمات خودمی تواند هم افزایی و تعامل را در راه پیشبرد این هدف عالی داشته باشد.

مسلم زاده گفت: در سیاست شهرستان وجود نمایشگاه مبارزه با مواد مخدر و آشنایی با خطرات این دشمن خانواده ها گنجانده شده چون برپایی نمایشگاه دائم  تاثیر بسیار زیادی در جهت اطلاع رسانی خانواده ها دارد.

وی به مصرف کنندگان مواد مخدر اشاره کردو اذعان داشت: متاسفانه در سالهای اخیر بانوان جامعه به سمت استفاده از مواد روی آورده اند و این رویکرد و بهره گیری از شبکه های سایبری  وضع نامطلوبی را برای ارکان خانوادهها  به وجود آورده است.

مسلم زاده توجه به مساله مواد مخدر را از نظر روان شناختی حائز اهمیت برشمرد و افزود:  عواملی مانند اضطراب، افسردگی و خشونت از پیامدهای روان شناختی آن است  و از نظر فرهنگی نیز عواملی مانند سبک تغییر زندگیها را مشاهده می کنیم که  این نقش آفرینی مواد مخدر در این زمینه است.

 فرماندار جوان شهرستان خمینی شهر هشدار داد: مواد مخدر سالانه ضررهای جانی ومالی بسیاری را در برداشته است و 275 میلیون نفر از جمعیت کشور سن  15تا 64 سال  را در بر گرفته است و آگاه باشید که  دشمن بر روی دانشگاه های ما سرمایه گذاری کرده است.

وی به اقدامات انجام شده در طی 40 سال حکومت جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: ایجاد استحکامات مرزی به عنوان موانع فیزیکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است  و توقیف 15تن مواد مخدر و تقدیم 3811 شهیدو 11هزار جانباز در عرصه مواد مخدر از عملکرد نیروی انتظامی کشور است.  

فرماندار خمینی شهر در پایان از عملکردهای دستگاهها در شهرستان خبر دادو عنوان کرد: اقدامات پیشگیری بسیار خوبی در بحث آموزشی و درمانی و غربالگری و ایجاد 9 مرکز درمانی  داشته ایم و سامانی 116 هزار نفر معتاد متهاجر انجام پذیرفته است و در بحث خانواده اعتقادمان بر این است  آگاهی سازی و فرهنگ سازی کمرنگ بوده است و نهادهایی مانند بهزیستی و آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان باید فعالیت پررنگ تری داشته باشند.