معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: رسالت مجموعه جهاد کشاورزی تامین کالاهای اساسی مردم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سید احمد ذکریایی نژاد در اولین جلسه پدافند غیر عامل زیستی بخش کشاورزی که در سالن جلسات ستاد سازمان برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی در حوزه معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کردستان انجام شده و اگر  افزایش قیمتهای حاصله ناشی از کمبود نهاده های مواد پروتینی و حیوانی  وجود داشته  دلیل شرایط اقتصادی و بحث کاهش ارزش ریال در کل کشور است.

وی افزود: براساس سیاستها و برنامه های سال گذشته که انجام شد تولید محصول تداوم داشته و بالغ بر 42  میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداریهای استان انجام  و 85 هزار تن گوشت تولید شد که علاوه بر نیاز خود استان نیاز  استانهای مجاور را هم تامین کرده است.  

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت:باتوجه به اهمیت اشتغال علاوه بر رفع دغدغه‌های کشور در راستای پدافند غیر عامل، براساس حمایت های به عمل آمده  در کارخانجات تولید خوراک دام   در زمینه کنسانتره و  دانه مرغ  افزایش تولید داشته به طوریکه  25درصد این تولید  خارج از استان  فرستاده شده است.

وی تاکیدکرد: سال گذشته بالغ بر 209 هزار راس دام در استان با مجوز دامپزشکی به استانهای دیگر برای تامین گوشت قرمز سایر استانها  انتقال داده شد.

ذکریایی نژاد یادآورشد: با توجه به بحث تحریم های پیش امده و عدم واردات مواد  دستورالعمل توزیع و شیوه توزیع تغییراتی ایجاد شد که در حوزه  پدافند غیر عامل بوده است تا اطمینان خاطر به تولید کننده داده شود و جوجه ریزی در زمان لازم  انجام شود.

وی خاطرنشان کرد : خوشبختانه با تدابیری که درمجموعه وزارتخانه و در استان صورت گرفته در زمینه تهیه به موقع نهاده  برای جوجه ریزی  مشکلی وجود ندارد براین اساس  میزان واردات در سطح کشور بیشتر از سالهای قبل بوده است واگرگهگاهی  مشکلی وجود داشته بیشتر ناشی از حمل ونقل بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت:شرکت پشتیبانی امور دام در  زمینه تامین نهاده ها چه برای کارخانه ها و چه برای واحدهای پرورشی اقدامات بسیار مناسبی انجام داده است.

وی در ادامه عنوان کرد: شرکت های تامین کننده نهاده در سطح کشور نیز  درقالبهای سهمیه جدید و در قالب پیش خریدهای انجام شده ودر 75 روز گذشته حدود 45000 تن کنجاله سویا در استان تایید شده ودر شرکتهای تامین کننده ودر حال حمل داخل استان می باشد که بیشتر از 30000 تن آن وارد استان شده است واین علاوه بر مقداری می باشد که در خود استان تولید شده است.

ذکریایی نژاد ضمن تقدیر از زحمات استاندار کردستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت امور شعب بانک کشاورزی استان کردستان گفت: یکی دیگر از کارهای خاص انجام شده در بحث دامپروری حمایتهایی   استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و بانک کشاورزی بود که با  تامین تسهیلات به ویژه تسهیلات  اشتغال پایدار روستایی برای واحدهای دامداری که بالغ بر 90 میلیارد تومان بود برای فعالسازی واحدهای راکد و وایجاد واحدهای جدید بود ه است.

وی ادامه داد:این حمایت ها  سبب تداوم تولید در استان شد که باید با   حمل و نقل به موقع نهاده های دامی در راستای مرتفع سازی مشکلات حمل از دغدغه های تولید کاسته شود صعب و العبور بودن جاده های استان و طولانی بودن مسیر از بندر امام به استان به ویژه برای حمل  کنجاله سویا و ذرت است.

به گفته ذکریایی نژاد عدم برخورداری استان از  شرکتهای حمل  نقل عمده باید با کمک و حمایت  استانداری کردستان این کمبود در استان جبران شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با تاکید بر تداوم تولید  شیر، گوشت قرمز  و مرغ در استان گفت: بایدبا ایجاد  اطمینان خاطر برای تولید کننده  در زمینه تولید نهاده ها، بحث حمایتهای قیمتی به ویژه  طیور که بتوانیم صادرات را در این مورد افزایش دهیم   باید در دستور کار پدافند غیرعامل قرار داده شود.

وی عنوان کرد: کنترل بیماریها، تهیه به موقع واکسن و دارو کمک وجلوگیری از انقراض بزهای مرغز که از اهمیت بسیار فراوانی برخورداراست به عنوان پدافند غیرعامل باید مورد توجه قرار گیرد.

ذکریایی نژاد در پایان گفت: باتوجه به قیمت مناسب  گوشت سفید شرکت پشتیبانی می تواند خرید کافی برای آینده داشته باشد .