چهار اثر تاریخی خراسان رضوی در انتظار ثبت جهانی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ثبت جهانی چهار اثر تاریخی این استان در فهرست یونسکو در دست پیگیری است.

مرجان اکبری افزود: این چهار اثر شامل منطقه تاریخی توس و آرامگاه فردوسی، آسبادهای نشتیفان در شهرستان خواف، سایت موزه بندیان درگز و رباط شرف در شهرستان سرخس است.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: از چهار اثر مزبور، پرونده 2 اثر توس و آرامگاه فردوسی و نیز آسبادهای نشتیفان تکمیل شده و یک قدم نزدیک تر به ثبت جهانی می باشد.

اکبری گفت: پرونده آس بادهای نشتیفان خواف در پرونده ای تجمیعی با آسبادهای استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی برای ثبت در فهرست آثار جهانی ارسال می شود.

قنات قصبه گناباد نخستین اثر جهانی خراسان رضوی

وی افزود: قنات قصبه گناباد نیز با ثبت در فهرست آثار جهانی، نخستین اثر جهانی خراسان رضوی محسوب می شود.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی در باره وجود دکل های فشار قوی برق در منظر آرامگاه فردوسی اظهار کرد: در صورت قطعی شدن ثبت شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی در فهرست جهانی، تعامل لازم برای جابجایی این دکل ها انجام می شود و وجود دکل های مزبور مانعی برای ثبت جهانی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی قدمت تاریخی بسیار دارد گفت: شمار آثار تاریخی با قابلیت ثبت جهانی در این استان فراوان است اما تلاش شده تعداد انگشت شمار و برجسته ای برای ثبت جهانی انتخاب شود.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج