English

آیت الله عاملی:

مجلس خبرگان حساس‌ترین نهاد در سرنوشت و آینده کشور است

عضو مجلس خبرگان رهبری با تشریح وظایف و مسئولیت‌های این مجلس گفت: مجلس خبرگان رهبری حساس‌ترین نهاد در سرنوشت و آینده کشور است و در مهم‌ترین لحظه که کشور احتیاج به تعیین رهبر دارد، این نقش را ایفا می‌کند.

 مجلس خبرگان حساس‌ترین نهاد در سرنوشت و آینده کشور است
به گزارش خبرگزاری موج اردبیل

، آیت‌الله سیدحسن عاملی روز چهارشنبه در برنامه خبرگان ملت که از شبکه استانی سبلان پخش شد، با تشریح اهداف خود از شرکت در انتخابات به تبیین برخی از کارکردهای مجلس خبرگان رهبری پرداخت و اظهار داشت: تکریم و توفیق بزرگی برای یک ملت است که از طریق انتخابات در بدنه اجرایی کشور حاضر شوند و در حساس‌ترین مراکز تصمیم‌گیری حضور داشته باشند و این موضوع به سادگی به دست نیامده و همه ما باید این را قدر بدانیم.

وی اضافه کرد: اینکه یک نظام برای ملت خود این زمینه را درست کند که تمام سمت‌ها و مسئولیت‌ها با دست ملت باشد و ملت در مراکز حساس تصمیم‌گیری حضور داشته باشد، یک عزت و شرف بزرگ و ظهور حاکمیت ملی است ، این مساله در مجلس خبرگان بسیار مهم است و دموکراسی و مردم‌سالاری بزرگتر از این نمی‌شود که بالاترین سمت به دست ملت تنظیم و تعیین شود.

داوطلب مجلس خبرگان رهبری از استان اردبیل ادامه داد: در انتخابات خبرگان خود ملت مجلسی را تشکیل می‌دهد که نصب و عزل رهبری در دستان این مجلس است و این یک تکریم بسیار خطیر برای ملت است و جمهوری اسلامی این تکریم بزرگ را فراهم کرده است.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: در مجلس خبرگان اولاً عال‌یترین مقام تصمیم‌گیری کشور که عبارت است از "رهبر" با واسطه اعضای این مجلس تعیین می‌شود و ثانیاً مجلس خبرگان وظیفه خطیر نظارتی دارد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: مجلس خبرگان رهبری در راستای ایفای وظیفه نظارتی خود ۲ کمیسیون بسیار حساس تعیین رهبری و کمیسیون تحقیق دارد که اینجانب توفیق حضور در این کمیسیون‌ها را دارم.

وی با بیان اینکه وظیفه کمیسیون تحقیق، نظارت برعملکرد عالی‌ترین مقام کشور است، گفت: این کمیسیون هم بقای اوصاف رهبری را رصد می‌کند و هم بر وظایفی که قانون اساسی بر عهده رهبریت گذاشته است نظارت دارد و این نشان می‌دهد که مجلس خبرگان چه اندازه خطیر است و برای همین مبادا عزیزی چنین فرصتی را از دست بدهد و در پای صندوق حاضر نشود بلکه بایستی با قصد تقرب و وضو در پای صندوق حاضر شویم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل خاطرنشان کرد: یکی از حسنات بزرگ زندگی ما تعیین امام مسلمین است ، ثواب انتخاب یک امام شایسته قابل وصف نیست در این ثواب با عظمت حتماً عزیزان شرکت کنند.

آیت‌الله عاملی با اشاره به نقش و جایگاه مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: مجلس خبرگان حساس‌ترین مجلس در سرنوشت و آینده کشور است و در حساس‌ترین لحظه که کشور احتیاج به تعیین رهبر دارد، آنجا مجلس خبرگان این نقش را ایفا می‌کند.

وی گفت: مساله رهبری ستون خیمه کشور و انقلاب و حساس‌ترین رکن کشور است به همین جهت دشمن تمام توان خود را روی رهبری و مجلسی متمرکز کرده که رهبر را تعیین می‌کند ، از این جهت تشکیل مجلس خبرگان روز یاس کامل دشمن است و چنین مجلسی اگر با اقتدار تشکیل شود بی‌نهایت برای دشمن سنگین خواهد بود.

امام جمعه اردبیل یادآورشد: آرزوی دشمن این است که مجلس خبرگان با رای پایین تشکیل شود ، در نتیجه با رای پایین برای نظام رهبر تعیین شود و این برای دشمن یک موفقیت و آرزوی بزرگ است لذا نباید کنار دشمن بایستیم و آرزوی آنها را برآورده کنیم بنابراین شرکت در انتخابات مخصوصاً مجلس خبرگان قطع امید دشمن برای امنیت و آینده کشور است.

آیت‌الله عاملی به اشاره به حضور ۴۰ ساله خود چه در سمت امام جمعه و چه فعالیت‌های تبلیغی قبل از آن در استان اردبیل اظهار کرد: تاکنون رابطه بنده با مردم عزیز بر اساس مطالبه نبوده است ، برای همان باز هم نمی‌خواهم بر اساس مطالبه باشد. رابطه ما با مردم رابطه خادم و مخدومی بوده است و الان هم همین را می‌خواهیم و چه قدر شایسته است که رابطه ما با ملت عزیز که عنصر اصلی مقاومت هستند بر اساس نیاز و احتیاج نباشد بلکه بر اساس ادای دینی باشد که ما با آن دین، مدیون ملت بزرگ خودمان هستیم.

وی تصریح کرد: من حیا می‌کنم که در ایام انتخابات بر اساس مطالبه رای سراغ عزیزان هم استانی بروم به همین جهت در موسم انتخابات به قدر امکان از سفرهای انتخاباتی به شهرستان‌های استان اجتناب می کنم و صد البته تاکنون هر کار بزرگی که جرات پیدا کرده‌ایم آن را در صحنه اجرا انجام بدهیم بعد از لطف الهی تماماً به دست و کمک مردم بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: امامت جمعه سمتی مقدس و توفیقی بزرگ است و انسان را برای کارهای خیر مبسوط الید می‌کند اما از این طرف مجلس خبرگان یک مجلس انتخابی و ظهور وثوق مردمی است ، بنابراین با قرار گرفتن اعتماد مردم در کنار سمت امامت جمعه یک ظرفیت قوی ایجاد می‌شود و چنین شخصی می‌تواند با اقتدار در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور دخالت، اظهار نظر و احیانا آن را نقد کند و در طرف و اردوی ملت بایستد و از طرف ملت صحبت کند.

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه یک وظیفه بسیار خطیر مجلس خبرگان در طول مدت تشکیل خود شناسایی افراد قابل صلاحیت برای رهبری است، افزود: الان هر کسی که احتمال قابلیت و لیاقت رهبری دارد توسط کمیسیون مربوط شناسایی می‌گردد و کمیسیون مربوط با دقت و حساسیت تمام روی این موضوع کار می‌کند حقیر در این کمیسیون حضور دارم. دوم مساله انتخاب رهبر در حساس‌ترین برهه کشور است ، سوم نظارت بر اوصاف رهبری و عملکرد رهبری بر اساس وظایفی است که قانون اساسی تعیین کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل خاطرنشان کرد: تمام گزارشاتی که درباره رهبری می‌آید کمیسیون تحقیق همه آن گزارشات را بررسی می‌کند ، این کمیسیون یکی از حساس‌ترین کمیسیون‌های مجلس خبرگان است.

وی با اشاره به حضور خود در کمیسیون‌های تعیین رهبری و کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: از نکات بسیار برجسته مجلس خبرگان این است که هیچ یک از فامیل‌های رهبری نمی‌توانند در کمیسیون تحقیق حضور داشته باشند. نکته مهم دیگر این است که اگر وصفی از اوصاف رهبری از بین برود احتیاج به عزل نیست بلکه فاقد وصف به خودی خود منعزل می شود که البته تشخیص فقدان بر عهده مجلس خبرگان است.

آیت‌الله عاملی در ادامه با بیان اینکه حساس‌ترین موضوعات و سیاست‌های کلان کشوری در این کمیسیون مطرح می‌شود، یادآورشد: اینجانب در نشست اخیر کمیسیون تحقیق در محضر مقام معظم رهبری پنج مساله که در آینده می‌تواند کشور را با بحران مواجه کند، مطرح کردم. مقام معظم رهبری وقتی فرمایشات خود را شروع کردند تقریباً از آغاز تا پایان جلسه همان مطالب را موضوع بحث خود قرار دادند و دستوراتی را به ریاست محترم جمهور که عضو کمیسیون تحقیق هستند صادر فرمودند.

 

مقام معظم رهبری از هرگونه نقدی استقبال می‌کنند

امام جمعه اردبیل یادآورشد: مقام معظم رهبری از هرگونه نقد استقبال می‌نمایند و توجه خاص به مطالب مطروحه دارند لب کلام این است که در این کمیسیون نظارت به معنای واقعی محقق می‌گردد.

داوطلب مجلس خبرگان رهبری از استان اردبیل با اشاره به جایگاه و حساسیت کمیسیون تعیین رهبری اظهار کرد: در این کمیسیون یک هسته سه نفری وجود دارد که با رای اعضا انتخاب می‌شود و مطالب به طور محرمانه در وهله اول در اختیار آن سه نفر است و آنها به هیات رئیسه گزارش می‌دهند در این کمیسیون نیز بنده توفیق پیدا کرده‌ام که در خدمت عزیزان باشم.

وی افزود: کسی که در مجلس خبرگان حاضر می شود قطعاً باید توجه کند که مجلس خبرگان نباید تنزل داده شود یعنی آنجا محل طرح مشکلات شهری و استانی نیست بلکه باید سیاست‌های کلان کشوری طرح و مورد نظارت قرار گیرد.

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه مجلس خبرگان در حساس‌ترین لحظه کشور که احتیاج دارد ستون خیمه انقلاب نصب گردد، ایفای نقش می‌کند، گفت: این ملت است که می تواند با حضور حساب شده در پای صندوق‌های رای نقش آرمانی ایفا کند تا هیبت مجلس خبرگان که مسئولیت تعیین رهبر را دارد، حفظ گردد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: حساسیت این کمیسیون اقتضا می‌کند که در اعضای این کمیسیون و در تصمیمات آنها خدای ناکرده ذره‌ای تعصب پیدا نشود چرا که دخالت هر گونه تعصب در این باب بسیار خطرناک است و نباید جز شایستگی، منافع ملی و مصالح کلان در نظر گرفته شود ، البته این خصوصیت مخصوص کمیسیون فوق نیست بلکه این اوصاف شایسته تمام اعضای مجلس خبرگان است.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به رسالت مجلس خبرگان یعنی تعیین رهبری، تحقیق در بقای اوصاف رهبری و تحقیق در وظایف مشخص شده در قانون اساسی برای رهبری باید گفت افرادی که به آنجا می‌روند بایستی کاملاً از جهت نیت و خدمت خالص باشند یعنی در فکر و مغز آنها غیر از این که به فکر کشور و ملت و به فکر عزت و اقتدار کشور باشند، چیز دیگری نباشد.

وی ادامه داد: در این مدت بنده تلاش کردم از این ظرفیت نهایت استفاده و خیرخواهی را برای عزت کشور و ملت انجام دهم ، در مجلس خبرگان به هر نماینده ۱۵ دقیقه فرصت می‌دهند تا صحبت کنند در حال حاضر سخنرانی به ترتیب حروف الفباست ولی قبلاً این گونه بود که اول صبح از طریق ثبت‌نام و سخنران‌ها تعیین می شدند ، در سیستم قبلی بعضی از اعضای محترم مجلس خبرگان به خاطر اهمیت سخنان این جانب نوبت خود را به اینجانب می‌دادند در نتیجه در تاریخ مجلس خبرگان تنها کسی که ۳۰ دقیقه صحبت می‌کرد بنده بودم و من می‌توانستم در ۳۰ دقیقه مسائل و سوژه‌های حساس را مطرح کنم متن سخنرانی‌هایی را که انجام داده‌ام در اختیار دارم و در آرشیو مجلس خبرگان نیز موجود است.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: در این ۳۰ دقیقه به موضوعات حساس و محرمانه ورود می‌شد آن سخنرانی‌ها قابل انتشار نبود ، گاهی موضوعات مطالبی بودند که در مدیریت کشور باید در آنها مداقه بیشتر اعمال می‌شد ، این گونه مطالب باید در مجلس خبرگان مطرح شود ، یادم هست که در یکی از سخنرانی‌ها یکی از روسای قوه در وسط سخنرانی وارد بحث شد.

وی با بیان اینکه در این مدت مدید بنده تلاش کردم از این ظرفیت نهایت استفاده و خیرخواهی را برای عزت کشور و ملت انجام دهم، یادآورشد: عضو خبرگان برای اینکه نقش اصلی را ایفا کند باید بدون ملاحظه به موضوعات حساس وارد شود و فقط صلاح ملت ، اقتدار و عزت کشور لحاظ گردد ، در این اوضاع پیچیده دنیا در میان چینش ملت‌ها و دولت‌ها باید عظمت کشور ما اوج بگیرد.

آیت‌الله عاملی در پایان گفت: مجلس خبرگان ظرفیت بسیار خاصی است تا منتخب ملت در سیاست‌های کلان کشور ورود و دین خود را به ملت با عظمت ادا کند ، دوباره تاکید می کنم که اینجانب شما عزیزان هم‌استانی را به خاطر رای نمی‌خواهم بلکه برای ما فخر و شرف است که خودمان را وقف خدمت ملت و عزت کشور نماییم. از خداوند متعال می‌خواهیم اعمال ما را خالص کند هم کاندیدا شدن و هم رای دادن و هم حضور در مجلس خبرگان را برای همه ما حسنه جاریه قرار دهد و خودش ما را مدیریت کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه