موج
کدخبر : ۴۷۱۷۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-471756
دانستنی‌های پزشکی؛

علت حالت تهوع صبحگاهی در برخی از افراد چیست؟

علت حالت تهوع صبحگاهی در برخی از افراد چیست؟

پیداکردن دلیل اینکه چرا صبح‌ها با حالت تهوع از خواب بیدار می‌شوید می‌تواند کمی سخت باشد؛ زیرا دلایل مختلفی در این خصوص وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، امکان دارد هم زنان و هم مردان با حالت تهوع از خواب بیدار شوند.

تهوع موجب ایجاد این احساس می‌شود که شما قصد دارید، محتویات درون معده تان را خالی کنید که اغلب با عرق کردن ، درد شکم و یا گرفتگی همراه است.

بر اساس مطالعات انجام شده، بیش از نیمی از زنان باردار تحت تاثیر این مشکل قرار میگیرند و به دلیل تغییرات هورمونی است که در سه ماه نخست بارداری رخ میدهد.

در حالی که ممکن است حاملگی علت شناخته شده ای درباره این بیماری باشد. اما تنها دلیل این نیست.

 

دلایل مشترک شایع حالت تهوع صبحگاهی

علت تهوع نسبت به زمان و سن بیمار تفاوت دارد. تهوع میتواند علت روانی یا فیزیکی داشته باشد و توصیف آن دشوار است با این حال برخی علائم معمول مشترک برای تهوع وجود دارد ، که عبارتند از:

 

_پرخوری

_آماس روده

_مسمومیت غذایی

_تومور مغزی

_جمع شدن آب در مغز

_مننژیت

_شیمی درمانی سرطان

_فشار های احساسی،مانند اضطراب و نگرانی

_عفونت های ویروسی

_جراحت سر

_بارداری

_زخمهای گوارشی

_عوارض جانبی برخی داروهای خاص

_سوء مصرف دخانیات

_میگرن

_حمله قلبی

_اختلالات کبد و کلیه

_سطح بالای پتاسیم در خون

_ذات الریه

_کمبود خواب

_عفونت گوش (گوش میانی)

_آلرژی به شیر ( به خصوص درنوزادان و کودکان )

_تنگی پیلوری(در نوزادان )

تهوع

علل حالت تهوع صبحگاهی

 

۱. بارداری

حالت تهوع و استفراغ از جمله علائم نخستینی بارداری محسوب می‌شود که در حدود هفته ششم ظاهر می‌شود. این علائم معمولاً بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ از بین می‌روند.

تهوع صبحگاهی فقط به صبح محدود نمی‌شود. این اتفاق می‌تواند در هر زمان رخ دهد. برخی از زنان حالت تهوع مداوم را در طول روز تجربه می‌کنند.

 

۲. خستگی یا مشکلات خواب

بی خوابی یا زنگ هشدارهای زودتر از معمول امکان دارد که چرخه خوابتان را به هم بزنند. این تغییرات در الگوی خواب منظم، پاسخ نورواندوکرین (سلول‌هایی با ترکیبی از خصوصیات سلول‌های عصبی و سلول‌های ترشح‌کننده هورمون) موجب تغییر بدن شما می‌شود که گاهی نیز موجب ایجاد حالت تهوع خواهد شد.

 

۳. گرسنگی یا قند خون پایین

از زمانی که شام می‌خوریم تا وقتی از خواب بیدار می‌شویم حدود دوازده ساعت یا حتی بیشتر زمان می‌گذرد. میزان پایین گلوکز در خون (قند خون پایین) امکان دارد شما را دچار احساس سرگیجه، لرز، گیجی، ضعف، حالت تهوع و حتی غش کند. صبحانه‌نخوردن، به‌خصوص اگر به صبحانه‌خوردن عادت داشته باشید، این علائم را بدتر می‌کند.

 

۴. رفلاکس یا بازگشت اسید معده

رفلاکس یا بازگشت اسید زمانی اتفاق می‌افتد که ورودی معده پس از خوردن یا نوشیدن به درستی بسته نشود و موجب بازگشت اسید معده به مری و گلو شود. طعم ترش همراه با علائم دیگری مانند آروغ زدن یا سرفه می‌تواند احساس حالت تهوع ایجاد کند.

رفلاکس معده می‌تواند صبح‌ها بدتر شود، حتی اگر ساعت‌ها از آخرین زمان شام خوردن گذشته باشد. این ممکن است به این دلیل باشد که شما دراز کشیده‌اید و یا با سرفه از خواب بیدار شوید.

 

۵. آبریزش یا گرفتگی سینوس

احتقان سینوس موجب فشار وارد شدن به گوش داخلی می‌شود که می‌تواند منجر به ناراحتی معده و حالت تهوع شود. همچنین می‌تواند باعث سرگیجه شود، که با حالت تهوع و استفراغ همراه است. هنگامی که آبریزش بینی دارید، مخاطی که از سینوس‌ها به پشت حلق و به معده تخلیه می‌شود، می‌تواند حالت تهوع ایجاد کند.

 

۶. اضطراب

معمولاً احساساتی مانند استرس، هیجان و اضطراب موجب دلهره و دل‌آشوب می‌شود. حالت تهوع در صبح امکان دارد به یک رویداد استرس‌زا مانند یک جلسه مهم در روز آینده مربوط باشد. در موارد دیگر، ناشی از منابع مزمن یا مداوم استرس یا اضطراب است.

 

7. رژیم غذایی

حالت تهوع صبحگاهی امکان دارد به غذایی مرتبط باشد که صبحانه می‌خورید. آلرژی یا عدم تحمل غذایی خفیف می‌تواند حالت تهوع به وجود آورد. در موارد دیگر، زیاد غذا خوردن حالت تهوع می‌دهد.

 

8. گاستروپارزی

گاستروپارزی وضعیتی است که در آن عضلات دیواره معده کُند یا متوقف می‌شوند. در نتیجه غذا از معده به روده انتقال پیدا نمی‌کند. حالت تهوع، استفراغ و شکم درد از علائم رایج این مشکل است.

 

9. سنگ صفرا

سخت شدن موادی مانند کلسترول موجب به وجود آمدن سنگ صفرا در کیسه صفرا می‌شود. وقتی در لوله‌ای که کیسه صفرا و روده را به هم متصل می‌کند گیر می‌کنند، بسیار دردناک است. حالت تهوع و استفراغ غالباً همراه با درد رخ می‌دهد.

 

۱0. داروی ضد درد

اوپیوئید‌ها دسته‌ای از دارو‌ها هستند که به منظور درمان درد‌های متوسط تا شدید استفاده می‌شوند. عارضه جانبی اکثر این دارو‌ها حالت تهوع و استفراغ است.

 

۱1. شیمی‌درمانی

تهوع و استفراغ از عوارض جانبی مستند برخی از دارو‌های شیمی‌درمانی است. دار وها بخشی از مغز را کنترل می‌کنند که حالت تهوع و استفراغ را کنترل می‌کند. گاهی اوقات این دارو‌ها بر سلول‌های مخاط معده تأثیر می‌گذارند که باعث تهوع و استفراغ می‌شود.

اگر قبلاً از دریافت شیمی‌درمانی حالت تهوع و استفراغ داشته اید، بازدید مجدد از فضا‌های به یاد مانده و بو‌هایی که آن لحظات را یادآوری می‌کنند باعث تهوع و استفراغ می‌شوند.

 

۱2. آسیب یا ضربه مغزی

ضربه و آسیب‌های مغزی می‌تواند موجب تورم در مغز شوند. این باعث افزایش فشار در جمجمه شده، جایی که می‌تواند تهوع و استفراغ را در مغز کنترل کند. استفراغ پس از ضربه به سر نشان می‌دهد آسیب دیدگی سر قابل توجه است و باید فوری به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

 

۱3. مسمومیت غذایی

وقتی چیزی آلوده می‌خورید یا می‌نوشید، بدن برای خلاص شدن از شر آن به سرعت به فعالیت می‌پردازد. اگر مسمومیت غذایی دارید، امکان دارد حالت تهوع، استفراغ یا اسهال همراه با ناراحتی معده یا گرفتگی شکم داشته باشید. اگر صبح‌ها حالت تهوع دارید، ممکن است ناشی از خوراکی‌هایی باشد که شب قبل خورده اید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر حالت تهوع صبحگاهی، موجب اختلال در فعالیت‌های روزمره شما می‌شود، باید به پزشک مراجعه کنید تا موضوع بارداری را کاملا رد کند.

بیشتر اوقات، حالت تهوع صبحگاهی نگران‌کننده نیست. با این حال، حالت تهوع مداوم یا شدید می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد.

 

اما با این حال پس از مشاهده علائمی که در ادامه می‌خوانید باید به پزشک مراجعه کنید:

 

_احساس سختی در بیدار شدن

_بیمار شدن و استفراغ دائمی بیش از هشت ساعت

_خون در مدفوع یا استفراغ

_تب بالا همراه با سر درد ، گردن و بثورات

_داشتن علائم کم آبی

_درد قفسه سینه و درد شکمی شدید

_تاری دید

_کم اشتهایی بیشتر از 12 ساعت

_احساس نا امیدی و کسل بودن

_سر درد شدید

_اسهال

_تنفس سریع و پالس مانند

_ قادر به درمان با داروهای خانگی نباشید

زنجببیل

درمان تهوع به روش خانگی و طبیعی

_زنجبیل: یک ماده طبیعی محبوب برای درمان تهوع زنجبیل است. متخصصان معتقدند ترکیبات موجود در زنجبیل مانند داروی ضد تهوع عمل می‌کند. استفاده از زنجبیل برای اغلب افراد بی خطر است با این حال اگر دارای فشار خون و قند پایین هستید و یا داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کرده و مصرف زنجبیل را محدود کنید.

 

_رایحه نعنا: مطالعات نشان می‌دهد کسانی که در معرض بوی نعنا قرار گرفتند به میزان قابل توجهی کاهش اثرات تهوع را تجربه کرده‌اند. برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند یک فنجان چای نعنا ممکن است دارای اثرات مشابهی باشد. بوییدن روغن نعنا کاملا بی خطر است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

_رایحه لیمو: بوی مرکبات مانند رایحه لیموی تازه بریده شده در کاهش علائم حالت تهوع کمک کننده است.

 

_تنفس: نفس کشیدن آرام و عمیق به کاهش علائم تهوع کمک می‌کند. برای استفاده از این روش از طریق بینی هوا را به درون ریه وارد کرده و ۳ ثانیه نفس خود را نگه دارید. سپس بازدم را از طریق دهان به مدت ۳ ثانیه انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید:

بهترین و بدترین مواد غذایی برای مغز

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه