موج
کدخبر : ۳۷۴۹۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-374948

گزارش خبرگزاری موج از تبعات تایید نشده واکسن کرونا روی انسان:

انتشار خبر فوت دو پاکبان در مشهد؛ که گفته می شود دلیل آن تزریق واکسن کرونا بوده است نه تنها باعث شد تا شائبه های مطرح شده در مورد عواقب و نتایج تزریق این واکسن دوباره پر رنگ شود، که به خاطر موج خبری و انعکاس وسیعی که داشت بالاخره پای وزیر بهداشت را هم به ماجرا باز کرد و وی را وادار به واکنش نمود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، رییس اداره مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حالی خبر از ارجاع پرونده فوت پاکبان های مشهدی به کمیته عوارض واکسیناسیون وزارت بهداشت می دهد که هر روز از بین کسانیکه واکسن کرونا تزریق می کنند عده بیشتری مدعی می شوند که پس از تزریق واکسن با عوارض مختلفی روبرو شده اند.    

تبعات یک تزریق 

کافی است درفضای مجازی فعال باشی تا هر روز شاهد اظهارات شهروندان جدیدی در مورد واکسن کرونایی که تزریق کرده اند باشید. پرویز یکی از همین شهروندان است که به خاطر شغلش و فعالیتی که در حوزه سلامت دارد، در لیست اولویت دریافتی های واکسن قرار گرفته و واکسنش را نیز زده است. وی در مورد عوارض بعد از تزریق این واکسن به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: شب اولی که واکسن را تزریق کردم اصلا نتوانستم بخوابم، چون تمام استخوان هایم به شکل عجیبی درد می کرد.

وی ادامه داد: در شبهای بعد البته دردم کمتر شد ولی وقتی به پزشک مراجعه کردم گفت که دلیل آن تزریق واکسن کروناست.   

یکی از پاکبان های شهرداری نیز که به گفته خودش، واکسن کرونای چینی به وی تزریق شده است نیز مدعی است که علایم عجیبی داشته است. این پاکبان میانسال، در مورد این عوارض به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: بعد از تزریق واکسن، تا حدود یک روز گیج و منگ بودم و حالت تهوع داشتم. 

وی که ساکن یکی از کلانشهرهای کشور است و حتی نمی خواهد نامی از شهرش برده شود ادامه داد: بعدا وقتی با همکارانم صحبت می کردم، دیدم آنها هم عوارضی مثل من را تجربه کرده اند. حتی تعدادی از آنها وقتی که دکتر رفته بودند، پزشک دلیل بدی حالشان را تزریق واکسن کرونا عنوان کرده بود.

یکی دیگر از شهروندان نیز در فضای مجازی نوشته است: یکی از دوستان من از دست اندرکاران بخش واکسن سیستم بهداشتی کشور است. وی می گوید اگر خواستید واکسن بزنید فقط واکسن روسی و کره ای بزنید چون بقیه قابل اطمینان نیستند! 

ادامه یک پیگیری قضایی

همین اظهارات که تعدادشان همپای افزایش آمار تزریق واکسن در کشور هر روز بیشتر و بیشتر می شود؛ بعد از انتشار خبر فوت دو پاکبان مشهدی، آنهم پس از تزریق واکسن کرونا، دوباره بازار اخباری اینچنینی در مورد عوارض و تبعات تزریق واکسن کرونا را به اوج رساند. شایعاتی که در نهایت باعث شد تا هم دستگاه قضا و هم وزیر بهداشت، زیر بار فشار افکار عمومی، دوباره مجبور به واکنش شوند بطوریکه رییس اداره مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره به ضرورت پیگیری پرونده فوت دو پاکبان در مشهد گفت: پرونده بیماری پاکبان جانباخته به "کمیته عوارض واکسیناسیون وزارت بهداشت" ارجاع شده که نتیجه آن پس از بررسی دقیق این کمیته اعلام خواهد شد.

به گفته زهرا نهبندانی، طبق بررسی انجام شده آزمایش طبی کرونای این شهروند مشهدی مثبت بوده است. در حقیقت ابتلای مرحوم به کرونا با تزریق واکسن همزمان بوده، این در حالی است که بطور قطع و یقین هیچ واکسنی باعث مثبت شدن آزمایش طبی تشخیص کرونا موسوم به تست پی.سی.آر نمی‌شود.

وی ادامه داد: همه این واکسن ها از نوع "سینوفارم" بوده است که بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت این نوع واکسن برای افراد دارای بیماری‌های خاص و سیستم ایمنی ضعیف تر استفاده می‌شود.

دفاع نه چندان موثر آقای وزیر

وزیر بهداشت هم در جلسه ستاد کرونای استان البرز، در مورد ادعاهای مطرح شده در خصوص تبعات و آثار تزریق واکسن کرونا گفت: در زمان تزریق واکسن اسپوتنیک هم عده‌ای با ایجاد شائبه‌ افکار عمومی را به هم ریختند ولی من برای آرام کردن شرایط به جگر گوشه خودم این واکسن را تزریق کردم تا نشان دهم این واکسن ایمن است و اگر قرار باشد با تزریق آن اتفاقی برای مردم بیفتد، اول برای فرزند خودم می افتد.

سعید نمکی در ادامه با لحن معناداری گفت: سعی کردم که در طول ۱۴ ماه گذشته صبوری کنم و لب فرو بندم، فریادی نزنم و آرامش جامعه را به تشویش بدل نکنم و آرامش همکارانم را در این نبرد نابرابر با جیب خالی، با تحریم های ظالمانه و کمبودها به دلسردی بدل نکنم، اما وقتی طوفانی را از قبل می‌بینم و می‌دانم که در هر طوفان چقدر از مردم این سرزمین را از دست خواهیم داد...!

وی افزود: رسانه بیرونی، تحلیل می‌کند که علل شکست کرونا در جمهوری اسلامی چه بوده است. افتخار بزرگی را که نظام سلامت با جیب خالی و دست‌های بسته، اما با چشم‌های باز کسب کرده و در زمانی که برایش مرگ‌های بالای هزار نفر برآورد کرده بودند، اما مرگ‌ها به نزدیک تک رقمی رسید، تحلیل نکردند، میزگرد نگذاشتند که چه شد که مرگ‌ها به دو رقمی رسید، چه شد که در خوزستان بعد از ۴۵ روز از شیوع ویروس موتاسیون یافته، آن را مدیریت کردند؟ یک میزگرد برای این نگذاشتند، اما چند شب قبل میزگرد می‌گذارند و هماهنگ با آنچه که در درون می‌شنویم یک هجمه رسانه‌ای برای مدافعین سلامت خدمت‌گذار فراهم می‌کنند.

وی با گلایه از ادعاهای مطرح شده در مورد واکسن کرونا گفت: ما گاهی خنجر از پشت می‌خوریم، از دست کسانی که نمی‌دانم دنبال چه هستند. ما در زمان جنگ هم این بحث را داشتیم که برخی به صدام گرا می‌دادند تا سنگر بچه‌های ما را بزنند و این ناجوانمردی را تاریخ این کشور ثبت می‌کند. همانطور که جوانمردی‌ها را ثبت می‌کند. از همه بزرگانی که همکاران مرا مورد توجه قرار دادند، تشکر ویژه می‌کنم.

نمکی ادامه داد: به هر حال اکنون ما در یک موج بسیار سهمگین با یکی از پیچیده‌ترین مخلوقاتی هستیم که در طبیعت جهان رهاست و هر روز دچار یک موتاسیون جدید خواهد شد. خواهشم این است که دوستان از کاهش مختصری که ایجاد شده است، خیلی دلخوش نباشند. به عنوان یک کارشناس حرف می‌زنم و دورتر از امروز را می‌بینم. تردید نکنید که این ویروس با توجه به شرایط اقلیمی شما است. استان البرز به دلیل حاشیه‌نشینی گسترده، مراودات با استان تهران و استان‌های شمالی و محل عبور و نسبتا عظیم بین‌المللی، شاه‌راهی برای عبور و مرور همه عوامل از جمله ویروس موتاسیون یافته است.

وی افزود: از همکاران می‌خواهم که فریب این افت یکی دو روزه را نخورند. شما یک پیک نسبتا سنگین‌تری را در روزهای آینده احتمالا تجربه می‌کنید. امیدوارم این پیش‌بینی اشتباه از آب درآید. همه این روزها را من پیش‌بینی کرده بودم و قبل از عید گفتم که روسای دانشگاه‌ها خودشان را برای یکی از سخت‌ترین شرایط آماده کنند. زیرا این طوفان را پیش‌بینی می‌کردم. الان هم می‌گویم که پیک استان البرز سر فرود آمدن ندارد، فریب نخورید. قطعا شما در روزهای آینده خیز قابل توجهی خواهید داشت و خودتان را آماده نگاه دارید.

اما با تمام این تفاصیل به نظر می رسد هنوز هم شهروندان زیادی حاضر به تزریق واکسن کرونا نیستند چرا که از عوارض آن می هراسند و مسئولان نیز نتوانسته اند راهکاری برای قانع شدن آنها پیدا کنند! نتیجه آنکه مانند اهواز و آبادان که به گفته مدیران شهری آنها، پاکبان ها حاضر به تزریق واکسن نشده بودند، در صورت ادامه این رویه احتمالا وزارت بهداشت با چالش جدیدی روبرو خواهد شد. چرا که شهروندان زیادی حاضر به تزریق واکسن کرونا نیستند. عاملی که می تواند همچنان ما را در صدر کشورهای پرخطر از لحاظ ابتلا به کرونا نگاه دارد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها