موج
کدخبر : ۳۵۱۸۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-351852

در آستانه تعطیلی پیش رو اعلام شد:

قرار است از امروز و در آستانه تعطیلی روز سه شنبه، محدودیت های جدید و البته سختگیرانه تری در شهر تهران اعمال شود. محدودیت هایی که بخش عمده آن به محدودیت های کرونایی در سطح تهران بر می گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، روز شنبه و در حالیکه همه منتظر نتیجه تصمیم دولت برای تعطیلی دو هفته ای تهران بودند، رییس جمهور به جای تعطیلی از اعمال محدودیت هایی جدید و سختگیرانه تر در پایتخت خبر داد. حسن روحانی  در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با ذکر اینکه در جلسه ستاد ملی کرونا امروز تصمیمات مهمی برای محدودیت گرفتیم گفت : این تصمیمات نسبت به ٢۵ استان با شرایط خاص و برای ۴۶ شهرستان با شرایط متفاوت و مختلف اجرا می‌شود.

رییس جمهور در این جلسه بیان کرد: ۴٣ شهرستان قبلی که برای آنها محدودیت های کرونایی قائل شده بودیم، تمدید شد و برای ٢۵ مراکز استان تصمیماتی گرفته شد که از روز چهارشنبه این هفته تا جمعه بعد از آن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.

روحانی گفت: در این محدودیت‌ها آن دسته از فعالیت‌های گروه ٣ و ۴ که عمدتا آموزشی و محل تجمع است برای آن ١٠ روز ممنوع می‌شود و همه این موارد توسط سخنگوی ستاد ملی کرونا برای مردم تشریح می‌شود.

 رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بخش دیگر از کار بر عهده مردم است، تصریح کرد: اگر مردم با همه توان به صحنه نیامده و همکاری نکنند، در برابر این بیماری موفق نمی‌شویم. مهمترین مسئله همکاری و همراهی مردم و مراعات و اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هاست.

وی افزود: تولیدکنندگان نیازمندی‌های جامعه و تامین‌کنندگان منابع مالی برای اداره کشور و بهداشت و درمان در این زمینه‌ها برای تولید و تامین منابع مالی باید اقداماتی انجام شود.

به گفته رئیس‌جمهور، یکی از مسائل مهم که در گذشته به عنوان یکی از نواقص داشتیم، آن بود که مصوبات مهم و خوبی تصویب و ابلاغ می‌شد، ولی خوب اجرا نمی‌شد یا اصلا اجرا نمی‌شد. به همین خاطر، مقام معظم رهبری دستور دادند قرارگاه عملیاتی که تمامی مصوبات تا در مراحل نهایی دنبال و اجرا کند و آنجایی که نیازمند ضمانت‌های اجرایی دارد، توسط ضابطین قوه قضاییه انجام شود.

روحانی سپس  برای نخستین بار با اذعان به اینکه در ایران متاسفانه آنگونه که باید و شاید در جلوگیری از انتشار کرونا موفق نبوده است گفت: براساس آماری که در جلسه یاد شده عنوان شد به خوبی می شد دید که کشور‌هایی که نسبت به سالمندان و بیماری‌های زمینه‌ای کار ویژه‌ای انجام داده و آن را کنترل کردند، تعداد مرگ و میر در آنها بسیار پایین است.

روحانی افزود: آمار ما هم نشان می‌دهد که ۸۸ درصد فوتی‌ها از سالمندان و یا افرادی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای دارند. در اینجا می‌توانیم بگوییم که غیر از انضباط اجتماعی و مسئولیت اجتماعی که این دو بسیار مهم است، اعمال حاکمیت هم باید در کنار آن قرار بگیرد.

وی در ادامه به برگزاری مراسم عروسی و شادی در این ایام به عنوان یکی از تهدیدهای بالقوه اشاره کرده و گفت : ما باید برای همه اینها برنامه داشته باشیم.  مثلا اگر کسی می‌خواهد عقد یا عروسی بگیرد ما باید به وی پروتکل و دستورالعمل بدهیم که در کجا، چند نفر و چطور باید این مراسم‌ها را برگزار کند. این فرد باید کاملا بداند چگونه باید مراقبت کند، چطور جریمه شود، چرا که آن فردی که دعوت کننده است، با یک فردی که خودش وظیفه خودش را انجام نداده بود، متفاوت است.

ابلاغیه کمی متفاوت

اما برخلاف نظر روحانی محدودیت های جدید قرار است نه از روز چهارشنبه که از روز دوشنبه آغاز شود. با تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص بررسی اعمال و چگونگی محدودیت در تعطیلات پیش رو، محدودیت رفت‌وآمد در ۲۵ مرکز استان‌ از ظهر دوشنبه(۱۲ آبان) اعمال می‌شود.

وزارت کشور در نامه‌ای به استانداران و رؤسای ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا رسما از اعمال محدودیت های شدید در نظر گرفته شده از ساعت  ۱۲ روز دوشنبه مورخ ۱۲ آبان خبر داد که براساس آن خروج خودروهای شخصی با پلاک بومی و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی از / به ۲۵ مرکز استان ممنوع است.

این گزارش اسامی مراکز استان های دارای ممنوعیت ترددی را به شرح زیر اعلام کرد :  تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان.

براین مبنا اعمال ممنوعیت‌ها در استان‌های تهران و البرز از انتهای حوزه استحفاظی آنها آغاز و به صورت یکپارچه ورود پلاک غیربومی و خروج پلاک بومی ممنوع می‌شود.

اما شاید مهمترین بخش این محدودیت ها به بخش مربوط به جریمه های آن مربوط باشد. براساس تصمیم ستادکرونا مالکان خودروهایی که در طول این مدت اقدام به ورود  و خروج به شهرهای  یاد شده کنند توسط پلیس راهنمایی و رانندگی با جریمه ۵۰۰ هزار تومانی مواجهه خواهند شد.

ولی این محدودیت های ترددی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اطلاعیه صادره از سوی وزارت کشور حاکی از آن است که همانطور که گفته شد محدودیت های یاد شده از ساعت 12 امروز آغاز و تا ساعت 24 روز جمعه 16 آبان ادامه خواهد داشت.

با این ابلاغیه به نظر می رسد دولت کمی پیچ فشارها را سفت تر کرده تا شاید، با توجه به تعطیلی روز سه شنبه و احتمال سفرهای فراوان شهروندان، از اوج گیری بیش از پیش کرونا جلوگیری کند. گرچه برخلاف نظر رییس جمهور این محدودیت ها به جای 10 روز تنها به 4 روز محدود شده است! با این وجود بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اینگونه اقدامات نمی تواند چندان راهگشا باشد و تنها راه قظع زنجیره بیماری همان تعطیلی دو هفته ای شهرهای آلوده از جمله پایتخت است!

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها