ماه پنجم بارداری شما به صورت واضح و مشخص تکان‌های جنین را حس می‌کنید. این اتفاق جزو ویژگی‌های مهم این ماه است.

به گزارش خبرگزاری موج، ماه چهارم بارداری که در (راهنمای کامل ماه چهارم بارداری/ در ماه چهارم بارداری چه می گذرد؟) خوانید به پایان رسید و وارد ماه پنجم بارداری شدید.

ماه پنجم بارداری مساوی با حرکات زیاد جنین است. جنین حالا الگوی خواب و فعالیت مشخصی دارد و حتی گاهی ممکن است با سکسکه‌هایش شما را غافلگیر کند. در این ماه شما به صورت واضح و مشخص تکان‌های جنین را حس می‌کنید. این اتفاق جزو ویژگی‌های مهم این ماه است.

در این دوران بهتر است کارهای سنگین انجام ندهید و برخی از کارها را به شریک زندگیتان واگذار نمایید. حتی در صورتی که همیشه آدمی مستقل بوده اید نیاز است اکنون از همسرتان کمک بگیرید. 

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری رحم شما به خوبی در زیر ناف احساس می‌شود همزمان که رحم شما رشد می‌کند نقطه تعادل در بدن شما تغییر می‌کند و این باعث کم تعادلی بدن شما می‌شود. در این هفته هنگام دراز کشیدن هم چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می‌دهد و بالا رفتن و پایین رفتن میزان قند خون می‌تواند احساس گیجی و ضعف را در پی داشته باشد.

در هفته 18 بارداری به سرعت شکم رشد می کند، کشش و فشار باعث ایجاد نشانه هایی می شود. افزایش وزن توصیه شده در هفته 18 بارداری حدود نیم تا 1 کیلو در هفته برای خانم ها با BMI متوسط می باشد. اگر نگرانی در خصوص وزن خود دارید با پزشک صحبت کنید. افزایش شدید یا ناگهانی وزن یا کاهش وزن می تواند نشانه وجود مشکل باشد.

جنین در هفته هجدهم بارداری

اگر این هفته فرزند شما حرکت نداشته باشد، به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. موقعیت جفت می تواند بر میزان حرکتی که در این مرحله احساس می کنید تاثیر بگذارد - اگر جفت در جلوی قرار بگیرد، این حرکات اولیه خنثی می شود و باید چند هفته دیگر صبر کنید.

وضعیت جنین در هفته هجدهم بارداری

جنین در هجده هفته تقریبا 14.2 سانتی‌متر است. یعنی تقریبا به‌اندازه یک سیب‌زمینی بزرگ. وزن جنین در هفته 18 بارداری حدود 190 گرم است.

او مشغول خم کردن دست‌ها و پاهایش است و شما به‌تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد. رگ‌های خونی او را می‌توان از زیرپوست نازک و شفافش دید و گوش‌های او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخش‌های بیرونی گوش‌های او نیز پیدا هستند.

سونوگرافی جنین در هفته هجدهم بارداری

سونوگرافی هفته هجدهم

ممکن است برای اسکن ناهنجاری ها در این زمان برنامه ریزی کرده باشید. این اسکن به شما اجازه می دهد جنین را بهتر ببینید و داخل رحم را نیز بهتر مشاهده کنید. سونوگرافیست جنین، جفت و جزئیات را به شما نشان میدهد. 

 •  در این مرحله، جنین را بهتر از قبل می بینید. در این اسکن نه تنها جنین را بخوبی می بینید بلکه مشکلاتی که باشد را نیز می توانید تشخیص دهید.
 •  از طریق این اسکن، پزشک رشد جنین را بررسی می کند. پزشک به بررسی وزن جنین، رشد و طبیعی بودن شرایط می پردازد. همچنین بررسی می کند که جفت و بند ناف سر جای خودش است یا خیر.
 • پیش از انجام اسکن باید مثانه شما پر باشد بنابراین آب و مایعات به مقدار زیاد بخورید. اسکن به شما نشان می دهد فرزند شما دو قلو است یا خیر.
 • اگر در اسکن ناهنجاری در جنین مشاهده شود، به شما و همسرتان اجازه داده می شود تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. با پزشک درباره شرایط و مشکلات صحبت کنید.

در هفته هجدهم بارداری شما جنسیت جنین را با انجام سونوگرافی متوجه می شوید اما خیلی واضح نیست.

کروموزوم های جنسی:

جنسیت جنین پس از لقاح در تخمدان تعیین می شود. جفت بیست و سوم کروموزوم جنسیت جنین را تعیین می کند. تخمک حاوی دو کروموزوم ایکس می باشد، اسپرمی که لقاح را انجام میدهد حامل کروموزوم ایکس و وای است. جنیست جنین بستگی به نوع کروموزوم پدر که با کروموزوم مادر ترکیب میشود، دارد. اگر کروموزوم ایکس با کروموزوم ایکس  ترکیب شود، جنین دختر می شود اما اگر کروموزوم ایکس از مادر با کروموزوم وای از پدر ترکیب شود، جنین پسر می شود. بنابراین، جنسیت جنین هنگامی که در مرحله سلولی است تعیین می شود.

2- تغییرات تناسلی:

در ابتدا ساختار داخلی و خارجی تناسلی جنین دختر و پسر مشابه است. با گذشت زمان، اندام ها شروع به تغییر می کنند. با گذشت زمان تغییرات اندام ها شامل:

غدد جنسی- غدد جنسی در دخترها به تخمدان و در پسرها به بیضه تبدیلی می شوند.

فالوس- فالوس به آلت تناسلی در دخترها و پسرها تبدیل می شود.

فولدهای تناسلی- در پسرها به کیسه بیضه و در دخترها به لابیا تبدیل می شود.

تغییرات اساسا به حضور هورمون توستسترون در جنین بستگی دارد. هورمون مردانه ترشح می شود اگر کروموزوم وای در جنین وجود داشته باشد. این هورمون در رشد و تکامل اندام های مردانه کمک می کند. در حضور تستسترون، جنین انتخاب می کند دختر باشد.

 

جنین در هفته هجدهم

جنین از حالا به بعد بیشتر به انسان شبیه می شود. خود را برای دیدن  چهره او آماده کنید. چشم های بسته جنین نسبت به نوری که بر روی شکم شما می افتد حساس است. می توانید واکنش او را نسبت به نور در هنگام اسکن ببینید.

تغییراتی که در جنین مشاهده می کنید:

 • صورت جنین همراه با ابرو و مژه
 • اندام جنین در حال رشد است و با سایر قسمت های بدن جنین هماهنگی دارد.
 • استخوان های جنین سفت شده اند.
 • استخوان های گوش داخلی سخت شده و شنوایی جنین در حال تکامل است.
 • جنین به صداها بیش از پیش واکنش نشان می دهد.
 • می تواند دستهایش را مشت کند و دست ها را به هم بکوبد.
 • اتصال بین اعصاب و عضلات به وجود خواهد آمد و حرکات جنین بهتر می شود.
 • لایه ای چربی بر روی اعصاب قرار می گیرد بنابراین اعصاب می توانند پیام ها را از مغز به بدن منتقل کنند.
 • ریه های جنین کامل شده است اما اکسیژن هنوز از جفت به او منتقل می شود.
 • رشد جنین به آرامی انجام می شود.
 • او میتواند پاهایش را ضربدری قرار دهد می تواند دست ها و پاهایش را خم کند و تکان دهد.
 • جنین هر چند دقیقه ملق می زند.

تغذیه هفته هجدهم بارداری

هر هفته ای که از هفته های بارداری خود را پشت سر می گذارید باید مطمئن شوید که تغذیه ی سالمی را داشته اید.

 1.  تعداد وعده مصرف میوه ها و سبزی را در روز افزایش دهید. 
 2.  منابع پروتئینی (مصرف عدس در دوران بارداری ) خود را افزایش دهید. 
 3.  از غذا های تازه به جای غذا های بیرون،  فست فود، و یخ زده استفاده کنید. 
 4. مقدار دریافت کالری روزانه خود را محاسبه کنید. 

علائم طبیعی هفته هجدهم بارداری

دردکمر: ممکن است هورمونی به نام «ریلکسین» در بدن شما ترشح شود که بدن شما را سست و شل می‌کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل رو به‌ رو می‌شود و احساس درد در ناحیه کمر می‌کنید.

هشدارهای هفته هجدهم بارداری

بی‌خوابی یکی از عوارض دوران بارداری در هفته هجدهم بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید اما باید آن را جدی گرفت چون اگر برطرف نشود خطر آفرین میتواند باشد، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • به جای خوردن  قرص از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش‌های  مدیتیشن (شل و سبک‌سازی بدن) استفاده کنید.
 • مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید.
 • در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید.

انواع آزمایش ها در هفته هجدهم بارداری

مهم ترین نکته از مراقبت های بارداری انجام آزمایشات به موقع است. آزمایش آمنیوسنتز یکی از این آزمایشات می باشد که در هفته های 16 تا 18 بارداری انجام می شود. این آزمایش برای بانوان بارداری که در 35 سالگی به بالا باردار شده اند و یا در خانواده شان سابقه ی مشکلات و بیماری ژنتیکی دارند، بسیار مهم می باشد.

آزمایش آمنیوسنتز برای تشخیص بیماری های کروموزومی همچون سندروم داون، بیماری های اسکلتی، بیماری های دستگاه های عصبی، اختلالات در ساخت و ساز بدن و عفونت ها انجام می شود.

چگونگی انجام آزمایش آمنیوسنتز

در زمانی که رحم به اندازه ی کافی بزرگ شده و مایع آمنیوتیک نیز به میزان کافی جنین را احاطه کرده باشد، این آزمایش صورت می گیرد. در قدم اول پزشک بعد از تعیین محل قرار گرفتن جفت و جنین با استفاده از سونوگرافی، پوست شکم را ضد عفونی و بی حس می کند.

سپس به وسیله یک سوزن باریک و بلند که از طریق شکم وارد حفره آمنیون می شود، 30 سی سی از این مایع را داخل سوزن می کشد و برای آزمایشگاه غربالگری می فرستد. در طول مدت انجام این آزمایش که 15 الی 30 دقیقه می باشد، مسیر سوزن با سونوگرافی کنترل می شود. در پایان آزمایش برای بانوانی که RH منفی دارند، آمپول روگام زده می شود.

بانوی بارداری که تحت این آزمایش قرار می گیرد باید بعد از آزمایش 20 دقیقه استراحت کند. جواب آزمایش 2 تا 3 هفته بعد حاضر می شود اگر جواب منفی باشد یعنی مشکل کروموزومی وجود ندارد اما اگر مثبت شود، برای تشخیص دقیق تر، تست و آزمایش بیشتری لازم است.

عوارض این آزمایش عفونت، صدمه خوردن جنین و جفت و افزایش یک درصدی خطر سقط جنین است.

هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری حرکت جنین در داخل شکم قابل توجه می شود. البته، این پدیده برای بعضی از زنان زودتر از دیگران اتفاق می افتد. در حال حاضر، این حرکات کوچک، بیشتر شبیه به ضربه و یا لرزش و یا حتی گاز است، اما در چند هفته آینده حرکات قوی تر می شوند. 

در این هفته، افزایش وزن قابل توجه می شود، به طوری که احتمالا بین 3.5 تا 6 کیلو افزایش وزن خواهید داشت. اگر افزایش وزن شما تا به امروز بالاتر یا کمتر از آن است، با پزشک خود در مورد نگرانی خود صحبت کنید. افزایش ناگهانی و یا سریع وزن می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد که نیاز به درمان دارد و عدم توانایی در افزایش وزن می تواند به این معنی باشد که جنین مواد مغذی کافی را دریافت نمی کند.

هفته نوزدهم بارداری

تغییرات بدن در هفته نوزدهم بارداری:

درد رباط:

احتمالا شکم و لگن شما از یک طرف یا دو طرف درد شدیدی حس می کنند. در بارداری درد رباط طبیعی است. ماهیچه های رحم به خاطر فشار جنین به بدن فشار وارد می آورد.

خستگی و تنگی نفس:

خستگی و تنگی نفس چیز جدیدی نیست. جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید.

سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید.

سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند. گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

سوزش معده:

سوزش معده مشکلی است که در بارداری شما را رها نمی کند. معده در این زمان حساس تر از قبل می شود. در بارداری هورمون های جدیدی ترشح می شوند که بدن را به آرامش می رسانند و فاصله بین معده و لوله غذا بسته می شود. هر وعده، سوزش معده (سوزش سر دل در بارداری ) باعث سوزش قفسه سینه می شود. پیش از انتخاب روشی مناسب برای درمان، سعی کنید با پزشک مشورت کنید. شیر سرد باعث برطرف شدن سوزش معده می شود.

عرق کردن:

خانم باردار در بارداری دمای داخلی بدنش بیشتر است.

وضعیت جنین درهفته نوزدهم بارداری

وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری

از حالا حس چشایی او  در هفته نوزدهم کار می‌کند. اگرچه سایر حس مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد. در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است تقریبا دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده  می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد و بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حرکت کودک در مجرای زایمان را نیز آسان تر می‌کند. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته نوزدهم بارداری:        

جنین درهفته نوزدهم بارداری

فرزند شما در حدود 15.3 سانتی متر طول، 240 گرم وزن دارد و به اندازه یک انار است. در این هفته بدن شروع به ذخیره چربی در سه ماهه اول می کند و این نیمه راه بارداری است. در این زمان جنین از چربی ذخیره شده استفاده می کند

در رحم، جنین پوشش مومی و کرم مانند پنیری به نام ورنیکس ایجاد می کند. در رحم، جنین دختر همه تخمک های تولید مثل را توسعه می دهند اما جنین پسر تا زمان بلوغ اسپرم را توسعه نمی دهد

سونوگرافی جنین در هفته نوزدهم بارداری: 

سونوگرافی جنین در هفته نوزدهم بارداری

احتمالا با انقباضات براکستون هیکس آشنا هستید و باید از آن ها در هفته نوزدهم بارداری دوری کنید.

گاهی در هفته نوزدهم بارداری گرفتگی عضلات رحم را مشاهده می کنید. اگر دست را بر روی شکم قرار دهید، این گرفتگی را حس می کنید. این گرفتگی حدود نیم ساعت طول می کشد و دوباره هر نیم ساعت یا پنجاه دقیقه تکرار می شود. در واقع این درد و گرفتگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

گفتنی است، این گرفتگی ها مشابه تمرین گرفتگی رحم است که توسط عضلات اتفاق می افتد. گرفتگی براکستون هیکس مشابه ماساژ سریع بر روی پوست است. این ماساژ به چرخش خون در جنین کمک می کند و جنین را هوشیار نگه می دارد.

انقباضات براکستون هیکس گاهی با انقباضات ناشی از درد زایمان اشتباه گرفته می شود. شناختن و آشنایی با آن ها از ابتدا از ترسیدن و نگرانی جلوگیری می کند. با گذشت زمان بارداری این انقباضات دردناک تر و شدیدتر می شوند. اشتباه گرفتن این درد با درد زایمان امری طبیعی است. این انقباضات در بیشتر موارد به خودی خود متوقف می شود. می توانید به آرام شدن درد انقباضات کاری که می کنید را متوقف کنید به عنوان مثال راه بروید یا کاری دیگر انجام دهید.

علائم طبیعی هفته نوزدهم بارداری

در این هفته شما در حدود 3.5  تا 6 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید که 170 گرم آن مربوط به جفت جنین، 310 گرم مربوط به مایع محافظ جنین و 340 گرم مربوط به بزرگ شدن سینه‌هاست. ممکن است به علت جاذبه و کاهش فشار خون بدن، هنگام بلند شدن‌های ناگهانی احساس سرگیجه نمایید. همچنین هنگام دراز کشیدن نیز چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد.

هشدارهای هفته نوزدهم بارداری     

اگر برای 10 دقیقه برای کاهش درد در آب خیلی ولرم دراز بکشید ایرادی نخواهد داشت اما هرگز داخل وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است آب آن برای شما خیلی گرم به‌ نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه خوردن به جنین شود. 

تغذیه هفته نوزدهم بارداری

گاهی مصرف داروهای گیاهی در طول بارداری می تواند موجب سقط جنین، زایمان زودرس، انقباضات رحم یا ایجاد جراحت در جنین شود. برخی داروهای گیاهی مانند سنا یا روزماری باعث سقط جنین می شود. حتما قبل از مصرف چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش های هفته نوزدهم بارداری

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، بهتر است روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

هفته بیستم بارداری

از هفته بیستم بارداری به بعد ممکن است هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه کنید.

رحم در این هفته آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملا مشهود است.

هفته بیستم بارداری

در این هفته  بارداری شما به خوبی نمایان شده است و ناف شما کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی است که در اطراف ناف شما ظاهر می‌شود.

بعد از هفته 20 بارداری رشد رحم هر هفته تقریبا یک سانتی متر بیشتر خواهد بود. بیش از آن بزرگ شدن شکم نامنظم بود، اما اکنون نظم بیشتری به خود می‌گیرد.

اندازه شکم هر هفته یک سانتیمتر افزایش می یابد که در هفته 20 بارداری باید حدود 18 تا 22 سانتی متر باشد فاصله بیشتر یا کمتر نشانه ای از یک بیماری بارداری مانند دیابت بارداری، مشکل رشد، و یا بریچ می باشد. بنابراین اگر طبیعی به نظر نمی رسد نیاز به آزمایش های بیشتری می باشد.

در هفته 20 بارداری ، افزایش وزن به آرامی اتفاق می افتد. ممکن است تا کنون حدود 4.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. به یاد داشته باشید: باید حدود نیم  تا 1 کیلوگرم در هفته افزایش وزن داشته باشید.

زنان باردار دارای اکسیژن کمتری در خون هستند.آب زغال لخته برای جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری توصیه می شود.

وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

عضلات او در هفته بیستم بارداری  قدرت بیشتری یافته و به راحتی می‌تواند حرکات او را حس کنید. در این هفته پوستش ضخیم‌تر از قبل می‌شود. این روزها تمرین بلعیدن می‌کند با این کار دستگاه گوارش او را تقویت می‌کند. 

جنین در هفته بیستم بارداری

فرزند شما در حال حاضر می تواند ضربان قلب و صداهای خارج از رحم مانند موسیقی را بشنود، همچنین موهای فرزند شما شروع به رشد می کند.

گفتنی است، از هفته 20 به بعد جنین را از بالای سر تا پاشنه اندازه گیری می کنند.

سونوگرافی جنین در هفته بیستم بارداری

سونوگرافی جنین در هفته بیستم بارداری

علائم طبیعی هفته بیستم بارداری

بیرون زدگی ناف:

بیرون زدگی ناف در این هفته به خاطر بزرگ شدن شکم شما میباشد و کاملا طبیعی است.

ترک پوستی یا استریا:

ترک پوستی یا استریا نشانه های کشش یا همان استریا قسمتی طبیعی از بارداری است بنابراین نباید از آن ها متنفر باشید. در ابتدا این نشانه ها بنفش هستند سپس صورتی می شوند اما کم کم به رنگ سفید و نقره ای تبدیل می شوند و به همین رنگ باقی می مانند. این نشانه ها نه تنها بر روی شکم بلکه بر روی سینه ها و باسن نیز دیده می شود. اگرچه راه های زیادی برای مبارزه با این نشانه ها وجود دارد، اما هیچ راهی به طور کامل از تشکیل شدن آن ها جلوگیری نمی کند. مرطوب کردن شکم و جلوگیری از کم آب شدن بدن به کاهش این نشانه ها کمک میکند. بیشتر خانم ها فکر می کنند این نشانه ها با افزایش وزن ناشی از بارداری ایجاد می شود اما درست نیست. این نشانه ها به دلیل کشیده شدن پوست با سرعت زیاد ایجاد میشود.

درد ران و پا:

بزرگ شدن شکم منجربه کشش رباط و کشاله ران میشود و ممکن است دردی را در این ناحیه تجربه کنید که طبیعی است و با فشار کمتری که به پاها وارد میکنید واستراحت میتوانید ان را برطرف کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله "پا درد در دوران بارداری" مطالعه کنید.

خارش شکم:

شکم شما بدون کشیده شدن پوست بزرگ نمی شود. پوست شکم شما در هنگام کشیده شدن دچار خارش می شود و نشانه های کشش را مشاهده می کنید. هر چقدر شکم بزرگ تر شود، خارش آن بیشتر می شود و از کشش آن نیز نمی توانید جلوگیری کنید. از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوست و خارش شکم استفاده کنید.

هشدارهای هفته بیستم بارداری  

سلامت دهان و دندان خود را فراموش نکنید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه هستید. بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.   

تغذیه هفته بیستم بارداری

تحقیقات نشان می‌‌دهد موادی که شما در این دوره مصرف می‌کنید می‌تواند نقش مهمی در سلامت کودکتان تا آخر عمر ایفا کند. اگر چه در هفته بیستم بارداری خود هستید، اما هنوز برای اعمال تغییرات مواد غذایی دیر نشده است. در زیر یک برنامه غذایی برای این هفته در نظر گرفته شده است:

صبحانه: غلات مانند گندم یا نان سبوس‌دار به همراه شیر و یک قاشق مرباخوری عسل.

میان وعده صبح: یک عدد میوه فصل مثل هلو یا چند عدد زردآلو یا سیب و نارنگی

نهار: ماهی و سبزی‌پلو – خوراک تاس کباب با گوشت مرغ یا گوشت قرمز – فسنجان با مرغ یا گوشت

میان وعده عصر: کمی از مغزهای خام و بدون نمک مانند گردو یا بادام یا چند عدد بیسکویت با یک لیوان شیر شام: سبزیجات پخته‌ شده مانند هویج، سیب‌زمینی و کلم و … به همراه ماست – املت به همراه سبزی – کوکوی سیب‌زمینی – سالاد الویه تهیه‌شده با ماست بدون سس مایونز به همراه سبزیجات 

ورزش های هفته بیستم بارداری

برای داشتن انرژی کافی برای کمی ورزش می توانید از میان وعده های سبک و پر انرژی استفاده کنید. یک میوه به همراه یک بیسکوییت که بهتر است سبوس دار باشد، می‌تواند به بدن شما انرژی کافی برای یک ورزش سبک و مفید بدهد. این وعده خوراکی را حدود یک ساعت قبل از زمانی که می‌خواهید ورزش کنید میل نمایید. اگر قبل از ورزش، کالری مورد نیاز را دریافت نکنید، ممکن است احساس خستگی کرده و سرگیجه و ضعف ایجاد شود و این حالات باعث ورزش نکردن شما شوند که این به ضرر بدن شما و کودک درون شکم‌تان است. 

هفته بیست و یکم بارداری

 هفته بیست و یکم بارداری با بزرگ شدن رحم احتمالا سایر اعضای بدن شما  نیز متورم می‌شود. بیشتر زنان در این هفته احساس بهتری دارند، چرا که فشارهای اوایل بارداری کاهش یافته و در این زمان بیشتر می‌توانید از زندگی دو نفره با همسرتان لذت ببرید. با این حال مشکلات بارداری در زنان مختلف متفاوت است و ممکن است هنوز هم برخی از شما طی این ماه‌ها مشکلات بارداری را با خود داشته باشید. در هفته 21 بارداری هنگام بیدار شدن از خواب ممکن است احساس کسلی کنید که برای رفع این حالت چند دقیقه ای را به حرکات کششی اختصاص دهید. گفته می شود اگر ضربان قلب جنین زیر 140 ضربه در دقیقه باشد جنین پسر است، و اگر سریع تر باشد جنین دختر است.

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته 21 بارداری ممکن است علائم کشیدگی در پوست بدن شما، یعنی روی شکم، پایین پاها، ران، ناحیه کمر یا سینه، وجود داشته باشد دلیل این که در حال حاضر این اتفاق می افتد، این است که بدن شما در حال منبسط شدن است و بافت پوست شما زیر پوست شما پاره می شود. همه دچار این عارضه نمی شوند، اما اگر مادر شما علائم کشیدگی داشته باشد، این احتمال در مورد شما نیز وجود دارد.

در هفته 21 بارداری، حدود 5 تا 6 کیلوگرم  افزایش وزن داشته اید و اگر دوقلو باردار باشید حدود 9.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. وزن اضافی باعث احساس چاقی می شود. به یاد داشته باشید افزایش وزن برای سلامتی شما و جنین مناسب است.

در واقع، تمام افزایش وزن در دوران بارداری مربوط به جنین نیست، بلکه این افزایش وزن از اهمیت حیاتی برخوردار است. اگر حدود 13.5 کیلو افزایش وزن در دوران بارداری داشته باشید می توان اهداف آن را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • جنین متوسط کامل = 3 کیلوگرم
 • جفت= 0.6 کیلوگرم
 •  رحم = 1 کیلوگرم
 •  مایع آمنیوتیک = 1 کیلوگرم
 •  چربی، پروتئین و سایر مواد مغذی مادر= 3 کیلوگرم
 •  بافت پستان = 1 کیلوگرم
 •  افزایش حجم مایع = 2 کیلوگرم
 •  افزایش حجم خون = 2 کیلوگرم

تمام افزایش وزن به زنده ماندن و سلامتی جنین کمک می کند و مواد مغذی لازم را تأمین می کند.

وضعیت جنین در هفته 21 بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و یکم بارداری

در این هفته کودکتان به راحتی درون رحمتان حرکت میکند. با توجه به افزایش وزنی که در هفته 21 حاملگی دارد حرکاتش بیشتر احساس میشود که در بعضی موارد عجیب به نظر میرسد. پیش از این کبد و طحال جنین مسئولیت تولید سلول‌های خونی را داشتند، اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه را این عضو برعهده می‌گیرد تا سلول‌های خونی را تولید کند. 

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و یکم بارداری:

جنین در هفته 21 بارداری

 • از سه ماهه دوم، جنین در رحم ادرار می کند، آن را می نوشد، سپس دوباره ادرار می کند، سپس دوباره آن را می نوشد
 • روی بدن جنین به طور گسترده مو رشد میکند
 •  فرزند شما اکنون بیش از جفت وزن دارد و حدود 360 گرم می باشد.

سونوگرافی جنین در هفته 21 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 21 بارداری

علائم طبیعی هفته 21 بارداری

درد شکم: در سه ماهه دوم بارداری شکم درد می تواند به معنی پره اکلامپسی باشد. این بیماری خطرناک زمانی اتفاق می افتد که جفت به درستی کار نمی کند باید به سرعت درمان شوید تا بیماری به جنین در حال رشد آسیبی نرساند. با عملکرد نامناسب جفت، جنین نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی لازم را دریافت کند. علائم پره اکلامپسی شامل فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار است.

 درد در قسمت پایین شکم یا دو طرف شکم: معمولا درد بدون درمان آرام می شود و فقط در هنگام کشیدگی یا اعمال فشار بر ماهیچه ها و رباط ها بروز می کند. اما درد شدید و دائمی نشانه زایمان زودرس، سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، جداشدگی جفت از دیواره رحم که افتادگی جفت نامیده می شود و خونریزی فیبروم است.

 

هشدارهای هفته 21 بارداری

 • تورم بیش از حد در این هفته از بارداری

 • علائم زایمان زود رس

تغذیه هفته 21 بارداری

 شیر و ماست منبع خوبی هستند، اما در مصرف بستنی و پنیر احتیاط کنید. بستنی‌هایی را انتخاب کنید که شکر کمتری دارند و شکلات کمتری در آن استفاده شده است. از آنجا که کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، در هفته 21 بارداری مصرف 27 میلی گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد. حال زمان مناسبی برای اجتناب از خوردن رژیم غذایی بدون چربی نیست. آواکادو منبع خوبی است. روغن زیتون داخل سالاد و پنیر نیز مواد خوبی هستند.  آب میوه (به اضافه مقدار زیادی آب) منبع خوبی از فولات است. زمانی که تشنه از خواب بیدار می‌شوید، یک لیوان آب به همراه مقداری آب میوه می‌تواند انرژی شما را افزایش داده و به شما احساس بهتری بدهد. از آب میوه‌های 100% طبیعی و بدون شکر مصرف کنید.

ورزش هفته 21 بارداری

در هنگام ورزش کردن احتمالاً آب زیادی از بدن شما به صورت تعریق از دست خواهد رفت. برای جبران آن، حتماً از آب و نوشیدنی های انرژی زای ورزشی به مقدار کافی مصرف کنید تا آب از دست رفته بدن شما را جبران کند. رنگ ادرار شما بهترین تست برای میزان آب از دست رفته از بدن تان است، به این ترتیب که اگر رنگ آن روشن و شفاف باشد، نشان دهنده آن است که آب کافی در بدن موجود است. ولی اگر رنگ ادرار تیره و کدر باشد، نشان دهنده آن است که مایعات بدن تان کم شده و به آب و نوشیدنی های مفید نیاز دارید. 

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری جنین شما حسابی بزرگ شده و این مسئله باعث ترک خوردن پوست شکمتان میشود برای جلوگیری از این موضوع بهتر است پوست خود را مرطوب نگه دارید.

هفته بیست و دوم بارداری

برای اینکه حجم ریه‌های شما افزایش پیدا کند قفسه سینه شما 2 تا 3 اینچ بزرگی می‌شود و بعد از زایمان به حالت اول بر می‌گردد. هم اکنون رحم شما چند سانت بالاتر از ناف قرار گرفته است.

در هفته 22 بارداری اندازه شکم حدود 20 تا 24 سانتیمتر از استخوان لگن تا بالای رحم است.

وضعیت جنین در هفته 22 بارداری

وضعیت جنین در هفته 22 بارداری

فرزندتان در هفته بیست و دوم بارداری در حال تمرین مهارتهایی است که بعد از تولد به آنها نیاز دارد و این زمان تمرین برای فرزندتان مهم است. فرزندتان مشغول رفلکس ها، تنفس و حتی مکیدن است. به یاد داشته باشد رشد فرزندتان همچنان ادامه دارد. او دیگر شبیه یک انسان کامل است ولی کمی جثه کوچکتری دارد. 

 حقایقی در مورد فرزند شما در هفته بیست و دوم بارداری:

جنین در هفته 22 بارداری

 • فرزند شما حدودا 27.8 سانتی متر طول دارد و به اندازه یک سیب زمینی شیرین است
 •  فرزند شما در حال حاضر الگوهای رفتاری و حرکتی خود را توسعه می دهد
 •  لثه فرزند شما در حال رشد جوانه های دندانی است و برای رشد دندان بعد از تولد خود را آماده می کند.
 •  فرزند شما در رحم بازی می کند و سپس برای بازیابی انرژی چرت می زند.

سونوگرافی جنین در هفته 22 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 22 بارداری

علائم طبیعی هفته 22 بارداری

 • کشیدگی پوست و ترک خوردن شکم، ران ها وباسن
 • دردکمر
 • ترشح مهبل
 • گرفتگی بینی
 • خونریزی لثه
 • تورم پا

هشدارهای هفته 22 بارداری

حدود 10 درصد از زنان دچار عفونت ادراری می‌شوند که در اکثر آنان این عفونت مثانه است و خودش را با آزمایش‌ادرار نشان می‌دهد. نشانه‌های این عفونت تکرر ادرار، سوزش ادرار، درد زیر شکمی و درد هنگام خروج ادرار است. این بیماری به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک خوب می‌شود اما اگر درمان نشود احتمال ابتلا به عفونت کلیه‌ای نیز افزایش می‌یابد. عفونت کلیه‌ ای نیز علاوه بر عواقبی که برای خود مادر دارد ممکن است موجب بروز زایمان زودرس در ماه‌های آخر بارداری شود. نشانه‌های دیگری که ممکن است در عفونت مثانه بروز کند؛ تب ادرار خونی، تهوع و استفراغ و کمر درد شدید است.

تغذیه هفته 22 بارداری

به دلیل تغییر متابولیسم بدنتان در طول بارداری، شما بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی هستید. بنابراین کاملاً گوشت را بپزید. این هشدار شامل هات داگ نیز می‌شود.

ورزش هفته 22 بارداری

اکنون زمان آن رسیده که ورزش‌های سنگین را ترک کنید و به ورزش‌های آرام تر روی بیاورید. ایروبیک داخل آب و شنا کردن باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش فشار روی پاهای شما که تحت فشار زیادی هستند، میشود. 

بیشتر بخوانید:

راهنمای کامل ماه اول بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه اول بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه دوم بارداری/ دغدغه ها و مراقبت های ماه دوم بارداری چیست؟

راهنمای کامل ماه سوم بارداری/ در ماه سوم بارداری چه می گذرد؟

راهنمای کامل ماه چهارم بارداری/ در ماه چهارم بارداری چه می گذرد؟

راهنمای کامل ماه ششم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه ششم بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه هفتم بارداری/ دغدغه ها و مراقبت های ماه هفتم بارداری چیست؟

راهنمای کامل ماه هشتم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه هشتم بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه نهم بارداری/ در ماه نهم بارداری چه می گذرد