موج
کدخبر : ۲۸۵۱۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-285109

آنچه در مورد باداری باید دانست (9)؛

زنان باردار با ورود به ماه نهم بارداری، به طور کامل آماده زایمان می‌شوند. احساس یک زن باردار در ماه نهم بارداری ، عجیب است. احساس به اتمام رسیدن یک پروسه بسیار طولانی و سخت برای به دنیا آوردن یک فرزند دوست داشتنی، احساسی است که تنها یک مادر باردار آن را درک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، ماه هشتم بارداری که در (راهنمای کامل ماه هشتم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه هشتم بارداری بدانند) خوانید به پایان رسید و وارد ماه نهم بارداری شدید.

در ماه آخر بارداری سرعت وزن‌گیری جنین به حداکثر خود می‌رسد و در نهایت به طور معمول با وزن حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم و قد ۵۰ تا ۵۸ سانتی‌متر آماده به دنیا آمدن می‌شود. دیگر پوست او به طور کامل نرم و صاف شده و موهای کرکی روی بدنش هم کمتر شده است، بدن او چربی را کاملا جذب کرده و حالا او حسابی تپل به نظر می‌رسد.

در پایان این ماه رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.

شاید در این ماه دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او روی عضلات کف لگن باشد. البته گاهی سر کودک روی اعصاب لگن قرار می‌گیرد که چنین وضعیتی برای شما دردهایی را ایجاد می‌کند.

تغییرات بدن در ماه نهم بارداری

در ماه نهم بارداری وزن شما زیاد شده است و برای زایمان آماده هستید. در اثر افتادن جنین در مسیر زایمان سوزش معده و تنگی نفس به سراغ شما می آید .پشت شما بیش از حد درد می کند؛ حمام گرم و ماساژ به بهبود آن کمک می کند.<a href="https://www.hidoctor.ir/">&nbsp;</a>

علائم طبیعی ماه نهم بارداری

چکیدن پستان

در انتهای بارداری، پستان ها شروع به چکه مایعی زرد به اسم کلستروم یا آغوز می کنند. چکیدن کلستروم به معنی نزدیک بودن زایمان نیست، همچنین نچکیدن آن نیز به معنی مشکلی نیست. این مسئله پدیده ای طبیعی است. برای جلوگیری از خیس شدن لباستان از پد مخصوص استفاده کنید.

تغییر مکان جنین

چند هفته پیش از زایمان احساس سوزش معده و تنگی نفس دارید که به دلیل تغییر مکان جنین و افتادن آن در مسیر زایمان است. در کنار سوزش معده، یبوست و پشت درد نیز وجود دارد. افتادن جنین در مسیر زایمان به معنی نزدیک بودن زایمان است اما می تواند چند روز یا چند هفته پیش از شروع انقباضات باشد. همچنین این مقدمه ای بر علائم دیگر شامل ترشحات واژن و پشت درد است.

دفع ادرار مکرر

در اثر حرکت جنین به مکان جدید، به مثانه فشار وارد می شود، بنابراین شما هر چند دقیقه به دستشویی می روید. همچنین کنترل مدفوع نیز دشوار است. سعی کنید مایعات بیشتر بخورید. در صورت مصرف کمتر مایعات احتمال عفونت مجاری ادراری افزایش می یابد.

انقباضات براکستون

در نزدیکی انتهای بارداری، انقباضات اشتباه یا براکستون افزایش می یابد. این انقباضات تا چند هفته پیش از زایمان ادامه پیدا می کنند. اگر چه این انقباضات به شدت انقباض اصلی زایمان نیست اما درد کمی نیز ندارد. در واقع آن ها به قدری شدید هستند که دهانه رحم را باز می کنند. هنگامی که دچار انقباض می شوید سعی کنید حالت نشستن یا ایستادن خود را تغییر دهید. کم آبی بدن باعث افزایش انقباضات می شود. این انقباضات یکی از قسمت های طبیعی بارداری است. اما اگر در یک ساعت بیش از چهار انقباض تجربه کردید با پزشک صحبت کنید. اگر درد از پشت شروع شد و به جلو آمد یا ترشحات واژن دارید با پزشک تماس بگیرید.

اسهال

اسهال در اواخر بارداری یکی از علائم نزدیکی زایمان است. همچنین حرکات روده نیز باعث انقباض شکم می شود.

سبکی

اگر بارداری اول شما است، افتادن جنین در مسیر زایمان را دو تا سه هفته پیش از زایمان تجربه می کنید. اما برای مادرهایی دیگر این مسئله تا چند روز پیش از زایمان اتفاق نمی افتد.

تغییر در حرکات جنین

با رشد جنین ضربه های او کاهش می یابد. زیرا فضای کوچکی در اختیار دارد. اما ضربات در حال حاضر شدیدتر هستند. در صورت کاهش ناگهانی ضربه ها باید به پزشک اطلاع دهید.

ترشحات واژن همراه با خون

ترشحات واژن نگران کننده نیستند، بخصوص ترشحات بعد از نزدیکی جنسی. اما در صورتی که ترشحات زرد رنگ هستند یا بو می دهند از نداشتن عفونت واژن اطمینان حاصل کنید.

دور مسافرت رفتن را خط قرمز بکشید

در ماه آخر بارداری توصیه می شود که خانم ها مسافرت نروند و یا در صورت رفتن به مسافرت، ترجیحا به جایی بروند که به محل درمانی نزدیک باشد، تا اگر مادر دچار مورد اورژانسی و یا خونریزی شد، فورا به آنجا مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. چون در ماه آخر بارداری حرکت های زیاد باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است جنین و مادر به خطر بیفتند.

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم از بارداری جای جنین بسیار گرم و نرم است و درحال لم دادن و استراحت می باشد، با اینکه حرکاتش کمتر شده است ولی شما مکرراً او را احساس می کنید.

هفته سی و پنجم بارداری

در این هفته بدن با پیچ دادن عضلاتش احتمالا شروع به آمادگی برای زایمان می‌کند. در صورتی که خانم باردار حس کند رحمش به طور منظم جمع و سفت میشود، این انقباض‌ها به اصطلاح انقباض براکستون هیکس نامیده می‌شود. دیگر تغییرات هفته سی و پنجم بارداری را با هم میخوانیم.

ملاقات های ماهانه شما با پزشک در این زمان هفتگی می شود وپزشک به بررسی رشد جنین می پردازد. همچنین افزایش وزن شما و گشادی دهانه رحم را نیز بررسی می کند. 

رحم شما تا 15 برابر حالت عادی بزرگ‌شده به‌طوری‌که بالای رحم شما تقریبا زیر دنده‌های سینه قرارگرفته است و شاید احساس کنید که دیگر جایی برای رشد آن باقی نمانده است.

اگر می‌توانستید به درون رحم خود نگاهی بیندازید متوجه می‌شدید که حجم مایع آمنیوتیک درون رحم خیلی کم شده و جای آن را یک جنین کوچولو گرفته است.

رحم شما جای بقیه اندام‌های داخلی‌تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همین خاطر بیشتر به دستشویی بروید و یا دچار برخی عوارض ناشی از سوءهاضمه (مثل سوزش معده) شوید. اگر این مشکلات را ندارید از معدود خانم‌های خوش‌شانس هستید!

وضعیت جنین در هفته 35 بارداری

وضعیت جنین در هفته 35 بارداری1

کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزن جنین در هفته 35 بارداری بیشتر از 2383 گرم شده و طول بدن او هم کمی بیشتر از 46.2 سانتی‌متر است. تعیین وزن دقیق جنین در این شرایط بسیار دشوار است زیرا هم زمان با رشد جنین حجم مایع آمنیوتیک افزایش می یابد و جفت جنین هم بزرگتر میشود. هرچند رحم شما جای گرم و نرمی است، اما چون فضای داخل رحم کمی کوچک است کودکتان نمی‌تواند در آن شیرجه بزند یا غلت بخورد! البته او همچنان به لگدزدن ادامه خواهد داد. کلیه‌های جنین 35 هفته کاملا رشد کرده‌اند و کبد او نیز می‌تواند مقداری از ضایعات بدن را فرآوری و دفع کند. رشد فیزیکی کودک شما در هفته سی و پنجم بارداری تقریبا به پایان رسیده است و او در چند هفته آینده فقط وزن اضافه خواهد کرد. بنابراین تولد جنین در هفته 35 آسیب جدی به او وارد نخواهد کرد. حتما متوجه شده اید که حرکتهای جنین در هفته سی و پنجم بارداری در این زمان نسبت به قبل از سازمان یافتگی بیشتری برخوردار و دوره های خواب و بیداری او منظمتر شده است. به خاطر داشته باشید که یک دوره حرکتهای جنین در هفته سی و پنج بارداری ممکن است تا 20 دقیقه به طول بینجامد.

روی کیسه های هوای ششهای جنین، به دلیل وجود مواد فعال سطح که یک ماده شیمیایی است و ششها را پس از تنفس منبسط میکند، خطوطی شکل میگیر و به جنین کمک میکند پس از تولد بتواند در دنیای خارج از رحم تنفس کند.

سر جنین در ابتدا بسیار نرم و انعطاف پذیر است و به تدریج با جذب کلسیم سفتتر میشود. مغز او هم هنوز به طور کامل به وسیله استخوان پوشیده و بسته نشده است و در واقع هنوز به طور کامل استخوانهای جمجمه به هم متصل نشده اند. بزرگترین آنها استخوان لوزی شکی است که در قسمت جلوی سر قرار دارد و ملاج پیشین نامیده میشود. ملاج دیگری نیز در قسمت پشت سر قرار دارد که کوچکتر است و چندان محسوس نیست.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 35 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 35 بارداری

فرزندتان در حال آماده کردن اعضایش برای زایمان میباشد که شامل رشد،تکامل و آمادگی تنظیم تنفس و دمای بدن است.در این مرحله فضای زیادی برای تغییر وجود داشته که رژیم وژنتیک نقش مهمی بازی میکند. با وجودی که رشد فیزیکی اعضای بدن کودک کاهش می‌یابد، ولی مغز به طور خارق العاده ای در حال رشد است. جمجمه‌اش هنوز نرم است و کاملاً سخت نشده تا به راحتی از کانال تولد بیرون آید. 

 •  فرزند شما احتمالا در هفته 35 حدود 5.5 پوند وزن دارد و نزدیک به 50 سانتیمتر است.
 •  فرزند شما خیلی شبیه به یک نوزاد است.
 •  فرزند شما حدود نیم پوند در هفته کسب می کند.

سونوگرافی جنین در هفته 35 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 35 بارداری

در تصویر سونوگرافی جنین در هفته سی و پنجم بارداری گوشهای جنین نشان میدهد که چطور ویژگیهای صورت جنین به طور کامل توسعه می‌یابدد. او اکنون به شکل یک نوزاد تازه به دنیا آمده به نظر میرسد. نگران نباشید تنها 5 هفته دیگر چشمتان به دیدن نوزادتان روشن خواهد شد. جنین حالا درون رحم کامل شده است. او همچنان حرکات تنفسی را تمرین میکند و مایع آمنیوتیک وارد ریه‌ها شده و از آن خارح میشود و به رشد ریه کمک میکند.

علائم طبیعی هفته 35 بارداری

ورم حتی در خانم های سالمی که حاملگی بغرنجی هم ندارند ایجاد می شود. با رسیدن به هفته های 34 تا 36 بارداری جنین هم به تدریج متورم می شود. در این هنگام متوجه می‌شوید حلقه شما به انگشتانتان تنگ شده است و پاهایتان هم به سختی در کفش می رود. بنابراین حلقه تان را از همین حالا درآورید زیرا ممکن است دو هفته دیگر نتوانید این کار را انجام دهید. اما چنانچه ورم به سرعت افزایش پیدا کرد یا ضورت شما پف کرد با پزشک خود تماس بگیرید چون ممکن است علامتی باشد که نشان دهد فشار خون شما خیلی بالا رفته است یا دچار تشنج حاملگی شده اید.

دراین هفته ضربان قلب شما تندتر می‌زند و تنگی نفس هم بیشتر می‌شود. در این زمان نفس کشیدن و راه رفتن برایتان سخت شده است. سعی کنید رو به پشت نخوابید و ورزش های سنگینی که منجر به نفس نفس زدنتان میشود را رها کنید.

هشدارهای هفته 35 بارداری

اگر متوجه یکی از علائم زیر شدید  که نشانه زایمان است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید:

 •  خونریزی یا لکه بینی
 •  درد کمر یا شکم
 • داشتن بیش از6 انقباض در ساعت
 • خروج مایع از واژن

تغذیه هفته 35 بارداری

مهم است که انرژی و سلامت خود را با تغذیه درست و متعادل و ورزش منظم حفظ کنید. به جای این که چیز جدیدی به برنامه خود اضافه یا کم کنید، برنامه غذایی و ورزشی را که از قبل داشته ‌اید، ادامه دهید.

دریافت کافی کلسیم، پروتئین، آهن و فولیک اسید در این ماه نسبت به هر ماه دیگری ضروری‌تر بوده و در صورت نیاز دریافت مکمل ضروری است.

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری جنین روزانه 30 گرم وزن اضافه می کند و ممکن است با نزدیک شدن به روز موعود، پایین آمدن او را به سمت لگن خود احساس کنید.

هفته 36 بارداری

حالا و در هفته 36 بارداری خود شما هم حدود 11 تا 14 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید و وزنتان در هفته های آخر حاملگی دیگر اضافه نخواهد شد. با رشد کودک شما و تنگ شدن فضای اندام‌های داخلی ممکن است کمتر از چند هفته پیش احساس گرسنگی کنید. در این مرحله استفاده از غذاهای سبک‌تر در دفعات بیشتر مناسب خواهد بود. با پایین‌تر رفتن کودک شما و نزدیک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت‌تر شود.

اکنون زمانی است که فرزندتان به پائین لگن آمده که فشار لگنی و فوریت دفع ادراری را افزایش میدهد.اگر احساس کردید که کودکتان در حال افتادن است نگران نباشید برای اکثر زنان در هفته 36 بارداری این احساس طبیعی و بدون انقباض،درد و یا خونریزی جای نگرانی نیست. قله رحم در این هفته دقیقا به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. اگر اولین باری است که باردار شده‌اید ظرف چند هفته بعد سر کودک داخل حفره رحم شما قرار بگیرد. 

وضعیت جنین در هفته 36 بارداری

وضعیت جنین در هفته 36 بارداری1

وزن جنین در هفته سی‌ و ششم بارداری هر روز زیاد می‌شود، تقریبا روزی 30 گرم. وزن او حدود 2622 گرم است و حدود 47.4 سانتی‌متر طول دارد. ناخنهای جنین در هفته 36 بارداری به قدری بلند شده که می‌تواند در همان رحم خودش را بخاراند. تنها اندامی که هنوز در هفته 36 بارداری کامل نشده شش های جنین است. در این صورت ممکن است فرزند شما در این هفته آماده به دنیا آمدن باشد.

موهای کرک مانند او و همین‌طور ورنیکس (ماده نسبتا چربی که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می‌کرد) در حال ناپدید شدن هستند.

جنین در 36 هفتگی همه این مواد را به همراه دیگر ترشحاتی که به درون مایع آمنیوتیک می‌ریزند، می‌بلعد و این مواد تا زمان تولد در شکم او باقی خواهند ماند. این مخلوط سیاه‌رنگ که مکونیوم نامیده می‌شود، اولین مدفوع کودک شما را تشکیل خواهد داد.

در انتهای هفته سی ‌و ‌شش بارداری شما کامل شده است. به کودکانی که در بین هفته‌های سی و هفتم و چهل و دوم به دنیا بیایند کامل می‌گویند، به آن‌ها که قبل از 37 هفته به دنیا می‌آیند نارس و بعد از 42 هفته دیررس می‌گویند.

معمولا سر جنین در هفته 36 بارداری به‌طرف پایین قرارگرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر است.

درصورتی‌که وضعیت کودک شما به این شکل نباشد پزشک یا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم برنامه‌ریزی کنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش کمک خواهند کرد.

به ندرت پیش می‌آید که پزشک یا ماما سعی کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روی شکم وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم را تغییر داده و سر او را به‌طرف پایین برگردانند.

جفت جنین هم در این زمان نقش کمتری بر عهده دارد و با تولید هورمونهایی او را بیش از پیش از بدن شما مستقل می‌کند. او حالا یک جفت کلیه دارد که به خوبی کار می‌کنند و کبدش هم بخشی از مواد زائد را پالایش می‌کند. اما پادتنها هنوز از طریق جریان خون شما برای کودک تهیه می‌شود. این پادتنها او را از ابتلا به سیاه سرفه، سرخک و حتی سرماخوردگی و آنفلوآنزا محافظت می‌کند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 36 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 36 بارداری

اکثر افزایش وزن نوزادتان ازهفته 36  تا زایمانتان چربی قهواه ای است که لایه ای از چربی است که به فرزندتان کمک میکند تا بعد از زایمان دمای بدنش را تنظیم کند. با رسیدن به انتهای حاملگی تفاوت بین وزن و طول نوزادان تفاوت بیشتری میکند چون تفاوت مختصری با هم دارند. ژنتیک در تین بین نقش مهمی را دارد. حقایقی در مورد کودک شما در هفته 36 :

کودک شما در هفته 36 حدود 6 پوند خواهد داشت.

 بدن فرزند شما با پوشش نازکی از مو پوشیده شده است

سونوگرافی جنین در هفته 36 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 36 بارداری

تصویر سونوگرافی جنین در هفته سی و ششم بارداری در ظاهر بسیار شبیه آن چیزی است که قرار است 4 هفته بعد و هنگام زایمان ببینید. صورت جنین تقریبا شبیه هنگام تولدش است. در هفته های باقی مانده جنین تقریبا هر هفته 250 گرم وزن اضافه خواهد کرد تا زمان تولد وزن مناسبی داشته باشد.

علائم طبیعی هفته 36 بارداری

1. بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:

  غذایهای تند و پر چرب

   شکلات

  مرکبات

   قهوه

2. وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید.

3. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

3. هنگام غذا خوردن صاف بنشینید

4. برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا 2:30 بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

هشدارهای هفته 36 بارداری

در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه در هفته 36 بارداری بد است.

تغذیه هفته 36 بارداری

با نزدیک‌تر شدن به پایان بارداری، خستگی بیشتر در شما نمایان می‌شود. اگر در روز 8 لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن‌های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه نوشیدن آب کمتر مقاومت کنید.

وعده‌های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده‌های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می‌شود اما بعدازاینکه تحلیل رفت، باعث تشدید احساس خستگی در شما خواهد شد.

درد زایمان در هفته 36 بارداری

اگر در هفته سی و ششم بارداری درد زایمان به سراغتان آمد آرام باشید، در بیشتر موارد نوزاد مشکلی ندارد و سالم است. در حقیقت اگر در معرض خطر زایمان خطرناک باشید پزشک توصیه می کند در هفته سی و ششم زایمان کنید. در هفته سی و ششم بارداری، ریه های جنین در حال تکمیل شدن هستند. اما اگر تکمیل نشده باشند باید از دستگاه تنفس استفاده کنید. پزشک به بررسی فشار خون و مقدار اکسیژن نوزاد می پردازد. سپس نوزاد را یک یا دو روز در بیمارستان نگه می دارند تا بهتر شود.

هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری مغز و سیستم تنفسی نی نی به رشد خود ادامه می دهند و ممکن است شما با ترشحات و انقباضات واژنی بیشتری برخورد نمایید.

هفته سی و هفتم بارداری

در این هفته در حقیقت وزن بدن شما تغییر دیگری نخواهد کرد و تنها جنین است که به افزایش وزن خود ادامه می‌دهد. در طول چند هفته یا چند روز باقی مانده به زایمان، حدودا روزی 14 گرم به وزن جنین اضافه می‌شود. 

در هفته 37 بارداری با پایین تر رفتن کودک شما و نزدیک شدن او به لگن همراه است و ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت تر شود. در صورتی که این اولین حاملگی شما باشد احتمال پایین تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی که این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شکم خود احساس خواهید کرد که در نتیجه راه رفتن و پیاده روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد.

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری

وضعیت جنین در هفته 37 بارداری1

جنین شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود که به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. جنین‌هایی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آنهایی که بعد از 42 هفته به دنیا بیایند دیررس می‌گویند. وزن جنین شما کمی بیشتر از 2859 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.6 سانتی متر طول دارد. در ادامه شاید وزن بدن شما تغییری نکند و فقط به وزن جنین اضافه شود. در طول چند هفته یا چند روز باقی مانده تا زایمان حدود روزی 14 گرم به وزن جنین اضافه میشود. در برخی حالتها ممکن است مقداری از مایع آمنیوتیک به وسیله بافتهای بدنتان جذب شود و حجم مایع آمنیوتیک اطراف جنین کمی کاهش پیدا کند. این باعث می‌شود تصور کنید فرزندتان کمتر حرکت می‌کند اما او همچنان به همان اندازه فعال است. با افزایش حجم رحم، نور بیشتری وارد آن می‌شود و جنین در واکنش به آن چشمانش را باز می‌کند.

موی سر بسیاری از نوزادان در هنگام تولد کامل است و طول موهای آنها ممکن است بین 1.2 تا 3.8 سانتی متر باشد. اگر رنگ موی کودک شما با خود شما یکسان نیست تعجب نکنید. برخی نوزادان هم تنها کمی موی کرک مانند دارند. در هفته سی و هفت بارداری تحریک سینه‌های شما بر اثر هورمون‌های مربوط به جفت جنین برای تولید شیر باعث برجسته شدن پستان‌های کودک هم می‌شود اما پس از تولد آنها به حالت اولیه بازمی‌گردند.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 37 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 37 بارداری

نوزاد شما در هفته 37 بارداری چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم در کنارش تمرین می‌کند. با این حال مهمترین تمرینی‌ که انجام می‌دهد تمرین تنفس است او باید بتواند با ورود به دنیای جدید خودش را با این دنیا تطبیق دهد. حقایقی در مورد جنین در این هفته:

 •  کودک شما به اندازه سر کاهو است
 •  فرزند شما هر روز حدود نیم اونس افزایش وزن دارد

سونوگرافی جنین در هفته 37 بارداری

گاهی اوقات پزشک یا ماما از شما درباره نحوه بررسی رشد جنین درون شکمتان سوال می‌کند. یک شاخص سلامت جنین اندازه گیری مایع آمنیوتیک است. این کار می‌تواند بخشی از تست مشخصات بیوفیزیکی باشد که شامل تماشای تمام حرکات مختلف جنین است. در این تصویر، سونوگرافیست عمیق‌ترین قسمت مایع آمنیوتیک را در چهار ناحیه رحم اندازه گیری می‌کند.

علائم طبیعی هفته 37 بارداری

حدود 2 الی 3 هفته قبل از زایمان و از همین هفته سی و هفتم، یک روز صبح که شما از خواب برمی‌خیزید، متوجه خواهید شد که بچه شما بیش از حد پایین آمده و این نشان می‌دهد که او آماده تولد است. این وضعیت قرارگیری، "آنگاژمان" نامیده می‌شود. با این چرخش بچه برای قرارگیری در مرحله تولد به قسمت فوقانی شکم فشار می‌آورد. این موقعیت در نتیجه نازک شدن دیواره رحم و کشیدگی زیاد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم است البته این وضعیت برای تمامی مادران رخ نمی‌دهد به ویژه مادرانی که قبلا سابقه زایمان داشته‌اند اما این تغییر ظاهری به وضوح در شما دیده می‌شود و توجه دیگران به این تغییر ظاهری جلب خواهد شد. سهولت در تنفس یکی از نتایج خوب این وضعیت و تکرر ادرار یکی دیگر از عواقب سخت آن است زیرا سر بچه به مثانه فشار می‌آورد.

هشدارهای هفته 37 بارداری

بهداشت را در هفته 37  بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاهی تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتما برای معالجه زودتر اقدام کنید.

تغذیه هفته 37 بارداری

از همین هفته سی و هفتم بارداری باید به فکر تغذیه در دوران شیردهی باشید. بهترین راه افزایش مقدار کالری مصرفی در طول دوره شیردهی، اضافه کردن مواد مغذی مانند شیر و ماست بدون چربی، گوشت قرمز، ماهی، مرغ و ماکیان، و تخم مرغ و غلات کامل به برنامه غذایی است. برخی از مواردی که شامل 200 کالری اضافه بر رژیم غذایی معمول هستند عبارتند از یک کاسه غلات صبحانه با شیر، یک تخم مرغ املت شده همراه با یک تکه نان برشته شده، یک تکه مرغ و مقداری شیر است. یادتان باشد هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید بدنتان در مقایشه با زمان حاملگی به ویتامین و مواد معدنی بیشتری از جمله ویتامین A، C، E و اسید فولیک، کروم، کلسیم، مس، ید، منگنز، سلنیوم و روی نیاز دارد. بدن شما ویتامین‌ها و مواد معدنی را در ابتدا به جنین اختصاص میدهد. بنابراین چناچه به اندازه کافی مواد مغذی به بدن شما و جنین نرسد بدنتان از مواد مغذی ذخیره شده برای تولید شیر استفاده می‌کند و خودتان دچار کمبود می‌شوید.

علائم زایمان در هفته 37 بارداری

هفته 37 بارداری بهترین زمان برای داشتن علائم زایمان است. علائم مختلف درد زایمان به دو دسته تقسیم می شوند: علائمی که به معنی نزدیکی زایمان است و علائمی که به معنی اتفاق افتادن زایمان در حال حاضر است.

اگر این نشانه ها را در هفته 37 بارداری ببینید زایمان نزدیک خواهد بود:

پوشش مخاطی و / یا خون

ممکن است کمی مخاط غلیظ در لباس زیر خود ببینید. این مخاط پوشش دهانه رحم است که از دهانه رحم محافظت می کند. همانطور که دهانه رحم شما گشاد میشود، مخاط دهانه رحم آزاد می شود تا راه را برای نوزاد فراهم کند. مخاط دهانه رحم ممکن است حاوی خون رقیقی باشد.

حالت تهوع

بعضی از زنان قسم می خورند قبل از شروع درد زایمان، حالت تهوع دارند. بنابراین، در هفته 37 بارداری، تهوع به این معنی است که نوزاد به زودی می آید.

اسهال

در هفته 37 بارداری، اسهال فقط می تواند اسهال باشد یا به معنی درد زودرس زایمان باشد. به همین دلیل است که با تغییر هورمون ها برای آمادگی برای زایمان، تحریک روده نیز دیده می شود.

در زیر علائم جدی تر زایمان ذکر شده است – در صورت وجود مشکلات زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

پاره شدن کیسه آب

اگر احساس می کنید ترشحات آب وجود دارد به معنی نشت مایع آمنیوتیک است. اکثر زنان 12 ساعت پس از پارگی کیسه آب، زایمان می کنند.

انقباضات منظم

اگر انقباضات تکرار شود و بیشتر و بیشتر شوند، نزدیک زمان زایمان هستید. همانطور که رحم منقبض می شود، دهانه رحم باز می شود تا جنین بتواند از کانال زایمان عبور کند. اگر اولین بارداری شما باشد، ممکن است چند ساعت انقباضات منظم داشته باشید ، در این هنگام انقباضات واقعا دردناک خواهد بود و به همه توجه شما نیاز دارد. 

درد پشت

گاهی اوقات جنین به شکلی قرار گرفته است که فشار زیادی روی ستون فقرات مادر وارد می کند. اگر درد پشتی دائمی باشد به طوری که شدیدتر از آنچه تا کنون در حاملگی داشته اید باشد، یا درد از شکم به پشت انتقال یابد، می تواند به معنی رسیدن زمان زایمان باشد.

علائم شروع درد زایمان

ممکن است تا کنون و در هفته سی و هفتم بارداری متوجه علائم پیش از درد زایمان شده باشید. این امر شاید به دلیل تغییرات و انقباضهایی در واژن ایجاد و منجر به ورود جنین به ناحیه لگن خاصره و گاه نیز باعث اسهال شود. همچنین در این زمان اغلب پیش می آید که لکه های خونی به رنگ قهوه ای ببینید. درد اولیه اغلب 5 تا 12 ساعت طول میکشد و به باز شدن دهانه رحم تا 4 سانتی متر کمک میکند و نیز دهانه آن را نازک میکند. تا رحم مانند استوانه ضخیمی به نظر برسد. که به گلدانی ظریف ختم میشود. بهترین کاری که در این هنگام میتوانید برای خودتان انجام دهید کم خوردن و استراحت کردن روی دست چپ است.

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری جنین شما پنجه های قوی دارد و به زودی آن را بر روی صورت و دستهای فرد دیگر امتحان می کند! به هر حال آنچه که مهم است مواظب پره اکلامپسی و یا همان مسمومیت در بارداری باشید.

هفته 38 بارداری

اگر احساس می‌کنید چیزی مثل رعد و برق در پاهایتان در جریان است و مدام بالا و پایین می‌رود نگران نباشید، در هفته 38 بارداری نوزاد احتمالا در لگن پایین آمده است و این به آن معناست که او در حال آماده شدن برای خروج است. در هفته 38 بارداری انقباض‌هایی که در فواصل منظم ایجاد می‌شود، قویتر شده که نشان دهنده آن است اتفاق بزرگی درحال وقوع است. 

38 هفته حاملگی را پشت سر گذاشتید و حس شیرین و به یاد ماندنی مادر شدن را تجربه کرده اید. کودک شما بعد از این هفته اگر به دنیا بیاید  قابلیت حیات مستقل بدون استفاده از دستگاهه و مراقبت های ویژه را داراست.

با نزدیک شدن به زایمان ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژینال شوید. این قضیه خیلی طبیعی است و دچار مشکل نمیشوید. اگر دچار بوی بد یا رنگ بد شدید یا خارش وسوزش یا تب را تجربه کردید، به دنبال مشاوره پزشکی باشید. با افتادن فرزندتان به داخل لگن ممکن است بتوانید تنفس راحت تری بکنید.

وضعیت جنین در هفته 38 بارداری

1وضعیت جنین در هفته 38 بارداری

جنین شما در هفته 38 بارداری حسابی چاق شده است! او 3083 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز بین 49.8 سانتی متر است. او می‌تواند خیلی محکم چنگ بیندازد که این را هم به زودی می‌توانید با انگشت خود امتحان کنید! اندام‌های او کاملا رشد کرده و در مکان نهایی خود قرار دارند. ولی ریه‌ها و مغز او هرچند به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که بتوانند فعالیت کنند اما تا زمان تولد و مدتی پس از آن نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. جنین در هفته سی و هشتم بارداری به اندازه‌ای بزرگ شده است که زانوها و آرنج‌هایش مدام خم می‌شود یا به هم می‌پیچد. با این حال همچنان می‌جنبد و به شما ضربه می‌زند. از این رو باید از حرکات او آگاه باشید. ضربان قلب او در طول درد زایمان و نیز زایمان بین 120 تا 160 بار در دقیقه است. همچنین ممکن است حالا بیش از هر زمان دیگری متوجه سکسکه‌های او بر اثر فرو بردن مایع آمنیوتیک که هنگام نفس کشیدن رخ می‌دهد، شده باشید. در این زمان همسرتان می‌تواند به راحتی حرکت لباس شما را ببیند. ریه‌های کودک حالا به طور کامل رشد کرده است.

طول بند ناف جنین بین 30 تا 100 سانتیمتر است که رایجترین اندازه در حدود 50 سانتیمتر است. بند ناف شبیه سیم تلفن سفید رنگ، مرطوب و تاب خورده است که رابط کودک و جفت او به شمار می‌آید.

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 38 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 38 بارداری

فرزندتان تا هفته 38 بارداری  افزایش وزن قابل توجهی داشته است.از این لحظه به بعد افزایش وزن او آهسته است یا حتی متوقف میشود. درحالی که رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.  در هنگام تولد، سر نوزاد شما همان اندازه باسن، شکم و شانه هاست و در طی چند هفته اول پس از تولد شکل سر تغییر می کند.

سونوگرافی جنین در هفته 38 بارداری

در طی هفته‌ های آخر بارداری، جنین شما جای کمتری برای تحرک دارد. چند هفته پیش از این او ممکن بود لگد زده یا بچرخد اما حالا او فضای کافی برای این کار را ندارد زیرا رشد کرده و کمتر امکان جابه‌جایی دارد. اما اگر جنبش جنین بیش از حد کم باشد شاید لازم باشد با سونوگرافی بررسی لازم انجام شود. در سونوگرافی هفته سی و هشت بارداری ضربان قلب جنین بررسی میشود تا اطمینان حاصل شود در محدوده طبیعی قرار دارد.

علائم طبیعی هفته 38 بارداری

ممکن است دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

اگر دچار اضطراب و نگرانی هستید، باید بدانید که این مسئله بر روند زایمان شما تاثیرگذار خواهد بود. سعی کنید آرام باشید و در تمرین‌های منظم، تمرکز خود را به دست آورید. جهت آرام بخشی عضلاتتان را آرام سازی کنید. از بخشی از سر یا پا شروع کنید و تک تک عضلات را یک به یک شل کنید. می‌توانید از همسرتان بخواهید پشت و شانه‌هایتان را ماساژ دهد. بعد دست‌ها و پاهایتان را ماساژ دهد زیرا ماساژ عضلات سبب ترشح اندروفین می‌شود که سرخوشی شما را همراه خواهد داشت. 

هشدارهای هفته 38 بارداری

افسردگی حالت روحی است که برخی از بانوان باردار  در هفته 38 بارداری را گرفتار خودش می‌کند. درصورتی که احساس می‌کنید حال و حوصله برای انجام دادن هیچ کاری ندارید برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید با ورود نوزادتان بی حوصلگی روحی دردساز می شود

تغذیه هفته 38 بارداری

بهترین روش برای افزایش میزان جذب کالری در زمان شیردهی استفاده از مواد غذایی مغذی مانند شیر بدون چربی، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی، تخم مرغ و حبوبات است. 200 کیلوکالری اضافی در یک ساندویچ کباب ترکی با نان گندم، یک کاسه برشتوک یا غلات با شیر، تخم مرغ به همراه تکه‌های نان گندم و جوجه کباب وجود دارد. حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات نیز نقش عمده‌ای در تامین کالری مورد نیاز شما و نوزاد خواهند داشت. اگر رژیم غذایی شما به حد کافی غنی نیست، به پزشک مراجعه کنید تا ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله ویتامین A،E،C، اسیدفولیک، ویتامین B1 و B12 ، کلسیم، مس، قلع، منگنز، ید، بیوتین، سلنیوم و سایر مواد معدنی و مکمل‌های غذایی را برایتان تجویز کند.

*هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری مراحل رشد جنین به طور کامل طی شده است و دیگر باید آماده خوش آمد گویی او به این جهان باشید. در صورتی که کیسه آب شما پاره شد و یا دردهای زایمان داشتید به پزشک خود و یا بیمارستان مراجعه نمایید.

هفته 39 بارداری

کودک شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! در هفته 39 بارداری زایمان نزدیک است و این روزهای باقیمانده آخر ممکن است به سرعت طی شوند یا به کندی بگذرند. از الان احتمالا به میزان پیش رونده ای احساس ناخوشی دارید چون رحم سنگینر از همیشه است و محتویاتش را همه جا باید حمل کنید. اما نگران نباشید حالا دیگر میتوانید خوشحال باشید که خیلی زود این مسائل برطرف میشود و شما کوچولویتان را در آغوش خواهید کشید. 

*وضعیت جنین در هفته 39 بارداری 

وضعیت جنین در هفته 39 بارداری1

نوزاد به ساختن یک لایه چربی به منظور کنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اکنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند). اندامهای بدن جنین شما در هفته سی و نهم بارداری کاملا رشد کرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شکل گرفتن یک لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.

حالا در هفته 39 بارداری اجزای صورت جنین حسابی شکل گرفته است و بهتر از گذشته به نظر میرسد. همچنین چشمانش باز است و گوشهایش با فاصله از سرش قرار گرفته اند. ممکن است سرش پر از مو باشد اما اگر رنگ عجیب و غریبی داشت جا نخورید، بسیاری از زوجهای مو بور فرزندانی با موهای مشکی هستند و به عکس. بدن جنین در هفته سی و نه بارداری به قدری کامل شده که میتواند از مغزش فرمان بگیرد و برخلاف هفته های اول حاملگی که سرش به اندازه بقیه بدنش بود، حالا حدود یک چهارم بدنش را تشکیل میدهد. یک واقعیت دیگر این است که حالا اندازه دور سر و دور شکم او با هم مساوی است. به همین دلیل است که پوشیدن و درآوردن لباس نوزاد از سر نوزاد دشوار است.

خوشبختانه مهم نیست ابعاد جنین چقدر باشد، زیرا سر او هنگام تولد و عبور از مجرای تولد شکل میگیرد. این امر ممکن است سرش را کمی به شکل مخروط درآورد و پس از به دنیا آمدن کمی خنده دار به نظر برسد. اما مشکلی نیست، زیرا حدود 24 ساعت پس از تولد سرش به حالت عادی برمی‌گردد.

*حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 39 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 39 بارداری

شکم جنین در هفته 39 بارداری  بزرگ و گرد شده. فرزند شما در لحظات آخر زندگی شکمی می‌باشد. او در اثر افزایش قد و وزن، فضایی برای تکان خوردن ندارد. شاید او اکنون دیگر به حالت پیش از تولد قرار گرفته باشد. مغز جزء آخرین اعضا است که به رشد کامل می‌رسد اما این عضو هم به زودی تکمیل شده و نورون‌های آن شروع به فعالیت می‌کنند. حقایقی در مورد جنین در این هفته:

 •  نوزاد شما همچنان یک لایه چربی را برای کمک به کنترل دمای بدن خود پس از تولد تشکیل می دهد.
 •  نوزاد شما اتصالات عصبی ایجاد کرده و رشد مو و افزایش وزن او ادامه دارد.

*سونوگرافی جنین در هفته 39 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 39 بارداری

سونوگرافی هفته سی و نهم بارداری سه چهارم چهره جنین را نشان میدهد و شما میتوانید مژه های او را به راحتی ببینید. پزشک شما ممکن است بخواهد موقعیت دقیقت جنین را با سونوگرافی مشخص کنید و آمادگی شما را برای زایمان و چرخیدن سر جنین رو به پایین را بررسی کند.

*هشدارهای هفته 39 بارداری

در صورت مشاهده علائم زایمانی سریعا به مراکز زایمان مراجعه کنید.

*علائم طبیعی هفته 39 بارداری

ممکن است دردهایی را در هفته 39 بارداری در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

*هفته چهلم بارداری

در هفته پایانی بارداری جنین شما به اندازه یک کدو تنبل کوچک است، اگر هنوز باردار هستید نگران نباشید این مسئله کاملاً طبیعی است و به زمان در نظر گرفته شده بعنوان روز اول بارداری شما مربوط می شود.

هفته 40 بارداری

شما این سفر 9 ماهه را به پایان برده‌اید و هر لحظه ممکن است زایمان کنید و نوزاد کوچکتان را در بغل بگیرید. حالا دیگر حتما برای ورود کوچولویتان به دنیای بیرون آماده‌اید.

این هفته ممکن است به لحاظ ذهنی تنش زیادی داشته باشید اما کاملا طبیعی است.

*وضعیت جنین در هفته 40 بارداری

وضعیت جنین در هفته 40 بارداری1

تخمین اندازه متوسط جنین در هفته چهلم خیلی سخت است اما یک نوزاد به طور متوسط حدود 3500 گرم وزن و حدود 51.2 سانتی متر طول دارد. هر روز که می‌گذرد کودک شما کمی بزرگتر می‌شود، ناخن‌ها و موهای او هم به رشد خود ادامه می‌دهند. هنوز هم استخوان‌های جمجمه او قدری از هم جدا هستند و این به آن خاطر است که جمجمه بتواند کمی فشرده‌تر شده و به راحتی از مجرای زایمان عبور کند. تا حدود یک سال پس از تولد هم برخی نقاط نرم که ملاج یا فونتانل نامیده می‌شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.

جنین حالا چاق و فربه شده است. 15 درصد بدن او را چربی تشکیل می‌دهد که باعث تنظیم دمای بدنش میشود. همچنین بیشتر موهای بدن جنین ناپدید شده اما همچنان لایه نازکی از ماده سفید و چسبناک روی تنش وجود دارد.

بر اثر تجزیه سلولهای قرمز خونی در بدن جنین ماده ای به نام بیلی روبین تولید می‌شود که همراه با دیگر مواد زاید از طریق جفت جنین به بدن شما منتقل میشود. پس از به دنیا آمدن نوزاد و قطع کردن بند ناف او مجبور است خودش به دفع این مواد اقدام کند. در این حالت انباشته شدن مقدار زیادی بیلی روبین تولید شده در بدن کودک باعث ابتلای او به زردی میشود که تا چند روز پس از تولد ادامه خواهد داشت. علائم سنتی زردی عبارتند از زرد شدن اندک پوست و سفیدی چشمها. در این مورد اغلب جای نگرانی نیست و قرار گرفتن در معرض نور به تدریج او را به حالت عادی برمیگرداند. در هفته چهلم بارداری فرزندتان صدای شما را بهتر از هر کس دیگری تشخیص می‌‍دهد.

برای اطمینان از سلامت جنین، صدای قلبش کنترل می شود و اگر هوا به او نرسد، به کمک صدای قلب می توان آن را تشخیص داد. معمولا تعداد ضربان قلب جنین در حدود 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. صدای قلب جنین معمولا هر نیم ساعت یک بار کنترل می شود. امکان دارد صدای قلب جنین کمتر و یا بیشتر از حالت طبیعی شود که علت آن کاهش خون رسانی از طریق جفت به جنین است. در این شرایط ماما یا پزشک علت را جستجو می کند و تا بهبود صدای قلب جنین به شما توصیه می کند به پهلوی چپ بخوابید و با ماسک اکسیژن نفس بکشید.

*حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 40 بارداری

حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 40 بارداری

در هفته 40 بارداری سر کودک در موقعیتی قرار گرفته است تا بتواند از مجرای زایمان عبور کند. رحم شما به تدریج طی هفته 40 و هفته آینده برای زایمان آماده می‌شود و گردن رحم نرم‌و باز می‌شود. اگر دردها بیشتر از یک دقیقه و هر بار به مدت 5 دقیقه یکبار تکرار شوند احتمالا زمان آن رسیده تا بار خود را بر زمین بگذارید. بهتر است در این هفته‌ها حرکات جنین را کنترل کنید. اگر او به شدت تکان می‌خورد یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید و برای زایمان آماده شوید. 

 •  فقط پنج درصد از نوزادان در تاریخ تعیین شده به دنیا می آیند.
 •  استخوان های جمجمه نوزاد هنوز کامل با هم مخلوط شده اند، بنابراین در هنگام تولد در کانال تولد نوزاد راحت تر حرکت می کند.

*سونوگرافی جنین در هفته 40 بارداری

سونوگرافی جنین در هفته 40 بارداری

سونوگرافی در هفته چهلم بارداری برای تعیین میزان وزن نوزاد انجام میشود. این تصویر مقطعی از شکم کودک را مشخص میکند و میتوان مشخص کرد وزن دقیق نوزاد با توجه به جنسیتش چقدر است.

*علائم طبیعی هفته 40 بارداری

دردهای کمری :به علت نزول جنین طبیعی میباشد.

*هشدارهای هفته 40 بارداری

درصورت کاهش حرکات جنین و یا شرع علامت زایمانی در هفته 40 بارداری به پزشک مراجعه کنید.

*القای درد زایمان در هفته 40 بارداری

ممکن است کنجکاو باشید استفاده از روش های طبیعی برای القای درد زایمان چگونه است. توصیه می کنیم پیاده روی طولانی و رابطه جنسی را امتحان کنید. اگر می خواهید طب سوزنی را امتحان کنید، این روش نیز امن است. با این حال، از مکمل های گیاهی و یا روغن کرچک استفاده نکنید، زیرا روش های ناامنی هستند. ممکن است شنیده باشید تحریک نوک پستان می تواند درد زایمان را تحریک کند. این روش باعث تحریک می شود، اما پزشکان امتحان کردن آن را توصیه نمی کنند. در واقع، تحریک نوک پستان می تواند موجب انقباضات بیش از حد قوی شود و سلامت جنین را در معرض خطر قرار دهد. 

اکنون که به تاریخ مورد نظر خود رسیده اید، پزشک با شما درباره القاء درد زایمان صحبت می کند. اگر جنین کاملا سالم باشد و هیچ عارضه ای نداشته باشد، از القاء استفاده نمی شود. 

*اگر کیسه آب پاره شد چیکار کنم؟

یکی از اتفاقاتی که مادر نگران آن است پاره شدن کیسه آمونیاک پیش از موعد زایمان است. آرام باشید زیرا بیشتر خانم ها این مشکل را تجربه می کنند و حتی اگر کیسه آب پاره شود، احتمال خروج مایع از آن خیلی کم است و به صورت خیلی آهسته چکه می کند.  در این حالت دستمال کاغذی قرار دهید تا مایع لباس های شما را خیس نکند و محل را تمیز نگه دارید. کیسه آب معمولا پس از انقباض پاره می شود اما گاهی پیش از شروع درد زایمان نیز پاره میشود. در برخی خانم ها نیز کیسه آب تا زمانی که درد زایمان شروع نشده است پاره نمی شود. اگر کیسه آب پیش از شروع درد پاره شود، پزشک بیست و چهار ساعت منتظر می ماند تا درد زایمان شروع شود. اگر انقباضات به خودی خود شروع نشوند پزشک از روش های تحریک کردن استفاده می کند. مایع آمونیاک بی بو و بی رنگ است ولی اگر رنگ آن سبز یا قهوه ای بود با پزشک تماس بگیرید. این مسئله در حالتی که مدفوع جنین وارد مایع شده باشد اتفاق میفتد و به معنی تحت فشار بودن جنین است. 

*ممنوعه های زایمان

در خصوص عواملی که زایمان را دشوار می کنند می توان به خوردن غذاهای شور و نشستن در جاهای خیلی سرد در زمان بارداری اشاره کرد. هم چنین پرخوری در دوران بارداری باعث بزرگ شدن جنین شده و زایمان را سخت میکند. 

بیشتر بخوانید:

راهنمای کامل ماه اول بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه اول بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه دوم بارداری/ دغدغه ها و مراقبت های ماه دوم بارداری چیست؟

راهنمای کامل ماه سوم بارداری/ در ماه سوم بارداری چه می گذرد؟

راهنمای کامل ماه چهارم بارداری/ در ماه چهارم بارداری چه می گذرد؟

راهنمای کامل ماه پنجم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه پنجم بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه ششم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه ششم بارداری بدانند

راهنمای کامل ماه هفتم بارداری/ دغدغه ها و مراقبت های ماه هفتم بارداری چیست؟

راهنمای کامل ماه هشتم بارداری/ نکاتی طلایی که مادران باید در ماه هشتم بارداری بدانند

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: بارداری سونوگرافی زنان باردار دوران بارداری زایمان زودرس آنچه در مورد باداری باید دانست حاملگی هفته به هفته بارداری هفته به هفته هفته های حاملگی سه ماه سوم بارداری ماه های بارداری علائم زایمان زودرس هفته های بارداری ماه های حاملگی ماه های آخر بارداری آموزش بارداری ماه 8 بارداری ماه آخر بارداری سونوگرافی جنین علائم بارداری هفته‌ های پایانی بارداری ماه نهم بارداری  نکاتی طلایی که مادران باید در ماه نهم بارداری بدانند راهنمای کامل ماه نهم بارداری در ماه نهم بارداری چه می گذرد؟ دغدغه های و مراقبت های ماه نهم بارداری علائم طبیعی ماه نهم بارداری تغییرات بدن در ماه نهم بارداری تغذیه ماه نهم بارداری مسافرت در ماه نهم بارداری هفته سی و پنجم بارداری هفته 35 بارداری وضعیت جنین در هفته 35 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 35 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 35 بارداری علائم طبیعی هفته 35 بارداری هشدارهای هفته 35 بارداری تغذیه هفته 35 بارداری هفته سی و ششم بارداری هفته 36 بارداری وضعیت جنین در هفته 36 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 36 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 36 بارداری علائم طبیعی هفته 36 بارداری هشدارهای هفته 36 بارداری تغذیه هفته 36 بارداری درد زایمان در هفته 36 بارداری هفته سی و هفتم بارداری هفته 37 بارداری وضعیت جنین در هفته 37 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 37 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 37 بارداری علائم طبیعی هفته 37 بارداری هشدارهای هفته 37 بارداری تغذیه هفته 37 بارداری هفته سی و هشتم بارداری هفته 38 بارداری هفته سی و نهم بارداری هفته 39 بارداری هفته پایانی بارداری هفته چهلم بارداری هفته 40 بارداری علائم شروع درد زایمان وضعیت جنین در هفته 38 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 38 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 38 بارداری هفته‌ های آخر بارداری هشدارهای هفته 38 بارداری علائم طبیعی هفته 38 بارداری تغذیه هفته 38 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 39 بارداری وضعیت جنین در هفته 39 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 39 بارداری هشدارهای هفته 39 بارداری علائم طبیعی هفته 39 بارداری سونوگرافی هفته سی و نهم بارداری وضعیت جنین در هفته 40 بارداری حقایقی در مورد فرزند شما در هفته 40 بارداری سونوگرافی جنین در هفته 40 بارداری علائم طبیعی هفته 40 بارداری هشدارهای هفته 40 بارداری القای درد زایمان در هفته 40 بارداری ممنوعه های زایمان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  باسلام از مطالب كه توضيع داده شده بود. و خيلى كامل و روشن گفته شد راضى و خرسند هستم و از صميم قلب تشكر ميكنم. پا برجا باشيد و سلامت. ممنون.

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها