موج
کدخبر : ۳۸۲۹۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382960

قاضی زاده هاشمی در گفت وگوی ویژه خبری:

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در معیشت موضوع اشتغال را هدفگذاری می کنیم می خواهیم نرخ بیکاری که 12، 13 درصد حالا کمتر یا بیشتر اعلام می کنند این را کاهش بدهیم یا قدرت خرید را افزایش بدهیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهور ی امشب در آخرین برنامه تبلیغات انتخاباتی خود در گفتگوی ویژه خبری سیما شرکت کرد و در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه سالهاست تورم بالا داریم و این تورم افزایش پیدا کرده به 40 درصد، 50 درصد و سبب کاهش قدرت خرید و تغییر جمعیت دهک ها شده است. شما در برنامه هایتان اعلام کردید افراد را به سه دسته تقسیم می کنید کسانی که باید مالیات بدهند کسانی که یارانه بگیرند و کسانی که دخل و خرجشان تقریبا برابر است.

وی افزود: آیا مدل تقویم جبران معیشت مردم همین است؟ اظهار کرد: سیاست هایی که ما در مورد آن صحبت می کنیم ابتدا با رای مردم جاری می شود. طبیعتا انتخابات رقابتی پرشور با یک رئیس جمهوری که پشتوانه رای مردمی بالا داشته باشد و با قدرتی که به پشتوانه رای مردم کسب می‌کند، مشکلات موجود را که خیلی عمیق هستند حل و فصل بکند و هم بتواند در عرصه بین المللی بعضی از گره هایی که وجود دارد را باز بکند.

 قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: در معیشت موضوع اشتغال را هدفگذاری می کنیم می خواهیم نرخ بیکاری که 12، 13 درصد حالا کمتر یا بیشتر اعلام می کنند این را کاهش بدهیم یا قدرت خرید را افزایش بدهیم یا یک سطح بالاتر تورم که یک مقداری خودش ساختارهای فقرزا را دارد و قدرت خرید را کم می کند، هزینه ها را افزایش می دهد و فاصله طبقاتی و فقر و نابرابری را بیشتر می کند کنترل بکنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: برای همه اینها برنامه داریم. من از یک سطح بالاتری به مسئله نگاه کنم و آن اینکه چرا این امر اینقدر مزمن شده است. ما چه زمانی که تحریم نبودیم و فروش نفتی خوبی داشتیم قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، درآمدهای نفتی هنگفتی داشتیم دچار بیماری هلندی می شدیم باز تورم را درست می کردیم چون زمانی که منابع نفتی مان کاهش پیدا کرده بود چه زمانی که دارایی داشتیم برای فروختن چه زمانی نداریم برای فروختن چه زمانی که اوراق می توانستیم بفروشیم کسری بودجه را مثلا تامین بکنیم چه زمانی که حتی توان فروش اوراق هم نداشتیم در تمام این مدت ما تورم را داشتیم. 

 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: معلوم می شود که یک مسئله ای داریم که این مسئله مرتب دارد خلق تورم می کند. این یک مسئله نهادی و ساختاری است. یک وقتی باز این ساختار و نهاد را در خود حوزه اقتصاد دنبال می کنیم. می گوییم نظام پولی، بانکی، مالی، وضعیت تولید! وضعیت بهره وری ما در نظام تولید یک بحث بالاتر این هست که ما هزینه های اجتماعیمان چقدر هست؟ 

وی ادامه داد: باید ببینیم هزینه اداره کشور چقدر هست؟ اندازه دولت که ما مجبوریم تامین منابع بکنیم چقدر هست؟ سهم خدمات اجتماعی که داریم به مردم می دهیم و منابع مالی نیاز داریم برای تامین آن چقدر است؟ بعد شکاف طبقاتی چقدر هست؟ چون قدرت خرید را و قیمت گذاری را طبقات بالای جامعه تعیین می کنند. کسی که پول بیشتری دارد قیمت بازار را تعیین می کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت های مختلف زحمات زیادی کشیدند و تلاش کردند، گفت: دولت ها تلاش کردند بعضی از این نقاطی که عرض کردم را به عنوان پروژه حل و فصل بکنند اما این پروژه ها به اتمام نرسیده مسئله و تمام نشده است.

وی با ذکر مثالی درباره مسکن مهر اظهار کرد: پروژه مسکن مهر خیلی پروژه خوبی بود برای اینکه یکی از معضلات معیشتی مردم را که هزینه تامین مسکن هست را حل و فصل بکند. اما این پروژه خوب ممکن است خود این پروژه وقتی که می خواهد واگذار بشود بیاید در اختیار یک گروه های خاص واگذار بشود برای ساخت و ساز و بعد چون باز ما توان خرید مردم را نتوانستیم تنظیم کنیم آن کسی که به او مسکن مهر تعلق می گرفته مجبور است مسکن مهرش را بفروشد و بعد دوباره برود اجاره نشین بشود به خاطر اینکه هزینه های بالایی دارد و ما سایر هزینه هایش را نتوانستیم کنترل بکنیم.

قاضی زاده هاشمی با تصریح اینکه یک نظام جامعی طراحی کردیم که همه شهروندان ایرانی از بلوچستان بندر لنگه بستک تا آذربایجان همه اینها دارای یک شناسنامه بشوند نزد دولت و معلوم بشود که اینها هزینه های واقعیشان چقدر هست؟ گفت: باید مشخص شود توان کسب درآمدشان چقدر هست؟ آن هزینه واقعی که اینها دارند به یک ترتیبی باید جبران بشود. 

وی تصریح کرد: اگر درآمدهایشان بیشتر از هزینه هایشان بود اینها به صورت فزاینده مالیات پرداخت می کنند اگر کمتر بود اینها یارانه دریافت می کنند. بستگی دارد به اینکه در چه وضعیتی باشند. در  همین داستان کرونا که بالاخره یک مسئله جدی ما هم هست و خیلی مشاغل صدمه خوردند بسیاری از مشاغل روزمرد صدمه خوردند خیلی از این رستوران ها که یک زمانی ممکن است درآمدهای خوبی داشتند یا تالارهای عروسی، تالارهای مراسمات، صدمه جدی خوردند خیلی از مشاغلی که کنار دریا بودند حتی دستفروشان و امثال اینها صدمه جدی خوردند اینها اگر یک زمانی می توانستند البته

قاضی‌زاده گفت: از دستفروشان مالیات نمی گرفتند آنهایی که مالیات می گرفتند یک زمانی می توانستند مالیات بدهند ممکن است الان یارانه بگیرند به خاطر اینکه دچار مسئله شدند. یا بر اساس اینکه یک فرزندی به فرزندان اضافه بشود فردی نیاز به نگهداری داشته باشد یا خارج بشود از آن دامنه، بنابراین این باید هوشمند عمل کند.

قاضی زاده هاشمی درباره سامانه جامع مالیاتی و کارکرد آن اظهار کرد: سامانه جامع مالیاتی مسئله اش اخذ مالیات است به چیز دیگری کار ندارد. 

وی افزود: یک سامانه دیگر داشتیم رفاه ایرانیان در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که قرار بود مجموع بانک های اطلاعی را یکی بکند. خیلی از بانک ها و داده ها هنوز تشکیل نشده است. مثلا کاداستر که موضوع مالیکت است یعنی موضوع دارا بودن اموال است الان یک بحثی داریم سر سند رسمی و سند عادی که بحث مفصلی است ولی ثبت همان است این کامل انجام نشده است. 

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این چیزی که عرض می کنم یک سامانه پیش رونده است یعنی ما ذره ذره اول از وصل کردن تراکنش مالی و هزینه های واقعی یعنی هر ایرانی واجب است یک اعتبار مالیاتی نزد سازمان مالیاتی سازمان هدفمندی سایر سازمان هایی که کمک رسان هستند اینها می شوند زیر مجموعه ای از اینها آزمون وسع در مورد اینها انجام می شود. وضعیت وسع چگونه است؟ تا کاملا این مجموعه سامانه ما کامل بشود ما از مکانیسم های آزمون وسع استفاده می کنیم که افراد درآمدها و هزینه های سالانه شان چگونه است براساس آن تدبیر می شود.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: بعضی از هزینه ها را باید دولت بدهد الان مثلا در همین داستان کرونا موضوع واکسیناسیون را ما داریم یک وظیفه عمومی حوزه بهداشت درمان است. اصلا دولت وظیفه دارد هر 5 نوع واکسن را را تهیه و در اختیار مردم قرار بدهد چه ایرانی و چه خارجی بتوانند واکسن بزنند.

وی گفت: این را دیگر ما نباید به عنوان هزینه مردم در نظر بگیریم. اگر مردم دارند به این سمت رانده می شوند یعنی اینکه دولت خدمات عمومیش ضعیف است. یعنی کنار این ما باید خدمات عمومی دولت را اینقدر تقویت بکنیم یا هزینه او را جبران بکنیم یا به صورت تخفیف مالیاتی آن را در نظر بگیریم حتی اگر هزینه اش را نمی توانیم بدهیم جزو هزینه های قابل قبول بپذیرم که او مجبور نشود در این بخش مالیات بدهد تا زمانی که بتوانیم مجموع خدمات عمومی را دولت تامین بکند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دولت می خواهد با یک سیاستی ارز 4200 تومانی حمایتی بکند از یک قشری اما در عمل این اتفاق نمی افتد به خاطر نبود یک شبکه توزیع است. شما از روش هایی مثل کالابرگ الکترونیک و ... استفاده می کنید؟ اظهار کرد: الان یک تجربه ای داریم در مورد بیماران خاص.

وی افزود: ما یک ردیفی داریم برای کمک به داروهای بیماران خاص. این را تلاش کردند نقطه زنش بکنند یعنی مجموعه افرادی که نیازمند به داروی بیماری خاص هستند پیدا بکنند و کمک مستقیم فقط به این فرد انجام بدهند تحت عنوان تخفیفات فرانشیز این مدل برای مجموعه یارانه ها قابل انجام هست. چون بعضی از یارانه ها عمومی است مثل یارانه مواد غذایی بعضی از یارانه ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی یارانه هایی از این دست یا مثلا ما یارانه می دهیم برای تامین نهاده های دامی، مرغ، طبیعتا به همه مردم نمی دهیم می خواهیم به یک تولید خاص بدهیم هر چند ما نهایتا باید یارانه را به مصرف کننده نهایی بدهیم ولی طی مرحله واسط با ایجاد مکانیزم های هوشمند به چه کسی چه مقدار باید یارانه برخوردار شود به جای اینکه ما رانت ارزی بدهیم یارانه خرید می دهیم به آن تولید کننده یعنی در زنجیره اول از تولید کننده حمایت می کنیم زنجیره بعد می رویم داخل خط آخر توزیع حمایت می کنیم نهایتا می رویم از مصرف کننده نهایی حمایت می کنیم و این شبکه اطلاع رسانی ما کامل بشود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که فرض کنیم نظام مالیاتی مورد نظر شما اجرایی بشود شبکه توزیعی هم که فرمودید اجرایی بشود. اما این باعث نمی شود که توزیع درآمد عادلانه تر بشود. ممکن است که در اقتصاد نیروهایی وجود داشته باشد که وجود دارد که آن دهک پردرآمد پرشتاب تر درآمدش بالا برود و این دهک های فقیر ممکن است بالا برود ولی با یک شتاب کمتر و این توزیع ناعادلانه را بدتر بکند. برای این چه برنامه ای دارید؟ تأکید کرد: ساختارهای استضعافگر را که رشد نامتوازن ایجاد می کنند باید از بین ببریم. یک سری نهاد استضعفاگر درست شده است مثل خود بودجه دولت که دارد به یک منطقه ای از کشور بیشتر می دهد مثل یک لوله کشی که یک جا یک قطر لوله مثلا 10 اینچ است و به سیستان و بلوچستان یک اینچ می رسد! 

وی گفت: ما باید تبعیض مثبت ایجاد بکنیم یعنی نظام سرمایه گذاری ما نظام تخصیص بودجه ما جاهایی که الان در پیرامون هست من سری قبلی بعضی از نقشه هایش را نشان دادم که ما الان یک مرکز پیدا کردیم یک پیرامون پیدا کردیم این پیرامون در دولت سلام بیشتر به آن توجه می شود منابع مالی بیشتری داده می شود تا کم کم رشد متوازن شود. 

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: ما وقتی از رشد اقتصادی صحبت می کنیم در تله میانگین نباید بیفتیم بگوییم میانگین رشد اقتصادی کشور هشت درصد است چون ممکن است یک جا 40 درصد باشد یک جا منفی باشد. وقتی در نظام اسلامی این ارزشمند است که میانگین رشد اقتصادی همه خانوارها هشت درصد باشد. البته ما الان یک جاهایی باید سرعت بیشتری بدهیم چون یک چند قطبی اتفاق افتاده در اقتصاد ما تا آن افرادی که محروم واقع شدند رشد کنند. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این توزیع یارانه هوشمند است یعنی شما باید یک جاهایی زمینه رقابت و زمینه رشد آموزشی برایشان ایجاد بکنید عدالت آموزشی و مهارت و سرمایه گذاری مضاعف ایجاد بکنید به آنها یک یارانه ای هم بدهید که یک مقداری وضعیت معیشتشان بهبود پیدا بکند بعد از یک دهه که اینها توانستند خودشان را به میانگین کشور برسانند بعد شما می توانید رقابت بدون تبعیض ایجاد کنید. 

وی گفت: یک عقب ماندگی هفتاد ساله در بعضی از نقاط کشور داریم. در اقشار هم اینطور است در صنوف مختلف هم همین طور است. مثلا در حوزه بهداشت و درمان یک نظام طبقاتی درست است. پزشکان متخصص پزشکان عمومی پزشکان عمومی پرستاران. ما باید هم منطقه ای این مسئله را حل بکنیم هم در بین اقشار هم در بین صنوف مختلف این نظامات باید دوباره بازتنظیم بشوند. نظام حقوق و دستمزد نظام پرداخت نظام دریافت مالیات نظام دادن یارانه، اینها مجموعه اش تا این فاصله طبقاتی کاهش پیدا کند.

 قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که یکی از مواردی که باید بازنگری بشود به فوریت در دولت آینده بحث یارانه های پنهان است. این خودش یک نوع بی عدالتی است می دانید که دهک های برخوردار و پردرآمد به شدت مصرف انرژی بالاتری دارند نسبت به دهک های پایین تر برای این چه برنامه ای دارید؟ گفت: یک بخشی از یارانه پنهان را به تولید می دهیم. الان مزیت نسبی تولید در ایران یکیش به خاطر انرژی ارزان است. یک بخشیش را به مصرف می دهیم ما فعلا باید از تولید حمایت کنیم. یعنی آن گاز ارزان قیمت تر یا امثالی که به تولید می دهیم باید ادامه پیدا بکند. اما برای بخش مصرف همانطور که خیلی از کشورهای دنیا یک عنوانی تحت عنوان اعتبار انرژی دارند. 

وی افزود: بعضی از دوستان گفتند من یارانه را می دهیم 450 هزار تومان اضافه می کنم در حالیکه بهتر است به جای اینکه ما یارانه 450 هزار تومانی بدهیم و کل انرژِی را گران بکنیم مثل بنزین ما آمدیم یارانه را افزایش دادیم تورم را افزایش دادیم به جای اینکه این کار را بکنیم سهم شهروندان را از محل یارانه پنهان اعلام بکنیم تا اینها بتوانند تمام قبوضشان را پرداخت بکنند بیشتر از یارانه نرخ آزاد بگیریم. یعنی آن وقت تورم را تحمیل نکردیم به جامعه. آن 80 درصد که زیر الگوی مصرف مصرف می کنند اینجوری کاملا از مزایای این برخوردار می شوند و مجبور نیستند پول بیشتری پرداخت بکنند. 

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: این اواخر دولت کاری در حوزه برق کرد یک بخشی را رایگان کرد یک بخشی را با صرفه جویی در الگوی مصرف کاهش مصرف صادرات گران کردن مصرف های بالا این را عملا جبران کرد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: مشکل توسعه زیرساخت های برق داریم و خاموشی ها به خاطر این است که یک برنامه جدی داشته باشیم ولی به نظر این الگوی خوبی است یعنی الگویی است که ما برای مجموعه بخش های انرژی که الان داریم یارانه پنهان می دهیم استفاده بکنیم البته این خیلی باید در خور توجه و تدبیر باشد چون آزادسازی قیمت های انرژی اگر مکانیزم جبرانی درست نباشد حتما تورم زاییش سنگین است هم خودش و پولی که دوباره جاری می شود در بازار و این پول خودش یک چرخه تورمی جدید ایجاد می کند.

وی در پاسخ به این سوال که شما گفتید که سه روزه یک اتفاقی را در بازار سرمایه ایجاد خواهید کرد اعتمادی که الان از دست رفته و زیانی که مردم دیدند یک مقداری با این سه روز جور در نمی آید. توضیح بفرمایید که با چه روشی می خواهید این کار را انجام بدهید خوب است، گفت: این خیلی مورد بحث قرار گرفت که می شود مگر سه روزه؟ گفتم وقتی با یک تصمیم شبانه می شود باعث ریزش شد می شود این را هم اصلاح کرد. بازار سرمایه پایه اش اعتماد است. اعتماد یعنی اینکه مردم به آینده این بازار امیدوار بشوند و صف فروش تبدیل به صف خرید می شود یعنی عملا مقصرین بازار سرمایه خود مردم و فعالان هستند. مردم کی در صف فروش هستند وقتی نسبت به آینده بازار ناامید هستند این خیلی ساده است. برگرداندن اعتماد توسط یک دولت مقتدر که می خواهد اعلام بکند من از بازار می خواهم حتما حمایت بکنم و این را بکی دو دستورالعمل روشن نشان دهد ساده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خیلی ها می گویند دولت نباید در بازار دخالت کند، تأکید کرد: متأسفانه بازار ما دولتی است. اول باید بازار دولتی را تبدیل به بازار غیردولتی کرد، یعنی شرکت های خصولتی که عملا دولتی هستند واقعا خصوصی و مردمی بشوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نظام اداری که شامل شورای عالی بورس هستند هم باید کاملا مردمی بشوند، اینها نهاد ناظر مردمی بشوند دولت بکشند کنار، این دخالت ها را نکند ولی وقتی دولت موثر بوده و عامل سقوط بورس بوده حداقل شرکت های وابسته به دولت کمک بکنند برای برگشتن به اعتماد ما نمی خواهیم منابع و مالکیت را از اینها بگیریم. ما می گوییم شما 130 هزار میلیارد تومان بر اساس گزارش های رسمی تخلف کردید و از بازار خارج کردید این 130 میلیارد تومان هم متعلق به شما نمی خواهیم مالکیت را از شما بگیریم ما حرفمان این است که چرا ناگهانی این کار را کردید این حجم از سرمایه باید به تدریج خارج می شد. 

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: این پول باید به صندوق تثبیت بازار برگردد. بعد هم بعضی تصمیمات دولت مثل نرخ خوراک در پتروشیمی  ها در فولادها می تواند سوددهی بالاتر را نشان بدهد در شرکت های اصلی پتروشیمی پتروپالایشی فولادی که موتور حرکت دادن بازار سرمایه هستند. این اعتماد را باز می گرداند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بعضی ها به ما می گویند که شما خوراک را کاهش می دهید درآمدهای دولت کاهش پیدا می کند ما باید مالیات بیشتر بگیریم هم مالیات چون وقتی چرخه بازار سرمایه حرکت می کند به ازای هر تراکنش دولت مالیات می گیرد و هم از خود سود این شرکت ها مالیات می گیرد و تازه این مکانیزم هایی است.

وی گفت: ما مسئله حکمرانی داریم در بازارهای مختلفمان ما 4 تا بازار داریم بازار مالی، پولی بیمه تجاری و بیمه های اجتماعی. بیمه های اجتماعی که اصلا رها هستند درست است که وزارت تعاون و رفاه مسئولشان است اما تعداد زیادی هستند معلوم نیست که چطور سرمایه گذاری می کنند؟ اینها آیا نظارت و حسابرسی می شوند؟ ترازنامه شان را ارائه می کنند نمی کنند؟ اکثرا هم زیان ده هستند. آن سه تایی که ناظر دارند بخشی هستند یعنی مثلا رئیس بانک مرکزی که مسئول بازار پولی هست می گوید من کاری ندارم بازار سرمایه چه اتفاقی می افتد.

وی افزود: درست است عضو شورای عالی بورس است اما می گوید من متولی این طرف هستم حال نرخ بهره بانکی با مداخله من کم و زیاد می شود چه اتفاقی می افتد بیفتد و چه بسا ضرر دهی بازار مجاور را به سود خودش ببیند. 

قاضی زاده تأکید کرد: مسئله این است که باید مدیریت پیدا کند، یعنی یک شورا بیاید درباره مجموعه مولفه های حاکم بر اینها تصمیم بگیرد که وقتی دارد تصمیم می گیرد در ارتباط با بازار سرمایه آثارش را در سایر بازارها هم پیش بینی بکند. این مسئله اصلی است که دولت باید حل بکند. مسئله فرماندهی واحد است حکمرانی یکسان است. نگاه منظومه ای است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: موضع من را در ارتباط با کل قیمت گذاری ها این است که اولا معتقدیم مجموعه فرآیندهای تولید و عرضه و کسب و کار حتی توسط مدیران زنجیره تامین انجام بشود از ابتدا تا انتها. دولت سه جا نباید بیشتر ورود بکند؛ اولا کشف قیمت ها همه باید در بورس کالا باشد. یعنی ما به جای اینکه قیمت گذاری بکنیم باید کشف قیمت در بورس کالا اتفاق بیفتد. 

وی افزود: یک سری از کالاها کالاها استراتژیک است دولت باید قیمت هایش را ضمانت بکند مثل گندم و جو. خرید تضمینی تعیین و پولش در بودجه دیده می شود آن نرخ خرید تضمینی هر چقدر زیر قیمت خرید تضمینی در بورس خرید و فروش اتفاق افتاد آن ما به التفاوت را دولت پرداخت می کند در حالیکه الان دولت باید کل پول خرید تضمینی را بدهد. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آنجا که عرضه و تقاضا اتفاق می افتاد گندم چهار هزار تومانی 3500 تومانی را 500 تومان را دولت به نفع تولید کننده می پردازد. جای دیگر که دولت دخالت می کند حمایت از مصرف کننده است. می گویید این قیمت بالا پایین می شود قیمت نان هم بالا و پایین می شود مگر می شود آزاد بگذارید؟ من می گویم هر چقدر این تفاوت  اتفاق بیفتد میزان یارانه ای که من به نان می دهم بیشتر می شود. به کی می دهم؟ به نانوا می دهم که نان را با قیمت ثابت به مصرف کننده برساند. 

وی خاطرنشان کرد: جای سومی که دولت ورود می کند نرخ تعرفه است. آن هم برای حمایت از تولید داخل. یعنی جوری باید تعرفه را تنظیم بکند که تولید داخل همیشه به نسبت واردات صرفه داشته باشد. در بقیه موارد اصلا دولت نباید دخالت بکند. که شامل آن قیمت گذاری در آن بازار سرمایه گذاری و خوراک و نان می شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که یک خلائی که الان داریم صدای سهامداران خرد اصلا به گوش نمی رسد و در روند تصمیم گیری ها هم هیچ اثری ندارند در حالیکه 90 درصد بازار هستند و بیشترین ضرر هم کرده اند. شما دنبال این هستید که یک نهادی یا یک مداخله داشته باشند در فرآیندها؟، گفت: کل ساختارهای نظام بازار سرمایه به نظر من باید تغییر بکند. به همان ترتیبی که عرض کردم باید برود به سمت مردمی شدن. ولی استثنائا برای این موضوعی تحت عنوان کانون سهامداران حقیقی را داریم در مجلس دنبال می کنیم که دو نفر اینها بیایند عضو شورای بورس بشوند که اینها نمایندگی بکنند این سهامداران حقیقی را در شورای عالی بورس به صورت موقتی که تا آن قانون اصلاح بشود. 

وی تصریح کرد: حقیقتا فعالان بخش حقیقی بازار هیچ پشت و پنهانی ندارند یعنی اولا آموزش نمی بینند، دوما مکانیزم های جبران خسارت بیمه برایشان وجود ندارد سوما اینکه وقتی آمدند مثلا یک کلاهبرداری شد نسبت به آنها اتفاقی افتاد کسی نیست از آنها حمایت کند در سیاستگذاری هم نقش جدی ندارند. مجموعه اینها را باید بالاخره یک جایگاه خاصی برای بخش حقیقی بازار فراهم کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در باره اینکه فعالان بازار فارغ از اینکه حقیقی باشند یا حقوقی، چون این شامل هر دو ممکن است بشود افرادی هستند که اینها یا سرمایه خیلی زیادی دارند یا اطلاعات خاص دارند و اینها می توانند بازار را تحت تاثیر قرار بدهند. کما اینکه شاهدش بودیم ولی این 130 همتی که گفتید، برای این چه فکری کردید؟، پاسخ داد: ما یک مدل حکمرانی طراحی کردیم که این مدل حکمرانی نقش آفرینی مردم است. اولا که هیچ تصمیمی را دولت نمی گیرد الا اینکه نهاد مربوطه آن را تایید بکند. 

وی افزود: هیچ تصمیمی را شورایی نمی گیرد الا اینکه نهاد مردمی مربوطه آن را تایید بکند یعنی خود آن شورا باید مردمی باشد یک سری یک نهاد مردمی دیگر از این مراقبت بکند. دوم نظام جامع شفافیت یعنی شورای عالی بورس باید جلساتش کاملا علنی باشد. مصوباتش هم همانجا آنلاین دیده بشود. خود هیئت وزیران هم همینطور. هر جایی که دارد تصمیم می گیرد آنلاین همه باید مطلع باشند.

وی ادامه داد: همه باید بفهمند که چه اتفاقی دارد می افتد؟ دلایل موافقان و مخالفان چیست؟ آن وقت من مجبور می شوم دلیل بیاورم، مجبور می شوم مشورت بکنم مجبور می شوم کار کارشناسی بکنم. من مجبور می شوم به نظر عمده نخبگان کشور توجه کنم.با آشکارسازی خیلی از فسادها جلویش گرفته خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که شما معتقد هستید که بازار سرمایه و بورس باید ریسکش صفر باشد یا ریسکش را مدیریت کرد یا قائل به این هستید که با بیمه یک پوششی برای ریسک فراهم بشود؟، گفت: بازار سرمایه بازار ریسک است جزو ذاتش است. اما معمولی ریسک ایجاد کردن با اینکه یک عده منافع خودشان را جمع بکنند و دیگران را به خطر بیندازند با این متفاوت است.

وی گفت: می شود مکانیزم های بیمه تا حدی نه کامل ریسک را بپوشاند یعنی کسی می آید سرمایه گذاری بکند می گوید تا این اندازه ریسک من را بفروشد صندوق های بیمه بیایند وسط کار می شود وارد کرد بله! من می خواهم یک سرمایه گذاری وارد یک بازار پرخطر بشوم می خواهم تا یک سقفی از ضررم را جبران بکنم اگر بیشتر از آن کردم و اگر به طور حقیقی ناخواسته ضرر کردم یک جایی باشد سرمایه گذاری را قبلا کرده باشم پوشش بدهم. این مدل ها در دنیا باب است.

 وی درباره اینکه در بازار سرمایه در واقع اتفاقی که باید بیفتد تامین مالی است. یعنی شرکت های تولیدی باید بیایند با روش های مختلف تامین مالی بشوند آنچه که الان شاهد هستیم این هست که اولا شرکت های بزرگ و تا حدی متوسط می توانند از این استانداردها عبور بکنند آن هم با یک فرآیندهای بسیار طولانی و سخت. دوم برای صنایع کوچک واحدهای کوچک چه خدماتی چه تولیدی اساسا سازوکاری وجود ندارد. برای این می خواهید چکار بکنید؟، پاسخ داد: انواع و اقسام روش های تامین مالی داریم. خیلی هایش هم داخل بازار سرمایه اتفاق می افتد مثل مدل های مثلا صندوق پروژه ها و انواع و اقسام شرکت هایی که تامین مالی می کنند شرکت های مخصوص تامین مالی به عبارت بهتر ایجاد بشود. برای ایجاد بسته ای از پروژه ها تعریف بکنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: از این بگیرید تا وقتی کسی که سهامش را عرضه می کند به عنوان عرضه اولیه یا ثانویه داخل بازار حتما موظف باشد یک بخشی از این منابعی که کسب می کند ببرد در بازطراحی صنعتیش، نو کردن تکنولوژیش، توسعه تولیدش که این بخش به عبارتی سرمایه افزوده شرکت بشود و باعث می شود ارزش افزوده شرکت افزایش پیدا بکند. یعنی خود هدایت نقدینگی کسب می شود توسط آن شرکت ها هم خیلی مهم است.

وی بیان کرد: متاسفانه ما برای این هیچ مقرراتی نداریم یعنی اینطور نیست این منابعی که کسب می شود مثلا اگر شستا آمده حجمی از منابع را تامین کرده این منابع به کجا می رود؟ می رود در هزینه های جاریش قرار می گیرد یا می رود دوباره یک سرمایه گذاری جدید می کند و خود این باعث هم رشد اقتصادی می شود.

وی گفت: نگاه کنید بازار سرمایه به نظر من اگر درست از آن استفاده بشود عدالت ایجاد می کند. مثلا ما دو تا طرح داریم ما گفتیم مثلا صندوق ذخیره فرهنگیان، سهامدار باید سهام بشود سهامش متعلق به سرمایه گذارانش بشود معلمانی که پول دادند. یا شستا یک مصوبه ای الان خود هیئت مدیره شستا دارد که ده درصد بیست درصد از سهام موجودش را توزیع بکن مثل سهام عدالت بین بازنشسته ها. نفری ده میلیون به هر کدام می رسد یعنی ما هم اینطوری یک عدالت اجتماعی ایجاد کردیم فرهنگ سهامداری ایجاد کردیم تعداد بیشتری از مردم را سهامدار کردیم آنها را ثروتمند کردیم آن ضریب جینی را کاهش دادیم از یک طرف توانسته ایم که به بازار سرمایه کمک بکنیم برای رونق. خود این به رونق بازار سرمایه کمک بکند.

وی در پاسخ به اینکه ما الان در این ایام انتخابات و قبل از آن صحبت از این هست که ما در سال یک میلیون واحد مسکونی باید بسازیم. آنچه که در این چند سال حالا متوسطش 400 هزار تا و کمتر بوده و سوال اینجاست که برنامه شما برای مسکن بر چه پایه ای است؟ به خصوص بخش تامین مالی آن و امکاناتی که لازم دارد.، گفت: اگر اجازه بدهید من این بخش را خیلی کوتاه جواب بدهم چون یک عرایض پایانی دارم شب آخر هست با مردم عزیز ایران صحبت بکنیم. ما در بخش کشاورزی خرید تضمینی آب و برق روستایی واکسن تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی برنامه داریم. ما به مردم قول می دهیم که انشاءالله در دولت سلام به همه اینها رسیدگی کنیم.

قاضی زاده گفت: در خصوص طرح مسکن ما دو طرح داریم موضوع جوانان که اعتبار 500 میلیون تومانی برای هر زوج جوان در نظر گرفتیم برای ازدواج خرید جهیزیه خرید مسکن و اشتغالش. 

وی افزود: مردم را به سه گروه تقسیم کردیم؛ سه دهک سه دهک و چهار دهک سه دهک اول ما بدون آورده اول به اینها خانه می دهیم و سی ساله بر اساس توانشان و پرداخت قسط از آنها پس می گیریم. بر اساس قیمت زمین و متراژ آپارتمانش به او آپارتمان تعلق می گیرد از هفت منبع مختلف ما تامین مالی کردیم برای این برای اینکه بتواند منابع اولیه ایجاد بشود. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: سه دهک بعدی هفتاد سی است سه دهک بعدی هم 50 - 50 است یعنی چهار دهک بعدی سه دهک بعدی سی درصد آورده فرد هست و در مورد چهار دهک بالاتر 50 درصد آورده فرد است که با 50 درصد پول اولیه می آورد منتها زمان بازپرداختش در مورد سه دهک بعد بیست ساله است در رابطه آن 4 دهک بعد 15 ساله است یعنی طول زمان پرداخت قسطشان کوتاه تر است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بانک ها از پس آن بر می آیند و آن 50 درصد آورده که خواهد بود؟، گفت: آن 4 دهک ثروتمند است عرض می کنم بر اساس توان مالی و قسطشان قیمت منطقی زمین یعنی بستگی دارد کدام شهر باشد؟ زمین چقدر قیمت داشته باشد و متراژ آپارتمانی که دارد آپارتمانی که طراحی کردند از 40، 45 متر است تا 150 متر.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که حالا گیریم که یک میلیون ساخته شده برق و آبش و گازش را کجا می آورید؟، خاطرنشان کرد:  این را گذاشتیم روی اصلاح بافت فرسوده یعنی ما از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم به جای اینکه این را ببریم خارج از محدوده چون می دانید ما تعداد زیادی زمین ریز داخل شهرها داریم به اندازه ... یک گزارشی مثلا من دیدم در رابطه با شهر تهران که تقریبا 30 درصد کل ابعاد تهران ما زمین های دولتی یا زمین های فریز شده داریم.

مجری پرسید: عرضه نمی کنند! و قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: این کار دولت است دیگر. یعنی دولت باید بیاید این زمین ها را از این وضعیت در بیاورد به خصوص روی زمین های بزرگی که در حاشیه شهرها هست اینها را به عنوان آورده اولیه قرار بدهد بعد تولید زمین بکند. تدبیر ما طوری است که 60 درصد از بافت حاشیه و بافت فرسوده شهرها و روستاها را در این مکانیزم و با تولید 4 میلیون مسکن 4 و نیم میلیون مسکن تا انتهای 4 سال می توانیم احیاء بکنیم. یعنی دو کار انجام می شود

مجری دوباره سوال کرد: تولید برق و آب و گاز چه؟، که قاضی زاده گفت:  آنجا اتفاق افتاده است.

قاضی زاده در پاسخ به سوال مجری که پرسید، نیروگاه باید زد، گفت: آن بحث دیگری است. ما الان همه مردم یک جایی ساکن هستند به عبارتی بهتر. فرد فاقد سکنی که نداریم یا اجاره نشین هست یا در یک مسکن غیر استاندارد دارد زندگی می کند یک وضعیت اینجوری است. ما دو میلیون هم به این تعداد مسکن اضافه می شود در همین 4 سال با متوسط ازدواجی که اتفاق می افتد. طبیعتا باید اینها تقویت بشود یعنی مجموعه منابع چون رشد خانوار دارد اتفاق می افتد هم نیروگاههای ما باید افزایش پیدا بکند که ما یک برنامه فورس ماژور برای نیروگاه های خورشیدی داریم که سریع الاحداث ترین روش تولید برق هست فعلا تا اینکه سرمایه گذاری های مشارکت خصوصی انجام بدهیم برای نیروگاه های گازی یا سایر نیروگاههایی که راه بیندازیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره اینکه اصلا تولید آب و برق می خواهد؟ زیرساخت اساسی برای این سه تا انرژی مورد نیاز اقتصاد ایجاد کرد. فکری به حال اینها باید کرد: گفت:  سی درصد از وضعیت موجود تولید انرژی مان انرژی جدید نیاز داریم برای نرخ رشد حداقل مثلا 4 تا 5 درصد اگر بخواهیم هشت درصد داشته باشیم ولی بیشتر از این می خواهد. طبیعتا یکی از سرمایه گذاری های سنگینی که باید دولت انجام بدهد در این حوزه است.

وی در پاسخ به این سوال که بازار اجاره باید تنظیم شود، گفت: بازار اجاره هم ما مدل اجاره داری حرفه ای را داریم دنبال میکنیم. من چند دقیقه ای خدمت مردم و خدمت جوانان آینده ساز کشور صحبت کنم. امروز کشور ما در یکی از گذرگاه های تاریخی قرار گرفته است. تقابل بین دو گفتمان می توانیم و نمی توانیم. در اصل مسئله این است که ما به مردم اعتماد کنیم و این را ما در حضور جوانان می توانیم به جای اینکه چشم به بیگانگان داشته باشیم.

وی گفت: مشکل مردم در میدان فعالیت مردم اتفاق می افتاد و ما باید مردهای میدان به میدان بیایند تا بتوانند این کار را انجام بدهند. حل مشکل آب روستاها برای آن نیاز به همت جهادی وجود دارد. ما اول انقلاب پول نداشتیم اما حضور بچه های جهادگر در عرصه های مختلف کشور توانستیم این مشکل را حل بکنیم. تقابل بر علیه غارتگران سفره انقلاب باید قیام کرد و بعضی از مردم که حتی یک وعده غذا برای خوردن ندارند باید همه ما تلاش بکنیم که از محرومیت خارج شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خیلی ها می گویند دولت نباید در بازار دخالت کند، تأکید کرد: متأسفانه بازار ما دولتی است. اول باید بازار دولتی را تبدیل به بازار غیردولتی کرد، یعنی شرکت های خصولتی که عملا دولتی هستند واقعا خصوصی و مردمی بشوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نظام اداری که شامل شورای عالی بورس هستند هم باید کاملا مردمی بشوند، اینها نهاد ناظر مردمی بشوند دولت بکشند کنار، این دخالت ها را نکند ولی وقتی دولت موثر بوده و عامل سقوط بورس بوده حداقل شرکت های وابسته به دولت کمک بکنند برای برگشتن به اعتماد ما نمی خواهیم منابع و مالکیت را از اینها بگیریم. ما می گوییم شما 130 هزار میلیارد تومان بر اساس گزارش های رسمی تخلف کردید و از بازار خارج کردید این 130 میلیارد تومان هم متعلق به شما نمی خواهیم مالکیت را از شما بگیریم ما حرفمان این است که چرا ناگهانی این کار را کردید این حجم از سرمایه باید به تدریج خارج می شد. 

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: این پول باید به صندوق تثبیت بازار برگردد. بعد هم بعضی تصمیمات دولت مثل نرخ خوراک در پتروشیمی  ها در فولادها می تواند سوددهی بالاتر را نشان بدهد در شرکت های اصلی پتروشیمی پتروپالایشی فولادی که موتور حرکت دادن بازار سرمایه هستند. این اعتماد را باز می گرداند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بعضی ها به ما می گویند که شما خوراک را کاهش می دهید درآمدهای دولت کاهش پیدا می کند ما باید مالیات بیشتر بگیریم هم مالیات چون وقتی چرخه بازار سرمایه حرکت می کند به ازای هر تراکنش دولت مالیات می گیرد و هم از خود سود این شرکت ها مالیات می گیرد و تازه این مکانیزم هایی است.

وی گفت: ما مسئله حکمرانی داریم در بازارهای مختلفمان ما 4 تا بازار داریم بازار مالی، پولی بیمه تجاری و بیمه های اجتماعی. بیمه های اجتماعی که اصلا رها هستند درست است که وزارت تعاون و رفاه مسئولشان است اما تعداد زیادی هستند معلوم نیست که چطور سرمایه گذاری می کنند؟ اینها آیا نظارت و حسابرسی می شوند؟ ترازنامه شان را ارائه می کنند نمی کنند؟ اکثرا هم زیان ده هستند. آن سه تایی که ناظر دارند بخشی هستند یعنی مثلا رئیس بانک مرکزی که مسئول بازار پولی هست می گوید من کاری ندارم بازار سرمایه چه اتفاقی می افتد.

وی افزود: درست است عضو شورای عالی بورس است اما می گوید من متولی این طرف هستم حال نرخ بهره بانکی با مداخله من کم و زیاد می شود چه اتفاقی می افتد بیفتد و چه بسا ضرر دهی بازار مجاور را به سود خودش ببیند. 

قاضی زاده تأکید کرد: مسئله این است که باید مدیریت پیدا کند، یعنی یک شورا بیاید درباره مجموعه مولفه های حاکم بر اینها تصمیم بگیرد که وقتی دارد تصمیم می گیرد در ارتباط با بازار سرمایه آثارش را در سایر بازارها هم پیش بینی بکند. این مسئله اصلی است که دولت باید حل بکند. مسئله فرماندهی واحد است حکمرانی یکسان است. نگاه منظومه ای است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: موضع من را در ارتباط با کل قیمت گذاری ها این است که اولا معتقدیم مجموعه فرآیندهای تولید و عرضه و کسب و کار حتی توسط مدیران زنجیره تامین انجام بشود از ابتدا تا انتها. دولت سه جا نباید بیشتر ورود بکند؛ اولا کشف قیمت ها همه باید در بورس کالا باشد. یعنی ما به جای اینکه قیمت گذاری بکنیم باید کشف قیمت در بورس کالا اتفاق بیفتد. 

وی افزود: یک سری از کالاها کالاها استراتژیک است دولت باید قیمت هایش را ضمانت بکند مثل گندم و جو. خرید تضمینی تعیین و پولش در بودجه دیده می شود آن نرخ خرید تضمینی هر چقدر زیر قیمت خرید تضمینی در بورس خرید و فروش اتفاق افتاد آن ما به التفاوت را دولت پرداخت می کند در حالیکه الان دولت باید کل پول خرید تضمینی را بدهد. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آنجا که عرضه و تقاضا اتفاق می افتاد گندم چهار هزار تومانی 3500 تومانی را 500 تومان را دولت به نفع تولید کننده می پردازد. جای دیگر که دولت دخالت می کند حمایت از مصرف کننده است. می گویید این قیمت بالا پایین می شود قیمت نان هم بالا و پایین می شود مگر می شود آزاد بگذارید؟ من می گویم هر چقدر این تفاوت  اتفاق بیفتد میزان یارانه ای که من به نان می دهم بیشتر می شود. به کی می دهم؟ به نانوا می دهم که نان را با قیمت ثابت به مصرف کننده برساند. 

وی خاطرنشان کرد: جای سومی که دولت ورود می کند نرخ تعرفه است. آن هم برای حمایت از تولید داخل. یعنی جوری باید تعرفه را تنظیم بکند که تولید داخل همیشه به نسبت واردات صرفه داشته باشد. در بقیه موارد اصلا دولت نباید دخالت بکند. که شامل آن قیمت گذاری در آن بازار سرمایه گذاری و خوراک و نان می شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که یک خلائی که الان داریم صدای سهامداران خرد اصلا به گوش نمی رسد و در روند تصمیم گیری ها هم هیچ اثری ندارند در حالیکه 90 درصد بازار هستند و بیشترین ضرر هم کرده اند. شما دنبال این هستید که یک نهادی یا یک مداخله داشته باشند در فرآیندها؟، گفت: کل ساختارهای نظام بازار سرمایه به نظر من باید تغییر بکند. به همان ترتیبی که عرض کردم باید برود به سمت مردمی شدن. ولی استثنائا برای این موضوعی تحت عنوان کانون سهامداران حقیقی را داریم در مجلس دنبال می کنیم که دو نفر اینها بیایند عضو شورای بورس بشوند که اینها نمایندگی بکنند این سهامداران حقیقی را در شورای عالی بورس به صورت موقتی که تا آن قانون اصلاح بشود. 

وی تصریح کرد: حقیقتا فعالان بخش حقیقی بازار هیچ پشت و پنهانی ندارند یعنی اولا آموزش نمی بینند، دوما مکانیزم های جبران خسارت بیمه برایشان وجود ندارد سوما اینکه وقتی آمدند مثلا یک کلاهبرداری شد نسبت به آنها اتفاقی افتاد کسی نیست از آنها حمایت کند در سیاستگذاری هم نقش جدی ندارند. مجموعه اینها را باید بالاخره یک جایگاه خاصی برای بخش حقیقی بازار فراهم کند.

قاضی زاده هاشی در پایان گفتگو از مجری فرصت خواست تا با مردم صحبت کند و خطاب به مردم گفت: مردم عزیز ایران! بنده سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی هستم، جوانترین کاندیدا، نماینده نسل نو، آمده ام که تحول در مدل حکمرانی ایجاد بکنم.

ما فقط اینطور نیست که برنامه داشته باشیم و فقط اینطور نیست بگوییم که کارنامه داریم اما باید بگوییم به جوانان باید اجازه داد تا کارنامه دار بشوند توانایی خودشان را نشان بدهند مشروعیت نظام سیاسی و ثبات سیاسی کشور را ارتقاء بدهند وعده هایی که به مردم داده شده عمل نشده شما حق دارید بدبین باشید اما دردهای مزمن الا با جراحی های بزرگ اتفاق نمی افتد و این در گروه اعتماد شما به جوانان این مرز و بوم هست.

من ضمن اینکه تشکر می کنم از حضرت آقا امروز به خاطر سخنرانی بسیار خوبی داشتند از همه مردم دعوت می کنم به مشارکت سیاسی. فرمودند رئیس جمهور با رای بالا هست که می تواند پشتوانه زیادی داشته باشد، همت بکنید، رای بدهید، بین این افراد باقیمانده به بهترین نفری که تشخیص می دهید حتی اگر من نیستم رای بدهید که با دست پر و در مرحله اول، دیگر انتخابات دو مرحله ای نشود واقعا، در مرحله اول بهترین ما را انتخاب کنید با رای بالا به او کمک کنید که یک دولت مقتدری ایجاد بشود.

انتخابات واقعا رقابتی بود الان هم عرصه رقابت است ما رقابت را به جای اینکه به دعواهای سیاسی بکشانیم کشاندیم به عرصه خدمت. بگوییم چه کارهایی می توانیم برای شما انجام بدهیم. انشاءالله که دولت سلام بتواند سلام همه ملت ایران باشد به ایران جدید با عزم و اراده. انشاءالله خداوند تبارک و تعالی بهترین ها را برای ملت ایران رقم بزند و 28 خرداد روز شکوفایی ایران جدید باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`