موج
کدخبر : ۳۳۲۲۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332242

رضوان سلماسی در گفتگو با موج خبر داد:

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در کمیسیون فرهنگی بر اساس وظایف و چشم انداز تعریف شده، از وضعیت کنونی شورای اجتماعی محله، ایجاد مرکزآموزش شهروندی، افزایش زیرساخت های ورزشی، وضعیت شهردوستدار کودک و ... سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، رضوان سلماسی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در گفتگو با موج با اشاره به پیگیری های صورت گرفته درتحقق  ضرورت های شهری در راستای خدمات موثر به شهروندان، به شرح اقدامات این کمیسیون و دوره پنجم شورای اسلامی شهر همدان پرداخت.

جهت بررسی خواننده و مخاطبان، نسبت به وظایف یاد شده در ارتباط با تحقق آن ها ورهگیری آن در اقدامات انجام شده از سوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا، این وظایف را به شرح ذیل می آوریم،

البته هر چند برخی از وظایف یاد شده در شوراهای کشوربه دلایل مختلف کمرنگ بوده ویا اجرا نمی شود اما امکانِ ایجادِ نگاهی نسبی را برای شما شهروند گرامی با توجه به توضیحات اجمالی که از سوی رضوان سلماسی، رئیس این کمیسیون ارائه می شود، فراهم می کند.

9 وظیفه یابه عبارتی 24 درصد از وظایف تعریف شده در شورای شهرمربوط به کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا است.

وظایف مورد اشاره به شرح ذیل است که در حضور رضوان سلماسی قرائت و بدان ها پرداخته شد:

 • بررسی و شناخت، نیازها، کمبودها، نارسایی های اجتماعی، فرهنگی وآموزشی، بهداشتی، اقتصادی ورفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها وپیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط
 • همکاری با مسئولان اجرایی، نهادها و سازمان های مملکتی در زمینه های مختلف فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی بنابه درخواست آنان
 • برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر حوزه های رفاهی
 • تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز گردشگری، تفریحی و ورزشی و فرهنگی با هماهنگی دستگاه های ذیربط
 • اقدام در خصوص تشکیل  انجمن ها، نهادهای اجتماعی، امدادی و ارشادی و تاسیس تعاونی های تولید، توزیع و مصرف و نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذیربط
 • نظارت بر امور تماشاخانه ها، سینماها، دیگر اماکن عمومی که به وسیله بخش خصوصی و یا تعاونی و یا دولتی اداره می شود با وضع و تدوین مقررات خاص برای حسن ترتیب نظارت و بهداشت این قبیل موسسات براساس پیشنهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی برای جلوگیری از خطر آتش سازی و مانند آن.
 • تصویب نام گذاری معابر، میدان ها، کوچه و کوی و خیابان ها در حوزه شهری و  تغییر نام
 • تصویب مقررات لازم به پیشنهاد شهرداری جهت نوشتن هر نوع مطلب یا الصاق هر نوع نوشته وآگهی و تابلو بر روی دیوارهای شهربا رعایت مقررات
 •  وضع مقررات لازم برای تشریک مساعی شهرداری با اداره آب و بنگاه های ذیربط برای دایر کردن نمایشگاه های هنری، بازرگانی، کشاورزی و غیره

رضوان سلماسی، قبل از ورود به وظایف یاد شده، به جایگاه رسانه و نقش مطالبه گری که رسانه ها می توانند داشته باشند تا از این منظر بتوانند نیازهای شهروندان خود را از مسئولان مطالبه کنند، پرداخت وافزود: رسانه می تواند حرف مردم را به گوش مسئولان وهمینطور حرف مسئولان را به گوش مردم برساند و این رسالت رسانه است.

سلماسی با اشاره به موضوع ذکر شده، خبرگزاری موج همدان را از جمله رسانه هایی برشمرد که رعایت انصاف، عدالت می کند و در راستای مطالبه گری و حقوق مردم فعالیت می کند و از این بابت از این رسانه تشکر کرد.

شورا

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در کمیسیون فرهنگی در سه سالی که از دوره پنجم شورای شهر می گذرد، گفت: کمیسیون فرهنگی اقدامات متفاوتی را رقم زد و بخشی ازپیشرفت هایی که در حوزه های مختلف داشت، مطلوب بود و رضایت دارم و بخشی دیگراز فعالیت هایی که مد نظر بود به دلایل مختلف یا نیمه کاره ماند و یا شروع نشد.

وی با اشاره به اینکه در این جلسه چقدر دارای زمان است تا به فراخور آن به شرح این موضوع بپردازد، گفت: به صورت اجمالی با اشاره به مورد های ذکر شده تحت عنوان وظایف کمیسیون فرهنگی شوراها که در بالا به آن اشاره شد، توضیح خواهم داد که اقدامات مشترکی در هر یک محقق و یا در حال تحقق است.

شورای محله

شورای اجتماعی محلات کلید تحقق مشارکت مردم در امورشهری

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مطالبی که از ابتدای حضوراش در شورا بدان اندیشیده است و سعی خود وهمکارنش را بر آن متمرکز کرده است، پیشبرد موضوعات و نیازهای مطرح و پاسخ به جامعه در حوزه های مختلف شهری از طریقی مشخص یعنی اصل مشارکت  شهروندان در تحقق امور بوده است.

وی با اشاره به شورای اجتماعی محلات، گفت: شورای اجتماعی محلات کلید تحقق مشارکت سازمند و دارای نظام مردم در شکل گیری این رابطه و تسهیل در طرح خواسته های آن ها بود بنابراین از شورای اجتماعی محلات یاری گرفتیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در خصوص محله های همدان و اجرای طرح شورای اجتماعی محلات در آن ها گفت: به صورت رسمی 76 محله در شهرهمدان وجود دارد که برخی از آن ها در حال حاضر سکونت خاصی در آن ها اتفاق نمی افتد و بخشی دیگر هم رنگ تجاری و فضای بازار برآن حاکم است.

سلماسی با اشاره به موضوع محله محوری که می تواند کمک موثری در راستای پیشبرد برنامه های مدیریت شهری جهت رفع نیازها و خواست های مردم محله داشته باشد، عنوان کرد: جهت تحقق این مهم، شورای اجتماعی محلات را پیگیری کردیم که  در ابتدا با چالش های زیادی در تدوین دستورالعمل اجرایی شورای اجتماعی محلات روبرو بود و اکنون به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود: از تجربیات شورای اجتماعی محلات مشهد که تقریبا 12 سال پیش شروع به فعالیت کرده بود، در این مسیر بهره گرفتیم و نشست شهراندیشی ای نیز با حضور کمیسیون فرهنگی شورای مشهد و فعالان اجتماعی و معتمدین در همدان برگزار کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد شورای اجتماعی محلات می تواند از قدرتمندترین مجموعه هایی باشد که در شهرها شکل بگیرد ودر همدان نیز این موضوع با 4 محله آغاز به کار کرد و سیر پیشروی آن به گونه ای بود که هم اکنون محله های دیگری متقاضی هستند و اجباری درشکل گیری این شورادر محلات وجود نداشته است.

 

هر ناحیه دارای یک شورای اجتماعی محله است

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با بیان اینکه برای معرفی طرح با افراد مختلفی جلسات هم اندیشی گذاشته شد، گفت: در دوره چهارم شورای شهر اقداماتی در حوزه شورای محله صورت گرفته بود که آقای وجدی، رئیس کنونی سازمان فرهنگی و اجتماعی ورزشی شهرداری پیگیرآن بودند. همینطور مصوبه ای نیز داشته است اما در همان ابتدای مسیر پیشرفت زیادی اتفاق نمی افتد و ساکن می ماند.

سلماسی با اشاره به اینکه طرح شورای اجتماعی محله در 8 محله دیگرو با رعایت تناسب نسبت به توزیع در مناطق آغاز به کار کرده است، افزود: در 4 محله نخست از هر منطقه یک محله و در 8 محله دوم نیز از هر منطقه دو محله و اکنون در هر یک از ناحیه ها یک محله فعال داریم.

وی با بیان ثبت نام و برگزاری انتخابات درشورای اجتماعی 8 محله مورد اشاره، عنوان کرد: در این زمینه آموزش های لازم ارائه شده است اما هنوز به صورت تکمیلی محقق نشده است؛ اتفاقا شورای اجتماعی دراین 8 محله  در تعطیلات عید مباحث کمک به مدیریت شهری رابا مشارکت در موضوع کرونا آغاز کردند.

 

تدوین سند محله در حال اجراست

وی از تدوین بانکی اطلاعاتی از تمام داده های مرتبط به یک محله تحت عنوان سند محله خبر داد و گفت: بانکی اطلاعاتی از تمام آنچه که به محله و گذشته و حال آن مربوط است، تحت عنوان سند محله در حال جمع آوری است که  می تواند ازگذشته، هویت، نام، بزرگان، نیازها، امکانات موجود و ... را شامل شود و مدیریت شهری در آینده در برنامه های خود از این سند بهره خواهد گرفت.

پرسش: تضمین استمرار در فعال ماندن شورای اجتماعی محلات کدام است؟

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این پرسش که ضمانت استمرار فعال ماندن شورای محله کدام است، گفت: نخست اینکه، در این زمینه، شورای راهبری متشکل از شهردار، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری، معاونان شهردار، اعضای شورا و روسای اجتماعی شورای محله شکل گرفته است که این نشان از جدیت این موضوع دارد.

ثانیا؛ شورای اجتماعی محله دارای مصوبه شورا و لازم الاجرا است و با استمرار آن و حتی با پایان یافتن شورای پنجم، انسجام و یکپارچگی ایجاد شده، عاملی بر استمرار بقای آن خواهد بود.

ثالثا؛ سیر کنونی شورای اجتماعی محله با توجه به کارکردی که داشته است از استقبال خوبی از سوی شهروندان مواجه شده است و در این زمینه تقاضاهایی برای شکل گیری در دیگر محلات هم مطرح شده است. این موضوع هم دلیلی دیگر بر تضمین فعال ماندن شورای اجتماعی محلات خواهد بود.

آیا شما تحقق  وظایفتان را از مجرای محله محوری یا محله گرایی دنبال می کنید؟

رضوان سلماسی عنوان کرد: در محله گرایی موضوعاتی همچون انسجام، همبستگی اجتماعی و تعلق اجتماعی ؛محله گرایی و مشارکت اجتماعی؛ محله گرایی و سلامت شهروندی؛ محله گرایی و عدالت اجتماعی؛ محله گرایی و ایمنی و امنیت محلی؛ محله گرایی و آموزش شهروندی می تواند مد نظر قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه محله گرایی مدیریت سنتی نیست و این مهم با هم اندیشی مدیران شهری و مردم صورت می گیرد، گفت: مدیریت شهری و خواسته ها ی مردم با مدیریت مدرن پیش می رود و به خواسته های مردم توجه می شود و سعی ما بر آن است که شورای اجتماعی محله با درنظرگرفتن ویژگی های مورد اشاره رشد پیدا کند.

آموزش شهروندی

مدرسه آموزش شهروندی اجرایی می شود

وی با اشاره به اینکه برای آموزش شهروندی سازوکاری مجزا تعریف کرده ایم، عنوان کرد: ایجاد مدرسه جامع آموزش شهروندی در دستور کار سازمان فرهنگی شهرداری است که مقرر است اجرایی شود وشورای اجتماعی محلات به عنوان بازویی همراه در این مقوله وارد خواهد شد.

ورزش محلات

 

افزایش 17 زمین ورزشی در سطح شهر/ سازمان یافتن ورزش شهروندی(ورزش محلات)

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به مقوله سلامت، عنوان کرد: ورزش به عنوان عاملی دخیل در این امر مورد توجه قرار گرفته است.

در این حوزه بر روی دو مهم یعنی افزایش زیرساخت های ورزشی در سطح شهر و نظامند کردن ورزش شهروندی(ورزش محلات) تمرکز کرده ایم. 15 زمین ورزشی منهای زمین های خاکی در گذشته وجود داشته است و با افزایش 17 زمین ورزشی دیگر همچنان در سال 1399 نیز بودجه ای در این خصوص تعریف شده است که با تکثر زیرساخت های ورزشی بیشتری همراه باشیم. تجهیزو تکمیل آن ها نیز در حال انجام است.

سلماسی افزود: بخش اصلی کار دراین حوزه، ورزش محلات بوده است وبیشترین خواست و تلاش صورت گرفته در راستای تقویت ورزش محلات است که می تواند با سلامت و پرکردن اوقات فراغت شهروندان همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده فعالیت های ورزشی بایستی در راستای همگانی کردن آن باشد و در این خصوص دستورالعملی ورزشی توسط سازمان ورزشی شهرداری  تهیه شده و تایید کمیسیون را برای اجرا گرفته است، گفت: با این اقدام  ورزش محلات بیش از پیش  گسترش پیدا خواهد کرد و ورزش شهروندی (ورزش محلات) اینبار به شکلی نظام مند شکل خواهد گرفت.

ورزش شهروندی یا محلات در سطوح متفاوت محله، مناطق و نواحی مسابقه دارند و دستورالعمل آن به تازگی تدوین شده است.

پرسش:  یکی از موضوعات مورد توجه شما " شهر دوستدار کودک است" چرا کودک و نه بانوان؟ آن ها نیز حق بر شهردارند و کمتر مورد توجه قرار گرفته اند

وی با بیان اینکه کودک جامعیت بیشتری دارد و تا 18 سال سن را طبق تعریف یونیسف شامل می شود، گفت: این مهم شامل شامل دختران و پسرانی می شود که در آینده زنان و مردان جامعه ما خواهند شد.

وی افزود: اگر برای حوزه کودک در حال حاضربرنامه داشته باشیم بهره آن را در سال های آتی مشاهده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی شهر دوستدار کودک فعالیت می کردیم و این اقدامات از رنگ بیشتری برخوردار شده بود، متوجه شدیم که از سوی وزارت کشور نیز در این موضوع به شهرداری های سراسر کشورابلاغ و تاکید شده است و پیگیری آن به معاونت شهرسازی و معماری سپرده شده است تا باهمراهی سازمان فرهنگی شهرداری برنامه ها ی شهردوستدار کود ک را پیش برند؛ البته شهر دوستدار کودک در نهایت با بهره از شورای اجتماعی محله محقق می شود.

شورای کودک

برگزاری انتخابات شورای کودک محله/ایجاد گذرهای کودک

وی در خصوص برگزاری انتخابات  شورای کودک محله نیز عنوان کرد: اکنون در یکی از محلات همدان شورای کودک محله انتخابات خود را برگزار کرده است، اما در شورای کودک محله در ابتدای مسیر هستیم و دستورالعمل انتخابات آن را هنوز کامل نکرده ایم.

گدرهای کودک نیز به زحمت سازمان فرهنگی شهرداری و پیگری آن ها با همکاری شورای محله محقق شد.

همدان می تواند اولین پایلوت شهردوستدار کودک باشد؟/ افزایش سرعت عملیاتی شدن پروژه های فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به اینکه تعداد پایلوت ها در کشور به لحاظ وسعت نسبت به شهرهای کوچک، بزرگ و متوسط متفاوت است.

در این حوزه  شهرهایی که علاقمند به فعالیت در این موضوع یعنی پایلوتی شهر دوستدار کودک بوده اند مدارک وشرح اقدامات خود را به تهران ارسال کرده اند که اگر با موضوع کرونا مواجه نمی شدیم پاسخ ان تاکنون منتشر شده بود.

اما با توجه به اقداماتی که همدان در این حوزه داشته است به نظر قوی عمل کرده است و امکان پایلوت شدن را داراست.

سلماسی با اشاره به مدت زمان اجرایی شدن سیاست گذاری های مصوب در کمیسیون فرهنگی، گفت: با آغاز به کار آقای وجدی به عنوان رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری همدان، عملیاتی شدن مصوبه ها با پیشرفت قابل ملاحظه ای همراه بوده است که نشان از علاقه و توجه ایشان به این حوزه است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

 • گزارش
 • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها