موج
کدخبر : ۳۸۷۴۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387400

عاطفه سادات دربندی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد:

تهیه کننده برنامه «آفریقای امروز» شبکه پرس تی وی تاکید کرد: بخش مهمی از چالش های آفریقا مربوط به زر خیزی آن قاره است که موجب هجوم دیگر کشورها واقع شده است.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، عاطفه سادات دربندی تهیه کننده برنامه آفریقای امروز حدود بیست سال قبل فعالیت در سازمان صداوسیما را شروع کرده  و از  18 سال پیش در بخش تولید فعالیت داشته است. تاکنون برنامه های بسیاری برای معاونت برون مرزی صداوسیما به ویژه برای شبکه پرس تی وی تهیه کرده که یکی از آنها برنامه «ما  مردم» با محوریت مسائل داخلی  ایالات متحده امریکاست. در کارنامه وی تولید برنامه های خانوادگی و برنامه های مذهبی برای شبکه سحر نیز وجود دارد. وی گاهی نویسندگی برنامه ها را هم خودش انجام می دهد و از میان همه آثاری که در این بازه زمانی دو دهه ای تهیه کرده است دو کلیپ را خیلی دوست دارد که یکی در مورد حج و دیگری درباره فلسطین است.

اهداف افریکا تودی

عاطفه سادات دربندی در معرفی برنامه «آفریکا تودی» گفت: این برنامه تولیدی، یکی از برنامه های قدیمی شبکه پرس تی وی است که از چند سال قبل در دفتر لندن ساخته می شد اما از حدود یک‌سال‌ونیم پیش، قرار شد در تهران تولید شود و من تهیه کنندگی آن را به عهده گرفتم و از ویژگی های این برنامه به‌کارگیری اتباع آفریقایی در نقش مجری و نویسنده آن است.

برنامه آفریقای امروز

تهیه کننده برنامه «آفریقای امروز» درباره اهداف و رویکردهای این برنامه با سابقه شبکه پرس تی وی اظهار کرد: در این برنامه رویکرد های متفاوتی را دنبال می کنیم که یکی از آنها معرفی چالش ها و مشکلات این قاره است. بخشی از این چالش ها به دلیل مسائل داخلی همان جوامع است؛ اما بخشی بزرگی از این مشکلات مربوط به آثار استعمار انگلیس و بلژیک و ... بوده است. این وضعیت استعمار در گذشته بسیار شدید بود و اکنون این استعمار به گونه ای غیر مستقیم ادامه یافته است. رویکرد دیگر برنامه ها به موفقیت های آفریقا اختصاص می یابد و بخش های خوبی از آفریقا را معرفی می کند.

وی در خصوص نحوه نگاه به وضعیت امروز قاره رنج دیده آفریقا توضیح داد: بخش مهمی از چالش های آفریقا مربوط به زرخیزی آن قاره است که موجب هجوم دیگر کشورها واقع شده است. برای مثال در یکی از برنامه ها این مسئله را بررسی کردیم که در چند کشور آفریقایی که زمین های زیادی به کشت چای اختصاص داشته و شرکت های انگلیسی با زور مردم آن مزرعه ها را بیرون کرده و برند های مطرح انگلیسی را تولید می کنند. به بیان دیگر انواع چای انگلیسی که مصرف کنندگان از آن لذت می برند، به بهای بی خانمانی و رنج مردم آفریقا تهیه می شود. همچنین جواهراتی که برای زینت دست و گردن از جمله الماس استفاده می شود به قیمت ریخته شدن خون و نابودی زندگی بسیاری از آفریقاییان تولید می شود.

دربندی افزود: چند روز قبل در مقاله ای خواندم فرانسه با آنکه کشوری فاقد معدن الماس؛ اما دارای ذخایر بزرگی از طلاست در حالی که آفریقا که دارای معادن متعدد الماس بوده است، ذخیره الماس قابل اعتنایی ندارد. بنابراین در برنامه «آفریقا امروز» به این مسائل می پردازیم و آنچه اغلب مردم از آن خبر ندارند، بیان می کنیم. البته یکی از مشکلات آفریقا رشد نیافتن فرهنگی بوده که خود آن هم به دلیل اختلاف ها و جنگ هایی است که باز هم به دلیل مداخلات کشورهای استعمارگر سابق به وجود می آید.

صدای بی صدایان باشیم

این تهیه کننده با سابقه با بیان اینکه برنامه را بر اساس نیازهای روز و نظرات مخاطبان می سازیم، تاکید کرد: از پیام هایی که برای ما ارسال می شود می توانیم بازخوردها را متوجه شویم. در بیشتر موارد برای ما پیام می فرستند و تقاضای بررسی موضوعات پیشنهادی را دارند و ما هم در برنامه تلاش می کنیم سوژه های مخاطبان را در تولید مورد توجه کامل قرار دهیم و چنانکه شعار شبکه پرس تی وی است سعی می کنیم «صدای بی صدایان» باشیم.

دربندی در خصوص محورهای برنامه آفریقا امروز در آینده توضیح داد: تولید آینده برنامه «آفریقا امروز»  قطعا به مسائل روز بستگی دارد. هدف ما از ابتدا این بوده که بتوانیم نمای دقیق و بهتری از قاره آفریقا به مخاطبان در سطح جهان معرفی کنیم که بر اساس پیام هایی که دریافت کردیم تا حدود بسیاری موفق بودیم، البته در حقیقت باید نظر مخاطبان را در این باره پرسید.

هنیا مبارک مجری برنامه آفریقای امروز

نحوه همکاری مردم و مقامات آفریقایی با پرس تی وی

وی درباره نحوه همکاری مردم و مقامات آفریقایی با این برنامه تصریح کرد: اشخاص بسیاری از مردم، اندیشمندان و نخبگان آفریقا با ما همکاری داشته‌اند؛ برای مثال شهردار یکی از همان مناطقی که شرکت های انگلیسی، مردم بومی را بیرون کرده و زمین های مرغوب را به استثمار کشیدند با ما مصاحبه کرد و اطلاعات خوبی به برنامه ما داد. همچنین در برنامه‌ای یکی از مقامات سازمان بهداشت جهانی با برنامه ما مصاحبه کردند. اصولا آفریقایی ها دوست دارند که مسائل شان مطرح شود بلکه راه حلی برای آن چالش ها یافته شود.

تهیه کننده برنامه «آفریقا امروز» در پاسخ به این سوال که برای کار در خصوص قاره همیشه مظلوم آفریقا با چه مشکلاتی روبه رو بوده اید، تصریح کرد: کار ما در رسانه این است که با مشکلات مواجه شویم و آنها را برطرف سازیم؛ اما برای تولید برنامه «آفریقا امروز» در مقایسه با سایر برنامه های دیگر با مشکل خیلی خاصی مواجه نبودیم البته در تولید برنامه «آفریقا امروز» یافتن دو مجری آفریقایی که به انگلیسی مسلط باشند و آن قاره را بشناسند و بتوانند به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنند کمی سخت بود؛ اما با وجود هنیا مبارک که از ابتدا برای اجرا با ما همکاری داشته است، برنامه را تا‌به حال پیش برده ایم و امیدواریم در آینده هم با ارتقای ساختار و کیفیت تولید و تقویت محتوا، رضایت مخاطبان شبکه پرس تی وی در آفریقا را جلب کنیم.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها