موج
کدخبر : ۳۶۱۰۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361014

همزمان با تجدید چاپ کتاب دستور العملهای فیل آبی برای ایده یابی به قلم محمد حسین نیرومند، اثر جدید این مدرس هنر با عنوان مبانی فرم فیلم نیز به بازار نشر آمد.

محمد حسین نیرومند هنرمند پیشکسوت و مدیرعامل سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن اعلام خبر انتشار کتاب جدیدش گفت:  خدا را سپاسگزارم که پنجمین کتابم در حوزه آموزش هنر با عنوان «مبانی فرم فیلم» توسط انتشارات « فرهنگسرای میردشتی » منتشر شد. ضمن آنکه همزمان نیز کتاب «دستور العملهای فیل آبی برای ایده یابی» هفتمین بار تجدید چاپ گردید.

وی در توضیح اینکه منظور از عبارت «ارتباط دید فووآل با مبانی هنرهای بصری» که در زیر عنوان کتاب درج شده است گفت: در توضیح این عبارت، لازم می دانم اینکه دید فووآل چیست را به صورت مختصر و با ارائه چند تصویر خدمت مشتاقان هنرهای بصری بیان کنم.

منطقه دید فووال مربوط به کتاب مبانی فرم فیلم

این مدرس هنر با شاره به تصویر فوق گفت: در این تصویر محل قرار گیری دید فووآل را مشاهده می کنید. این منطقه که فرورفتگی حدود سه دهم میلیمتری است وظیفه دید با وضوح بالای چشم انسان را بر عهده دارد. به عبارتی اگر ما دست خود را مانند تصویر زیر  در مقابل چشم خود قرار دهیم، ابعاد وضوح کامل تصویر تقریباً معادل سطح پشت ناخن ما خواهد بود. این سطح حدوداً دو درجه از میدان دید چشم انسان را تشکیل می دهد.

مبانی فرم فیلم

وی افزود: از مطالب گفته شده چنین نتیجه گیری می شود که به طور مثال اگر زمان دیدن تصویر پیش روی ما حدود دو ثانیه باشد، اتفاقی شبیه تصویر زیر برای ما رخ خواهد داد. مناطق با وضوح بالا همان منطقه دید فووآل است و سایر مناطق ناواضح مشاهده خواهد شد.

مبانی فرم فیلم

نیرومند ادامه داد: بنابراین وقتی ما به تصویری مانند نقاشی «اعدام لیدی جین» نگاه می کنیم، مسیر دید ما چیزی شبیه تصویر بعدی خواهد بود. این مسیر از تمرکزها (فیکسیشن ها) -یا همان مناطق دید فووآل- و پرش ها (ساکادها) تشکیل شده است.

مبانی فرم فیلم

وی افزود: اگر ما مناطق دید فووآل را در نقاشی اعدام لیدی جین کادر بندی کنیم، آنگاه در کمال تعجب خواهیم دید که این کادربندی ها شباهت بسیار زیادی با نحوه قاب بندی و نماهای همان لحظات اعدام در فیلم سینمایی لیدی جین خواهد داشت! مانند تصویرآخر.

دید فووال مربوط به کتاب مبانی فرم فیلم

نویسنده کتاب مبانی فرم فیلم تاکید کرد: واقعیت آن است که نقش دید فووآل به ویژه در هنر سینما به حدی است که بسیاری از مباحث مرتبط با فرم در سینما و مبانی هنرهای بصری به این منطقه چشم انسان مربوط می شود. در این کتاب سعی کرده ام تا مبانیِ مبانی فیلم را در ارتباط با دید فووآل مطرح کنم. اما از آنجا که مایل نبودم صرفاً به مباحث تئوریک بپردازم، با ارائه بیش از هشتصد تصویر از نمای فیلم های مطرح تاریخ سینما، به کاربرد قواعد سینمایی که عملاً از دید فووآل ناشی می شود، اشاره کرده ام.

محمدحسین نیرومند در پایان اظهار داشت: ضمن آنکه زحمت نگارش مقدمه این کتاب را استاد بزرگوارم  جناب آقای مسعود جعفری جوزانی بر عهده داشته اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها