به گفته معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی فصل دوم کاوش در ارگ نادری شیروان تموم شده است و کاوش باستان‌شناسی در این اثر تاریخی از 27 خردادماه امسال آغاز و تا اوایل شهریورماه ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، علی‌اکبر وحدتی با اشاره به همکاری گروهی از باستان‌شناسان از مراکز داخلی و بین‌المللی در فصل دوم کاوش تصریح کرد: گروه کاوش از متخصصان رشته های مختلف از جمله باستان شناسی، زمین شناسی، ژئوفیزیک، مرمت، معماری و نقشه برداری از سازمان میراث فرهنگی کشور، دانشگاه نانجینگ چین و موزه تاریخ طبیعی پاریس در ارگ نادری شیروان حضور داشتند.

وی یکی از اهداف اصلی فصل دوم کاوش در تپه نادری را لایه‌نگاری برای شناخت توالی باستانی و تأسیس گاهنگاری محلی در منطقه شمال خراسان دانست و افزود: مواد حاصل از کاوش علاوه بر شناخت دوره‌های استقرار باستانی در منطقه، از طریق مطالعات میان رشته‌ای به بازسازی اقتصاد معیشتی ساکنین این منطقه در طول تاریخ کمک شایانی خواهد کرد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌شمالی اظهار کرد: با توجه به قرارگیری تپه نادری در بافت مسکونی شهر شیروان، در جهت رفع مشکلات محلی و کمک به پروژه بازآفرینی شهری با تأکید بر هویت شهری شیروان، ساماندهی و تعیین دقیق عرصه و پیشنهاد حریم تپه نادری در دستور کار گروه مشترک قرار گرفت.

وحدتی با اشاره به کاوش های انجام شده در این فصل، گفت: بر این اساس زندگی در تپه نادری از میانه هزاره چهارم پیش از میلاد( حدود 5500 سال قبل) آغاز شده و در دوران مختلف تا دورۀ اسلامی زندگی در آن جریان داشته است.

وی از ایجاد سایت موزه باستان‌شناسی و ساماندهی محیط پیرامونی ارگ نادری خبر داد و گفت: گروه کاوش بخش‌هایی از حصار پیرامونی که در دهه‌های پیشین تخریب شده و آثار آن محو شده بود را با روش پیگردی کاوش کرد تا زمینه ادامه مرمت برج و بارو در فصول آتی فراهم شود. این برج و بارو که در دورۀ قاجار در اطراف تپه نادری ایجاد شده، ضمن معرفی برشی از تاریخ این استقرار باستانی، یکی از جاذبه‌های اصلی تپه نادری در برنامه جامع گردشگری این منطقه باستانی را تشکیل می‌دهد.

تپه نادری از مهم‌ترین استقرارهای باستانی حوضه آبریز اترک است که  از میانه هزارۀ چهارم پیش از میلاد زندگی در آن آغاز شده و تا دورۀ اسلامی زندگی در آن جریان داشته است. طی دورۀ قاجار، حکمرانان محلی شیروان بر فراز این تپه باستانی قلعه‌ای ساخته و در گردا گرد آن بارویی ایجاد کرده بودند که منطقه مسکونی را محصور کرده بود.