English

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد؛

توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه، دستاورد مهم انقلاب اسلامی ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، ضمن گرامیداشت چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه را از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه برشمرد.

توسعه دانش پزشکی فارس در کشورهای منطقه، دستاورد مهم انقلاب اسلامی ایران
به گزارش خبرگزاری موج فارس

، سید وحید حسینی، در نشستی با خبرنگاران که همزمان با چهارمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن گرامیداشت این ایام و یاد و خاطره امام راحل، حضرت امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر، دانشکده پزشکی شیراز را از مراکز فعال در سال های پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد که با پیوند حوزه و دانشگاه در آن ایام، محقق شد.

مسوول ارشد حوزه سلامت فارس، خود کفایی در ارائه خدمات نظام سلامت به مردم را ثمره مهم انقلاب اسلامی در این حوزه برشمرد و افزود: مقایسه دستاوردهای کنونی با سال های پیش از انقلاب اسلامی، به خوبی گویای این توانمندی است.

حسینی نبود پزشک متخصص و خدمات درمانی در شهرستان های استان، همچنین نیاز به حضور پزشکان خارجی برای درمان مردم را از چالش های نظام سلامت کشور پیش از انقلاب اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: در طول بیش از چهار دهه گذشته، با تلاش های صورت گرفته، این چالش ها برطرف شده و ضمن توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی، راه اندازی بیمارستان در شهرستان های استان و توسعه تخت های درمانی، اکنون تمامی مناطق استان فارس، بر اساس شرایط جمعیتی، از حضور پزشک متخصص بهره مند هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در گذشته دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در حوزه پزشکی، به دیگر کشورها سفر می کردند؛ گفت: اکنون به میزانی از توانمندی علمی دست یافته ایم که از کشورهای منطقه، دانشجوی بین المللی در شیراز پذیرش می کنیم.

او همچنین راه اندازی مراکز درمانی و توسعه همکاری های علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ۶ کشور منطقه را از دیگر دستاوردهایی برشمرد که تصویرگر ارتقای چشمگیر علمی در این حوزه است.

قرار گرفتن نام ۴۷ عضو هیات علمی دانشگاه در فهرست دو درصد پژوهشگران پر استناد جهان؛ رشد مجلات علمی دانشگاه به ۲۱ مجله؛ انتشار بیش از ۶ هزار و سیصد مقاله علمی پژوهشگران و اساتید دانشگاه در مجلات معتبر علمی جهان، موفقیت دانشجویان عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به رتبه نخست کشور و ثبت ۴۰ اختراع ملی و بین المللی سلامت محور، از جمله مواردی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حیطه توانمندی های مجموعه سلامت استان در حوزه پژوهشی، مورد تاکید قرار داد.

حسینی قرار گرفتن در میان هزار دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۳؛ کسب ۳۷ رتبه برتر دستیاران رشته های تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی در آزمون بورد؛ راه اندازی پنج رشته در مقاطع مختلف و کسب ۲۹ رتبه برتر دانشجویان در المپیادهای علمی را نیز از مهم ترین دستاوردهای مجموعه سلامت فارس طی ۳۰ ماه گذشته، در حوزه آموزشی برشمرد.

او همچنین به موفقیت های اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه در رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی نظیر هشت دوره پیاپی، پیشتازی در جشنواره قرآن و عترت در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور و کسب رتبه های برتر در جشنواره ورزشی وزارت بهداشت، جشنواره سیمرغ و جشنواره مشاعره سلامت، به عنوان توانمندی های مجموعه سلامت استان در حیطه فرهنگی و دانشجویی اشاره کرد.

علوم پزشکی شیراز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز توسعه زیرساخت های بهداشتی در زمینه تقویت شبکه بهداشتی در سراسر استان تا دورافتاده ترین مناطق با راه اندازی خانه های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت؛ راه اندازی ۴۷ مرکز بهداشتی جدید طی ۳۰ ماه گذشته؛ کسب رتبه برتر در اجرای پویش ملی سلامت و کسب مقام برتر کشوری در رسیدگی به موقع به شکایت های مردمی و رضایتمندی سامانه ۱۹۰ با پاسخگویی مناسب به حدود ۱۷ هزار شکایت ثبت شده را مهم ترین اقدامات صورت گرفته در حیطه بهداشتی، از ابتدای دولت سیزدهم عنوان کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جمله اقدامات مهم دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ارائه خدمات سلامت محور که ارتقای سلامت نسل های آینده جامعه را به همراه دارد، غربالگری ۲۳ بیماری متابولیک است.

حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود، به توانمندی های پزشکان در انجام جراحی های پیچیده نظیر پیوند اعضا، پیوند مغز استخوان و کاشت حلزون شنوایی اشاره کرد که موجب مراجعه بیماران از دیگر استان های کشور و همچینن کشورهای حاشیه خلیج فارس به شیراز شده و این دستاورد را موجب افتخار و غرور ایرانیان دانست.

او با بیان اینکه این توانمندی ها موجب ایجاد زمینه های گسترش گردشگری سلامت در فارس شده است، رویکرد دانشگاه نسبت به توسعه این امر را نه تنها ارزآوری، بلکه رویکردی فرهنگی برشمرد که در کنار ارائه خدمات درمانی به مراجعان دیگر کشورها، جایگاه ایران نیز به آنان معرفی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به برنامه ریزی برای بهره برداری از ۲۷ پروژه عمرانی در ایام الله مبارک دهه فجر امسال، در مجموعه سلامت استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون، ۱۵۵ پروژه عمرانی سلامت محور، در حیطه های بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و سایر حیطه ها، با اعتباری نزدیک به هزار میلیارد تومان، به بهره برداری رسیده است.

او همچنین به برنامه های دانشگاه در زمینه توسعه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شهر سلامت شیراز، به عنوان یکی از اهداف دراز مدت مجموعه سلامت استان پرداخت.

تولید دارو، از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست خبری بود و با بیان اینکه این توانمندی،از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی محسوب می شود، از اصحاب رسانه خواست تا با توجه به ظرفیت مناسب موجود در فارس در زمینه راه اندازی کارخانه های دارویی، نسبت به جلب مشارکت در این حوزه اطلاع رسانی کنند.

حسینی تاکید کرد: لازم است در نگاه به دستاوردهای انقلاب اسلامی، به مسیر حرکت کشور نگاه کنیم؛ چرا که با وجود چالش ها، بدنه کشور در حال پیشرفت بوده و باید با رویکرد امیدآفرین، به این موضوع توجه شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه