موج
کدخبر : ۳۸۲۴۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382404

رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر :

رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر با تاکید برلزوم پیگیری برنامه های زیست محیطی شهر گفت:نباید رسیدگی به مسائل بوستان‌ها را به آینده محول کنیم

به گزارش خبرنگار موج، سید آرش حسینی میلانی، در جلسه صحن علنی شورای شهر تهران و در جریان بررسی یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ارتقای نظام فنی و اجرایی نگهداشت و بهره‌برداری از بوستان‌ها ی فرامنطقه‌ای» با ذکر اینکه در شهر تهران حرکت خوبی در مسیر ایجاد پارک‌ها انجام شده است گفت: نمونه آن، این است که در دوره پنجم ایجاد بوستان‌های محله‌ای از طریق تملک باغات از منابع عوارض قطع درختان انجام شد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته، پارک‌های بزرگ و متعددی در تهران احداث شده است، به برخی از مشکلات برای موجود در این راه اشاره کرده و گفت: آسیبی که دیده می‌شود آن است که این پارک‌ها به ویژه بوستان‌های فرامنطقه‌ای پس ۱۰ یا ۲۰ سال از احداث به دلیل آنکه نظام فنی و اجرایی قوی در مورد مدیریت بهره‌برداری و نگهداشت آنها حاکم نیست، دچار عوارض و آسیب‌هایی می‌شوند که بعضاً مورد غفلت قرار گرفته‌اند؛ از جمله مشکلاتی که در پارک لاله و پاک ساعی شاهدیم.

عضو هیات رییسه شورای شهر با ذکر اینکه حتی در بوستان‌های جنگلی شهر تهران که اهمیت زیادی داشته و کمربند سبز شهری هستند، طول عمر و وضعیت آنها به نوعی مورد غفلت قرار گرفته است گفت: این در حالی است که پارک‌ها عمر مفید بسیار بالایی دارند و باید در ادوار مختلف و در بازه‌های حداقل ۱۰ ساله شرایط آنها مورد بازنگری قرار گیرد. حتی در برخی از کشورها مطالعاتی در مورد این پارک‌ها انجام می‌شود.

حسینی میلانی با بیان اینکه هدف این است که نظام فنی و اجرایی بهره‌برداری و نگهداشت پارک‌ها ارتقا پیدا کند گفت: البته شهرداری دارای یک نظام فنی و اجرایی است ولی در حوزه خدمات شهری شاهد یک غفلت تاریخی هستیم چراکه این نظام در حوزه معاونت عمرانی اولویت بالاتری دارد و خروجی آن در سال‌های گذشته معطوف به مسائل عمرانی و حمل و نقلی بوده است. البته این طرح نافی نظام فنی و اجرایی شهرداری نیست بلکه یک اولویت‌دهی به موضوع و بالا بردن درجه حساسیت نسبت به بوستان‌های شهری است.

وی همچنین اشاره ای هم به وضعیت بوستان‌های شهری و پارک‌های جنگلی تهران داشت و خاطرنشان کرد: مسائل بوستان‌های شهری و پارک‌های جنگلی به گونه‌ای است که اگر به مسائل‌شان رسیدگی عاجلی نشود، ممکن است با خشکیدگی در برخی از آنها روبه‌رو شویم. این طرح تضمین بیشتری در حفاظت از بوستان‌ها ایجاد می‌کند. 

رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهردرباره طرح جامع فضای سبز نیز ابراز داشت: طرح کنونی می‌تواند در ذیل طرح جامع فضای سبز هم قرار گیرد ولی در معاونت خدمات شهری در مورد مفاد فنی آن کار شده و بخشی از کار را جلو بردند و برای اینکه زودتر وارد مسائل فضای سبز شده و مشکلات‌شان را حل کنیم، این الزام ایجاد شده است.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه رسیدگی به مسائل بوستان‌ها را نباید به آینده محول کنیم، بیان کرد: همگرایی خوبی در معاونت خدمات شهری و سازمان بوستان‌ها وجود دارد. تصویب این طرح می‌تواند کمک خوبی به محیط زیست شهری تهران باشد. 

پس از این سخنان و اظهارات تعدادی از اعضای شورا در نهایت، یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ارتقای نظام فنی و اجرایی نگهداشت و بهره‌برداری از بوستان‌های فرامنطقه‌ای» با ۱۴ رای از سوی نمایندگان شورا به تصویب رسید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها