موج
کدخبر : ۴۸۴۹۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-484968

نهادهای امنیت ملی ایران و هندوستان بیانیه مشترک امضا کردند

نهادهای امنیت ملی ایران و هندوستان بیانیه مشترک امضا کردند

در پایان سفر یک روزه آجیت دوال مشاور امنیت ملی هند به ایران در بیانیه مشترکی که به امضاء دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای هندی وی رسید، دو طرف با ارزیابی تحولات جهانی، منطقه ای و دوجانبه بر تعهد دو کشور در مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن به منظور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، در پایان سفر یک روزه آجیت دوال مشاور امنیت ملی هند به ایران در بیانیه مشترکی که به امضاء دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای هندی وی رسید، دو طرف با ارزیابی تحولات جهانی، منطقه ای و دوجانبه بر تعهد دو کشور در مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن به منظور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

در بخشی از این بیانیه که امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در تهران صادر شد، دو طرف ضمن اعلام تعهد خود در افزایش همکاری ها به منظور مواجهه مشترک با چالش های منطقه ای و جهانی بر ضرورت بازبینی تحولات جدید و تاثیرگذار در جهان برای تقویت چندجانبه گرایی تاکید شده است. 

تقویت همکاری ها در قالب های دوجانبه، منطقه ای و چندجانبه با هدف هم پیوستگی منطقه ای از جمله موارد دیگری است که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده است.

در این بیانیه از مواصلات به عنوان یک عنصر اصلی در ادغام منطقه ای و رفاه جمعی یاد شده و در این رابطه بر پروژه چابهار به عنوان نماد همکاری های دو طرف تاکید شده است.

ضرورت ارتقاء تلاش های مشترک با فدراسیون روسیه و سایر کشورهای ذی نفع در آسیای میانه و قفقاز با هدف ارتقاء کریدورهای موجود به ویژه کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب (INSTC) و دیگر مسیرهای مواصلاتی که از چابهار به عنوان کانون ترانزیت در منطقه استفاده می کند از جمله رویکردهای مشترک دیگری است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

در بخش دیگری از بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند، طرفین نسبت به وضعیت انسانی و اقتصادی در افغانستان اظهار نگرانی کرده و از برقراری یک دولت فراگیر با مشارکت معنادار همه گروه‌ها و اقوام حمایت کردند.

تاکید بر ضرورت توسعه بیشتر روابط میان مردم دو کشور با توجه به پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت فراز دیگری از بیانیه مشترک امضاء شده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با آجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند است.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: ایران و هند
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه