English

سفیر ایران:

بحران‌های جدید مهاجرتی نباید باعث فراموشی مشکلات مهاجران افغان در ایران شود

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو گفت: جامعه بین‌المللی نباید اجازه دهد که بحران‌های جدید مهاجرتی باعث فراموشی وضعیت مزمن و قدیمی از جمله مشکلات مهاجران افغان در ایران شود.

بحران‌های جدید مهاجرتی نباید باعث فراموشی مشکلات مهاجران افغان در ایران شود

به گزارش خبرگزاری موج، «علی بحرینی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو روز جمعه در اجلاس شورای سازمان بین‌المللی مهاجرت بیان داشت: «وضعیت کنونی در افغانستان به خوبی نشان می‌دهد که بلندپروازی‌های برخی کشورهای ثروتمند و مداخلات نظامی فراقاره‌ای آن‌ها زندگی مهاجران در کشورهای مبدأ، گذار و جوامع میزبان را با مخاطرات جدی مواجه کرده است.»

وی ضمن انتقاد از سازمان‌های بین‌المللی به دلیل عدم توجه کافی به وضعیت وخیم بشری که طی سالیان مدید بهبود نیافته است تصریح کرد: «جامعه بین‌المللی نباید اجازه دهد که بحران‌های جدید مهاجرتی باعث فراموشی وضعیت مزمن و قدیمی از جمله مشکلات مهاجران افغان در ایران شود.»

جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته، با وجود تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات به مهاجران افغان فروگذار نبوده است. بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران ثبت نام شده‌اند که ۳۸۰ هزار نفر از این جمعیت، اتباع بدون مدرک افغان در ایران هستند.

در چارچوب مقابله با بی تابعیتی، بیش از ۱۰ هزار فرزند مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی از تابعیت ایرانی برخوردار شده و جوامع میزبان ایران منابع محدود خود را با مهاجران به اشتراک گذاشته‌اند.

در همین حال، مدیرکل سازمان بین‌المللی مهاجرت در واکنش به سخنان سفیر و نماینده دائم کشورمان اظهار داشت که اقدامات ایران برای میزبانی از مهاجران همواره مورد تقدیر این سازمان بوده و در سال‌های اخیر تلاش کرده‌ایم بودجه و فعالیت‌های خود را برای رسیدگی به مهاجران افغان و افزایش تاب آوری جوامع میزبان در ایران افزایش دهیم.

وی همچنین با توجه به تأثیرات مخرب تغییر اقلیم بر روند جهانی مهاجرت، از اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تغییرات زیست محیطی تقدیر کرد.

یکصد و سیزدهمین اجلاس شورای سازمان بین‌المللی مهاجرت با حضور مقامات عالی رتبه و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان در تاریخ در ۸ لغایت ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۱ در ژنو برگزار شد.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۰ به عضویت دائم سازمان بین‌المللی مهاجرت و شورای این سازمان در آمده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه