موج
کدخبر : ۴۵۳۳۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-453372

ترقی در گفتگو با خبرگزاری موج:

قائم مقام حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه سازمان همکاری اسلامی بی‌خاصیت شده است گفت: بهترین راه مبارزه با اسراییل مقاومت و مقابله نظامی و سیاسی است که نخبگان جهان اسلام می‌توانند در پیشبرد آن موثر باشند.

ترقی قائم مقام حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  درباره اشاره رهبر انقلاب اسلامی به تغییر نقشه سیاسی دنیا و نقش و موقعیت جهان اسلام در جغرافیای سیاسی جدید اظهار کرد: باتوجه به امکانات اقتصادی و ژئوپولیتیکی موجود در جهان اسلام و کشورهای اسلامی قطعا قدرت مقاومت بالایی وجود دارد. کشورهای اسلامی اگر با هم متحد شوند می‌توانند به عنوان یکی از ضلع‌های چندجانبه گرایی در دنیا تلقی بشوند. قدرت اقتصادی و حتی نظامی کشورهای اسلامی کمتر از اضلاع قدرتمند جهان امروز نیست. پس اگر این جایگاه تثبیت بشود و همه اینها از حمایت نظام جمهوری اسلامی برخوردار باشند یقینا می‌توانند به عنوان یک ابرقدرت در کنار دیگر قدرت‌های جهان جلوی یکه‌تازی آمریکا را بگیرد و چندجانبه‌گیری در هندسه سیاسی جهان شکل جدیدی با حضور دنیای اسلام پیدا کند.

قائم مقام حزب موتلفه اسلامی درمورد سازوکارهای موجود برای انسجام امت اسلامی در جهت نقش آفرینی و دستیابی به جایگاه رفیع در هندسه جدید قدرت بیان کرد: به طور طبیعی جهان اسلام نسبت به چندین موضوع دارای نقطه اشتراک جدی است. یکی از این موضوعات مساله فلسطین و حمایت از آرمان فلسطین است. نکته دیگر مخالفت و تنفر از افراطی‌گری و اقدامات تفرقه‌افکنانه جریان‌های افر‌اطی در جهان اسلام که همه از این رویه‌ها متنفر هستند. نکته سوم اینکه همه در استقلال و آزادی و جلوگیری از دخالت بیگانگان در مسائل داخلی کشورشان اتفاق نظر دارند. یک نکته را هم به طور روشن و شفاف می‌شود گفت که نسبت به تنفر از اسراییل و غده سرطانی دانستن آن هم اتفاق نظر دارند. این عوامل می‌تواند به عنوان ملاک‌های انسجام و وحدت در بین ملت‌های اسلامی پررنگ بشود اگر روی این محورها اتفاق نظر فراگیر شود و اجازه بروز تفرقه در جهان اسلام داده نشود به طور طبیعی انسجام سیاسی محقق خواهد شد. 

  ترقی در پاسخ به اینکه روشنفکران، علما، فرزانگان و نخبگان دنیای اسلامی با وجود خیانت سران برخی کشورهای اسلامی چگونه می‌توانند در جهت همگرایی در جهان اسلام فرصت‌های تازه را به وجود بیاورند گفت: نخبگان جهان اسلام در جهت ایجاد یک همفکری و هم افزایی و همچنین هم‌گرایی در مبارزه و عدم سازش با اسراییل ظرفیت‌های زیادی دارند. بهترین راه مبارزه با اسراییل مقاومت و مقابله نظامی و سیاسی است که نخبگان جهان اسلام می‌توانند در پیشبرد آن موثر باشند. اگر نخبگان در جهان اسلام ملت‌ها را نسبت به آثار و تبعات منفی سازش و عادی سازی روابط با اسراییل آگاه کنند و با جهاد تبیین ملت‌ها را نسبت به عواقب این اشتباه روشن کنند به طور طبیعی ملت‌های مسلمان با دولت‌هایشان درباره عادی سازی مخالفت خواهند کرد. صهیونیست‌ها علی‌رغم عادی سازی در کشوری که مردمش بیدار و هشیار هستند نخواهند توانست هیچ استفاده‌ای از این عادی سازی بکنند. اما وقتی مردم و نخبگان در آن کشور اسلامی نسبت به عادی سازی رابطه با اسراییل ساکت باشند صهیونیست‌ها ممکن است در آنجا پایگاه بزنند و امکانات فراهم کنند و بازار و اقتصاد را در دست بگیرند. پس این روحیه مقاومت، ایستادگی و تنفر از اسراییل است که می‌تواند توسط نخبگان در جهان  اسلام گسترش پیدا کند و مانع از تاثیرپذیری ملت‌ها از این عادی‌سازی روابط بشود.  

وی درباره اینکه مطابق بیانات رهبری در زمینه وحدت در حفظ منافع امت اسلامی ایجاد نهادی مثل اتحادیه کشورهای اسلامی چقدر ضروری است ابراز کرد: اصولا تشکل‌های مردمی و هدف‌دار تاکنون نقش بسیار موثری در این زمینه داشته‌اند. درحالی که سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی خاصیت لازم برای این کار را ندارد. چون تحت تاثیر رهبران این کشورهاست و متاسفانه آنها تعهد لازم نسبت به آرمان فلسطین و جهان اسلام ندارند. اما اتحادیه رادیوتلویزیون‌های کشورهای اسلامی، اتحادیه نخبگان جهان اسلام، اتحادیه فعالان سیاسی جهان اسلام، اتحادیه احزاب سیاسی مقاومت و بسیاری از این نوع اتحادیه‌ها در صورت آغاز فعالیت و جدی گرفته شدن از سوی کشورهای عضو می‌توانند این انسجام را تقویت کنند و آنچه مورد نظر مقام معظم رهبری است را محقق کنند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها