موج
کدخبر : ۳۹۲۹۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-392912

کمیسیون فرهنگی صلاحیت آقای سید حمید سجادی را رد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، مجید نصیرایی در نوبت دوم نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت "سید حمید سجادی" وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان دولت سیزدهم، گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.

متن گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس بدین شرح است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام احترام؛

مستند به ماده(202 )آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سید حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود.

مرتضی آقاتهرانی

رئیس کمیسیون فرهنگی

گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای سید حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

مقدمه:

در راستای اجرای ماده(202 )آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برنامه کاری بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر اساس زمان بندی ارائه شده از سوی هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی طی روزهای شنبه 23 لغایت 26 مرداد ماه طی 22 ساعت کاری و ملاقات با 19 نفر از وزرای محترم پیشنهادی به انجام رسید.

بر اساس ماموریت کمیسیون فرهنگی برای بررسی صلاحیت وزرای تخصصی، از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات هر کدام 2 ساعت و 16 وزارتخانه دیگر هر یک به میزان یک ساعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مهمترین موضوعات مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.

1 - ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصصی تجربی و میدانی وزرای پیشنهادی

2 - تخصص میدانی در حوزه پیشنهادی

3 - نگاه تحول خواه و انقلابی در حوزه وزارتی

4 - میزان اطلاع وزیر پیشنهادی از اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب

5 - شناخت کافی از آسیب های موجود و ارائه راهکارهای لازم در حوزه وزارتی

6 -داشتن مدیریت و شجاعت لازم و انتصاب مدیران میانی و فعالیت در حوزه های مربوطه

شرح استعلامات: (مدرک، سابقه ایثارگری)

در راستای بررسی صحت مدرک تحصیلی آقای سید حمید سجادی وزیر محترم پیشنهادی ورزش و جوانان به استناد نامه شماره 43329 مورخ 23/5/1400 از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید، در پاسخ وزارت متبوع طی نامه شماره 41895/4 مورخ 24/5/1400 مراتب فارغ التحصیلی مشارالیه را در مقطع دکتری تخصصی رشته تربیت بدنی – مدیریت و برنامه ریزی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مورد تایید قرار داده است. بر اساس مدارک موجود آقای دکتر سجادی در دولت های نهم و دهم به عنوان معاون وزیر ورزش و جوانان فعالیت داشته است و در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز به عنوان مشاور وزیر، کمیته ملی المپیک، فدراسیون ورزشهای زورخانه ای فعالیت کرده است.

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی جهت ایجاد تحول در وزارت ورزش و جوانان:

1 -انجام تغییرات محسوس مدیریتی در راستای تحول گرایی در سطوح ملی و استانی

2 -توجه بیش از پیش به حوزه جوانان

3 -تغییرات بنیادی در کمیته ملی المپیک و توجه بیشتر به حوزه های فرهنگی و اجتماعی ورزش

4 -ساماندهی واگذاری سهام باشگاه های ورزشی استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس و اوراق بهادار

5 -استفاده راهبردی از دیپلماسی ورزشی و استفاده از امکان میزبانی در مسابقات بین المللی

بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی:

در بررسی های بعمل آمده از برنامه ارائه شده آقای حمید سجادی، وی ضمن نظرداشت به ماهیت و ساخت نظام ورزشی کشور و امور مربوط به جوانان یکی از مهمترین محورهای خود را به مسائل و ناهنجاری های اخلاقی و تربیتی و رفتارهای ناهمگون با امور ورزش و جوانان کشور اختصاص داد و با اشاره به وجود بسترهای فساد انگیز و زد و بندهای موجود در قراردادها و تعاملات ورزشی قول مساعد داد ضمن آسیب شناسی با آنها برخورد قانونی نماید.

آقای حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نسبت به برنامه های عملیاتی و قابل اجرا در امور ازدواج جوانان، تحکیم خانواده، مقابله با کم تحرکی عمومی، گرانی انجام تمرینات ورزشی و ایجاد بسترهای لازم در جهت بهره مندی حداکثری آحاد جامعه از امکانات ورزشی و همچنین تعامالت بین المللی و مهاجرت ورزشکاران نظر موافق خود را اعالم کرد.

انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی:

تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که 55 درصد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق نیست، 60 درصد موارد نیز همسو نمی باشد.

از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی به 16 درصد احکام و اسناد بالادستی اشاره نشده است که این میزان به تفکیک اسناد بالادستی شامل 11 درصد شرح وظایف وزارتخانه 1 درصد، سیاست های کلی نظام 3 درصد، قانون برنامه ششم توسعه و 1 درصد قانون احکام دائمی می باشد.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی

اکثریت آراء کمیسـیون فرهنگی با توجه به وجود برخی ابهامات و توضـیحات شـفاهی در برنامه ها، صلاحیت آقای سید حمید سجادی را رد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها